Projektowanie śrubowych połączeń doczołowych kształtowników rurowych stwarza projektantom wiele trudności. W artykule przedstawiono wzory, nomogramy i tablice umożliwiające łatwe dobranie blach czołowych i łączników w stykach rozciąganych rur okrągłych oraz prostokątnych.
Fot. © LightChaser – stock.adobe.com
Połączenia śrubowe przenoszące obciążenia w płaszczyznach przylgowych zakończeń prętów kratownic, stężeń oraz podpór tych elementów ze słupami są projektowane i obliczane jako jedno- lub dwucięte zgodnie z PN-EN 1993-1-8 [1]. Gdy połączenia te przenoszą obciążenia w stykach doczołowych, nośność śrub zakładanych dwustronnie należy obliczać zgodnie z normą [1], przy czym nośność węzłów z takimi połączeniami powinna być oceniana z uwzględnianiem podatności ścianek będących częścią styku. Rozwiązania konstrukcyjne styku rozciąganego rur okrągłych na blachy kołnierzowe (czołowe) przedstawiono na rys. 1.
Rys. 1. Styk rozciągany osiowo rur okrągłych na blachy czołowe [7]
Te blachy mogą mieć grubość tak dużą, aby rozwarcie styku było równomierne, lub grubość mniejszą przy ich uplastycznianiu. We wspomnianej normie [1] nie zamieszczono sposobu obliczania, ale może być on dostosowany do metody, która jest w niej preferowana. Wyjaśnienia i wzory zostały podane przez J. Łagunę w publikacji [2].
Cały artykuł dostępny jest w numerze 10/2023 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.
dr hab. inż. Mirosław Broniewicz, prof. PB
Politechnika Białostocka, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
Polecamy:
>>> Projektowanie układów kratowych hal z kształtowników zamkniętych
>>> Kształtowniki zamknięte w projektowaniu układów kratowych hal
>>> Technologie łączenia konstrukcji za pomocą śrub w remontach i naprawach