Styki rozciągane kształtowników zamkniętych

14.11.2023

Projektowanie śrubowych połączeń doczołowych kształtowników rurowych stwarza projektantom wiele trudności. W artykule przedstawiono wzory, nomogramy i tablice umożliwiające łatwe dobranie blach czołowych i łączników w stykach rozciąganych rur okrągłych oraz prostokątnych.

 

Fot. © LightChaser – stock.adobe.com

 

Połączenia śrubowe przenoszące obciążenia w płaszczyznach przylgowych zakończeń prętów kratownic, stężeń oraz podpór tych elementów ze słupami są projektowane i obliczane jako jedno- lub dwucięte zgodnie z PN-EN 1993-1-8 [1]. Gdy połączenia te przenoszą obciążenia w stykach doczołowych, nośność śrub zakładanych dwustronnie należy obliczać zgodnie z normą [1], przy czym nośność węzłów z takimi połączeniami powinna być oceniana z uwzględnianiem podatności ścianek będących częścią styku. Rozwiązania konstrukcyjne styku rozciąganego rur okrągłych na blachy kołnierzowe (czołowe) przedstawiono na rys. 1.

 

styki

Rys. 1. Styk rozciągany osiowo rur okrągłych na blachy czołowe [7]

 

Te blachy mogą mieć grubość tak dużą, aby rozwarcie styku było równomierne, lub grubość mniejszą przy ich uplastycznianiu. We wspomnianej normie [1] nie zamieszczono sposobu obliczania, ale może być on dostosowany do metody, która jest w niej preferowana. Wyjaśnienia i wzory zostały podane przez J. Łagunę w publikacji [2].

 

Cały artykuł dostępny jest w numerze 10/2023 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.

 

 

dr hab. inż. Mirosław Broniewicz, prof. PB
Politechnika Białostocka, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku

 

 

Polecamy:

>>> Projektowanie układów kratowych hal z kształtowników zamkniętych

>>> Kształtowniki zamknięte w projektowaniu układów kratowych hal

>>> Technologie łączenia konstrukcji za pomocą śrub w remontach i naprawach

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in