Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU 2023

Artykuł sponsorowany

16.02.2023

Wydarzenie, po 4-letniej przerwie spowodowanej pandemią, wraca do Monachium w pełnej odsłonie. Targi odbędą się w dniach 17-22 kwietnia 2023 roku.

 

Jeśli były jakieś wątpliwości co do kondycji imprez targowych, to zostały one rozwiane w 2022 roku, który obfitował w rekordową liczbę wystaw w Monachium. Uczestniczyło w nich niemal tylu wystawców, co w latach przed pandemią. Wielkim sukcesem zakończyły się w październiku 2022 r. targi Bauma, które na ogromnej przestrzeni targowej zgromadziły wystawców sprzętu budowlanego z całego świata.

 

Targi BAU przez szereg ostatnich edycji były oblegane do ostatniego miejsca, a nowi wystawcy musieli czekać po kilka lat, aż zwolni się dla nich miejsce na tej prestiżowej imprezie. W styczniu 2019 r. ustanowiony został kolejny rekord frekwencyjny – ponad 2 280 wystawców z 45 krajów i ponad 250 000 odwiedzających szczelnie wypełniło wszystkie dostępne przestrzenie monachijskich hal targowych! Z uwagi na szczyt pandemii edycja z 2021 r. odbyła się jedynie w formule online, lecz w kwietniu 2023 r. targi BAU wracają do hal targowych i to w bardzo dobrej formie. Już wiadomo, że stoiska wystawców wypełnią wszystkie 18 hal dostępnych na terenie targów monachijskich, których łączna powierzchnia to aż 180 000 mkw.

 

 

Wystawa BAU umożliwia odwiedzającym kompletny przegląd wszelkich materiałów, systemów i rozwiązań stosowanych w budownictwie, ze wskazaniem na najnowsze trendy związane z ochroną klimatu, energooszczędnością, zrównoważonym rozwojem i wykorzystaniem najnowszych technologii. Głównym celem targów jest prezentacja innowacji i rozwoju budownictwa mieszkalnego, przemysłowego, użytkowego oraz trendów wnętrzarskich. Nie ma w Europie lepszego miejsca do poszukiwania inspiracji przez projektantów i architektów. To właśnie tu będzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi w realizacjach konstrukcji budynków, a także w wykończeniu wnętrz w nowych budynkach oraz w tych wymagających odbudowy czy modernizacji.

 

Poszczególne hale są zorganizowane tematycznie i przeznaczone dla wystawców prezentujących produkty z określonych grup towarowych, a więc pojawią się między innymi producenci okien i drzwi, systemów aluminiowych, podłóg, chemii budowlanej, pokryć dachowych, ceramiki, oświetlenia, systemów klimatyzacji i wentylacji, bram garażowych i parkingów, wyrobów ze szkła, drewna, kamienia, stali oraz szeregu innych stosowanych w budownictwie.

 

Impreza adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, do których należą nie tylko handlowcy i dystrybutorzy materiałów budowlanych. Mnóstwo ciekawych rozwiązań znajdą tu wszystkie osoby związane z biznesem w budownictwie i zarządzaniu, a więc architekci, designerzy, inżynierowie, wykonawcy, planiści, inwestorzy przemysłu budowlanego, naukowcy itd. Wszyscy producenci materiałów budowlanych mogą sprawdzić, jak rozwija się konkurencja i jakie nowatorskie produkty i techniki zaczną wkrótce zdobywać rynek. Targi w sposób bardzo konkretny przedstawiają najnowsze osiągnięcia firm, zaś wystawcy chętnie pokazują w praktyce przykłady zastosowania swoich produktów oraz sposoby dostosowania się do rosnących wymogów współczesnego budownictwa.

Targi BAU są bowiem mocno zorientowane na wyznaczanie trendów dla budownictwa przyszłości. Wielu wiodących wystawców prezentuje najnowocześniejsze technologie, które charakteryzują się niską materiałochłonnością, są energooszczędne i proekologiczne.

 

 

Ważną częścią targów jest program towarzyszący – z konferencjami, forami i pokazami specjalnymi, podczas którego podkreślane są takie zagadnienia jak:

  • zmiany klimatyczne jako wyzwanie dla sektora budowlanego,
  • transformacja cyfrowa w budownictwie i najnowsze rozwiązania IT,
  • domy przyszłości,
  • wykorzystanie surowców i recykling materiałów budowlanych.

 

Firmy z Polski są bardzo widoczne na BAU. Już w 2019 roku, nie licząc kraju gospodarzy, Polska zajęła czwarte miejsce w rankingu liczby wystawców i szóste pod względem liczby odwiedzających gości. W 2023 roku polscy producenci znakomicie wykorzystali sytuację i gdy po otwarciu zapisów część wystawców zwlekała ze zgłoszeniami, oni zajęli ich miejsca. Dzięki temu powierzchnia polskich stoisk powiększyła się o ok. 50% w stosunku do rekordowej dla nas poprzedniej edycji. Zatem rok 2023 zapowiada się bardzo korzystnie dla polskich firm, których rola na rynku europejskim rośnie. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy budownictwo w kraju przeżywa trudniejszy okres i boryka się ze spadkiem zamówień.

 

Na stronie internetowej targów www.bau-muenchen.com można znaleźć listę wystawców, zobaczyć jaki program będzie towarzyszył targom oraz zakupić bilet.

 

Targi BAU to najważniejsza i długo oczekiwana impreza dla szeroko rozumianego przemysłu budowlanego. Po czterech latach liczba premier i nowości może być naprawdę imponująca. Warto tam być!

 

Grzegorz Grabarczyk

Biuro Targów Monachijskich

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in