Szpital w Ostródzie będzie rozbudowywany. Stanie się pierwszym tego typu obiektem wykonanym z drewna w Polsce.
Szpital w Ostródzie mieszczący się przy ul. Jagiełły, zostanie rozbudowany. W trakcie realizacji wykorzystane zostaną nowatorskie, innowacyjne oraz proekologiczne technologie budowlane i instalacyjne. Rozwiązania te nie tylko znacznie skrócą czas samego procesu budowy, ale pozwolą też zminimalizować negatywny wpływ obiektu na środowisko naturalne.
Projekt zakłada rozbudowę szpitala w Ostródzie w kierunku ul. Jagiełły. Po jej ukończeniu całkowita powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosić 1588,8 m². Łącznie na terenie szpitala powstaną aż 102 pomieszczenia podstawowe oraz dodatkowe pomieszczenia techniczne i komunikacyjne. W obiekcie znajdą się liczne sale zabiegowe o zróżnicowanym przeznaczeniu, wybudowany zostanie nowy podjazd dla karetek oraz ciągi piesze. Zagospodarowanie zostaną także okoliczne tereny zielone.
Kluczowym aspektem rozbudowy ostródzkiego szpitala jest wykorzystanie prefabrykowanych modułów drewnianych. Są to konstrukcje charakteryzujące się doskonałymi parametrami termicznymi oraz wysoką wytrzymałością i sztywnością. Przygotowane zostają w oparciu o lite drewno KVH, które następnie jest klejone warstwowo. Ze względu na swoje właściwości materiały te nie podlegają pęknięciom ani odkształceniom, pozostają odporne na uszkodzenia, a także na grzyby i insekty, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie dla obiektów szpitalnych. Ważną cechą prefabrykowanych modułów drewnianych jest ich pełna dyfuzyjność, skutkująca „oddychaniem ścian”, co pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu pomieszczeń i wytworzenie ekologicznego mikroklimatu. Wykorzystywane materiały efektywnie izolują ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym, latem chroniąc go przed ciepłem zewnętrznym, dzięki czemu generują spore oszczędności związane z ogrzewaniem i wychładzaniem budynku.
Ciekawym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie poddasza technicznego, na którym przewidziano instalację urządzeń mechanicznego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie, w połączeniu z wykorzystaniem technologii modułowej, w dłuższej perspektywie nie tylko znacznie obniży zużycie energii i negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale też dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacji całego obiektu.
Szpital w Ostródzie ma zostać rozbudowany przez gdańską spółkę EKOINBUD.
Projekty wyjściowe oparte na konstrukcji w technologii modułów stalowych zostały opracowane przez zamawiającego. EKOINBUD wnioskował o zastosowanie w budynku szpitala drewna jako podstawowego materiału konstrukcyjnego. W związku z koniecznością dostosowania obiektu do nowej konstrukcji wewnętrzna jednostka projektowa EKOINBUD opracowała nowy projekt architektoniczny, konstrukcyjny i branżowy przy zachowaniu wszystkich parametrów zawartych w projekcie wyjściowym.
Zakończenie rozbudowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie przewidziane jest na IV kwartał 2023 r.
Przeczytaj też:
Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie będzie energooszczędny
Drewno klejone krzyżowo – CLT. Właściwości i zastosowanie
Budynki modułowe prefabrykowane