Mniej procedur dla geodetów, szybsza aktualizacja ewidencji gruntów i budynków, otwarcie danych geodezyjnych. Rząd przyjął zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym.
Zmiany w prawie geodezyjnym przygotowane przez rząd mają przede wszystkim skrócić proces inwestycyjny, ponieważ formalności związane z pracami geodezyjnymi zajmą mniej czasu. Po drugie, starostwa powiatowe będą z urzędu aktualizować dane w ewidencji gruntów i budynków. Kolejna duża zmiana to otwarcie danych geodezyjnych systemu Geoportal (m.in. bezpłatny dostęp do zdjęć lotniczych, podstawowych danych dotyczących działek, danych numerycznego modelu terenu i topograficznych).
Fot. stock.adobe / bannafarsai
Zobacz też: Otwieranie danych geodezyjnych ma przyspieszyć proces budowlany
Zmiany w prawie geodezyjnym zredukują liczbę procedur dla geodetów
Prace geodezyjne są częścią każdego procesu inwestycyjnego – budowy domu, drogi czy linii kolejowej. Uproszczenie procedur przyspieszy realizację wielu inwestycji.
W projekcie ustawy znalazły się między innymi takie rozwiązania, jak:
- uproszczony, ryczałtowy sposób pobierania opłat od geodetów za potrzebne im do pracy dokumenty,
- możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni,
- mniej formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, co pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne dokumenty.
W efekcie czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi ma skrócić się średnio z 60 do 18 dni.
Nowe prawo geodezyjne wymusi szybszą aktualizację danych w ewidencji
Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane z punktu widzenia gospodarki. Aktualizując je urzędy muszą dopełnić wielu, w niektórych przypadkach zbędnych formalności. To spowalnia proces aktualizacji ewidencji.
Projekt, który przyjął rząd, zakłada aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, czyli z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.
Dane przestrzenne z Geoportalu dostępne dla wszystkich
Dotychczas wiele danych przestrzennych było dostępnych tylko na wniosek i za opłatą (dane topograficzne, zdjęcia lotnicze, dane pomiarowe LIDAR, Numeryczny Model Terenu, podstawowe dane o działkach i budynkach).
Po zmianie przepisów będzie można je bezpłatnie pobrać ze strony geoportal.gov.pl Takie dane mogą być potrzebne przedsiębiorcom na przykład do tworzenia aplikacji na smartfony wykorzystujących informacje o przestrzeni albo do budowy przyłącza gazowego.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Zobacz też: Decyzja środowiskowa – zmiany w przepisach