Łączymy siły! Nasi klienci codziennie dokonują rzeczy niezwykłych, a my wspieramy ich w tym zakresie odważnie spoglądając w przyszłość i już dziś oferując rozwiązania jutra. Podczas targów bauma 2019, na stoisku FN.420, nasi goście zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązaniami, mającymi ogromny wpływ na zwiększenie wydajności na placu budowy.
Mocnym punktem stoiska stała się wirtualna rzeczywistość. Dzięki udostępnionej przez Doka aplikacji AR-VR, kampus przeobraził się w swoisty, cyfrowy showroom, który pozwolił gościom spojrzeć na wybrane rozwiązania Doka z zupełnie nowej, nieznanej dotąd perspektywy.
Kampus Doka na targach bauma 2019 (Copyright: Doka)
W 16-metrowej, 2-poziomowej Engineering Tower Doka zaprezentowała swoje kompetencje w zakresie rozwiązań inżynieryjnych. Odwiedzający, wykorzystując technologię VR, mogli zapoznać się z różnymi scenariuszami na placu budowy, a także obejrzeć prezentacje na temat poszczególnych sektorów: budownictwa wysokościowego, infrastruktury i energii. O każdym z nich opowiedział wykwalifikowany przedstawiciel, który wsparł klientów swoją wiedzą, zebraną podczas realizacji projektów na całym świecie.
Copyright: Doka
W segmencie budownictwa wysokościowego swoją światową premierę świętowało innowacyjne rozwiązanie DokaXact – jeden z finalistów bauma innovation award 2019 w kategorii „Komponenty/systemy cyfrowe”. System ten działa w oparciu o specjalne czujniki wspierające planistę i ekipę budowlaną w szybkim oraz dokładnym ustawianiu deskowań ściennych w ramach systemów samoprzestawnych. Specjalne czujniki pomiarowe, instalowane w określonych puntach deskowania, komunikują się bezprzewodowo z centralną jednostką obliczeniową. Ich dokładność sięga ±2 mm, pozwalając tym samym na precyzyjne wznoszenie budynku w granicach określonych tolerancji. Dzięki aplikacji DokaXact, która krok po kroku przedstawia niezbędne instrukcje i wskazówki w procesie ustawiania, możliwe jest przygotowanie idealnie dopasowanego deskowania dla następnego odcinka betonowania.
System DokaXact (Copyright: Doka)
Zanim odwiedzający weszli do świata deskowań Doka, zyskali sposobność zanurzenia się w świecie cyfryzacji. W strefie upbeat construction – digital services for higher productivity goście mogli przetestować najnowsze rozwiązania i usługi cyfrowe firmy. Prezentacja została podzielona na trzy obszary – Smart Construction Site, Smart Assistants i Smart Planning. Doka skoncentrowała się na rozwiązaniach, które mają na celu optymalizację przepływu pracy oraz znacząco przyczyniają się do zwiększenia przejrzystości, jeszcze lepszej jakości poszczególnych zadań wykonawczych oraz wydajności na placu budowy.
Doka Contakt to rozwiązanie wspierające inteligentny i zautomatyzowany proces budowlany. Zastosowanie autorskiej platformy Doka Contakt, w połączeniu z czujnikami IoT, zapewnia inżynierom stały dostęp do aktualnych informacji dotyczących wykonywanego deskowania. Platforma precyzyjnie zarządza poszczególnymi etapami prac i zapewnia wgląd w szczegółowe dane, w celu określenia i dobrania najlepszych praktyk budowlanych. Umożliwia to optymalizację poszczególnych działań i ich realizację zgodnie z zakładanym harmonogramem czy budżetem. Aplikacja mobilna służy do planowania, organizacji oraz kontroli procesu budowy, zasobów materiałowych i ludzkich, co prowadzi do jeszcze większej przejrzystości oraz wzrostu konkurencyjności w oparciu o dokładne dane terenowe.
Platforma Doka Contakt (Copyright: Doka)
Podczas targów Doka zaprezentowała również innowacyjną usługę Concremote, stanowiącą niezastąpioną pomoc na każdej budowie. Unikatowy, cyfrowy system pomiarowo-decyzyjny, który określa wytrzymałość betonu w czasie rzeczywistym, oferuje szereg udogodnień w zakresie sprzętu i oprogramowania. Należą do nich m.in. nowy portal internetowy FORECAST do prognozowania wzrostu wytrzymałości betonu, co ułatwia krótkoterminowe zarządzanie personelem i wyposażeniem oraz planowanie nadchodzących etapów pracy; SCENARIO, dedykowany precyzyjnemu porównywaniu różnorodnych receptur, jak również nowa aplikacja Concremote. Więcej informacji na temat systemu Concremote można znaleźć na stronie www.doka.com/concremote.
System Concremote (Copyright: Doka)
Smart Assistants
Dzięki aplikacji Doka AR-VR (www.doka.com/ar) klienci zapoznali się z wybranymi rozwiązaniami producenta w rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości. Zakres prezentacji obejmował nakładanie deskowania Doka na wydrukowane plany, umieszczanie modeli 3D w ich otoczeniu oraz pełne sprawdzenie oferty w środowisku rzeczywistości wirtualnej. Do funkcji oferowanych przez aplikację należy ponadto przestrzenny obraz modeli oraz czytnik kodów QR. Precyzyjne obiekty 3D oferują również możliwość ukrywania i pokazywania poszczególnych komponentów oraz wyświetlania animacji ilustrującej kolejność montażu. Dzięki wirtualnej rzeczywistości, klienci mieli możliwość spojrzenia na rozwiązania Doka z zupełnie nowej, nietypowej perspektywy.
Aplikacje Doka AR-VR (Copyright: Doka)
Remote Instructor to aplikacja opracowana specjalnie dla branży budowlanej, dedykowana szybkiemu nawiązaniu kontaktu ze specjalistami Doka. Dzięki inteligentnemu live-chat, system pozwala na świadczenie usług wsparcia niezależnie od miejsca budowy – zwiększa dostępność do doradców technicznych, skraca czas przestojów i prowadzi do realnych oszczędności na placu budowy. Rozbudowany interfejs użytkownika oraz szeroki wachlarz funkcjonalności znacząco ułatwiają komunikację w przypadku nawet najbardziej złożonych problemów.
Remote Instructor (Copyright: Doka)
Precyzyjne planowanie stanowi podstawę szybkiego i bezpiecznego deskowania. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego nasi specjaliści codziennie pomagają klientom na całym świecie ograniczyć nakłady pracy oraz wspomagają efektywną realizację każdego projektu. Ich niezastąpione wsparcie stanowią również nowe usługi oferowane przez Doka – Easy Formwork Planner czy autorskie oprogramowanie planistyczne, takie jak Tipos i DokaCAD.
Easy Formwork Planner to aplikacja mobilna, dzięki której (za pośrednictwem smartfona i niezależnie od dostępności techników) możliwe jest tworzenie pełnych planów deskowań wraz z widokami 3D i listą niezbędnych części. W aplikacji umieszczono ponadto bezpośredni link do sklepu internetowego Doka, dzięki któremu zamawianie poszczególnych komponentów jest niezwykle proste i szybkie. Easy Formwork Planner to niezwykle cenne narzędzie, szczególnie przydatne w przypadku małych oraz średnich projektów budowlanych, które wymagają od wykonawcy bieżącego wprowadzania niezbędnych modyfikacji projektowych.
W niedalekiej przyszłości wirtualne budownictwo stanie się standardowym narzędziem pracy. Podłączenie do sieci i automatyzacja „rzeczywistego placu budowy” będzie więc ulegała dalszemu rozwojowi. Dla Doka oznacza to w praktyce, że dzięki narzędziom, takim jak VDC (Virtual Design and Construction) czy BIM (Building Information Modeling), rozwiązania deskowaniowe będą mogły być jeszcze precyzyjniej dopasowane do procesu budowy, przyczyniając się do wzrostu efektywności poszczególnych etapów prac.
Copyright: Doka
Nowe produkty ze świata Doka
W niełatwej codzienności, z jaką mamy do czynienia na placu budowy, niezwykle istotnymi czynnikami decydującymi o powodzeniu danego przedsięwzięcia budowlanego są bezpieczeństwo, szybkość i opłacalność wdrażanych rozwiązań. To właśnie one wyznaczają kierunek optymalizacji poszczególnych systemów Doka. Odwiedzający targi przekonali się o tym osobiście!
W rozbudowanej sekcji kampusu, nazwanej przez nas „Świat deskowań”, goście mogli z bliska poznać wiele produktów Doka „w akcji” i „od kuchni”. Podróż po świecie deskowań rozpoczęliśmy od sekcji „Tak powstanie budynek”, obserwując jego wznoszenie od fundamentów aż po kondygnację naziemną. Podkreśliliśmy tu niezwykle istotną rolę bezpieczeństwa oraz naszych kompetencji w zakresie betonowania i doboru optymalnych komponentów.
Zagwarantowanie bezpieczeństwa na placu budowy ma dla firmy Doka kluczowe znaczenie. W pełni bezpieczne rozwiązania firmy Doka stanowią prawdziwy fundament filozofii produkcyjnej oraz wspierają dążenia do zwiększenia wydajności na placu budowy. Wszystkie rozwiązania spełniają najwyższe standardy jakości, zmniejszają ryzyko wypadków, przyspieszają przebieg procesu budowlanego oraz pomagają dotrzymać terminów wykonania prac.
FreeFalcon to jeden z najnowszych projektów firmy Doka w dziedzinie ochrony wykonawcy pracującego na wysokości. Rozwiązanie to wypełnia lukę w obszarze wszechstronnego systemu, oferującego napowietrzny punkt zaczepienia uprzęży na placach budowy, stanowiąc idealną syntezę ochrony i swobody ruchu. Mobilne urządzenie gwarantuje pełne bezpieczeństwo pracowników – nawet w obliczu najtrudniejszych warunków wykonawczych.
FreeFalcon – mobilne urządzenie zabezpieczające przed upadkiem z wysokości (Copyright: Doka)
W tym miejscu warto wspomnieć również o Siatce zabezpieczającej SNF, która poprawia bezpieczeństwo pracy na placu budowy i minimalizuje ryzyko upadku części podczas prac budowlanych. Uniwersalna konstrukcja trójwarstwowej siatki, w połączeniu z elementami uzupełniającymi, pozwala na dopasowanie do dowolnej konstrukcji budynku.
Siatka zabezpieczająca SNF (Copyright: Doka)
O firmie Doka:
Doka należy do wiodących na świecie przedsiębiorstw w branży projektowania, produkcji i sprzedaży techniki deskowania we wszystkich sektorach budownictwa.
Utrzymując ponad 160 zakładów dystrybucyjnych i logistycznych w ponad 70 krajach, Doka dysponuje sprawną siecią dystrybucyjną, która gwarantuje szybką i profesjonalną dostawę materiałów oraz serwis techniczny.