Kanał Gliwicki, Śluzy Łabędy i Dzierżno. Realizacja w latach 2018-2020
Zakres prac: uszczelnienia zarysowań na śluzach wodnych i uszczelnienia kurtynowe środkami WEBAC 1403P, WEBAC 1660 oraz WEBAC 240.
Budowę Kanału Gliwickiego rozpoczęto w 1934 roku, a ukończono oficjalnie w roku 1939. Pełną zdolność przepustową osiągnął dopiero w 1941 r. Na długości prawie 41 km zbudowano 6 podwójnych śluz komorowych, które dziś można śmiało zaliczyć do zabytków techniki. Śluza Dzierżno (obok Pyskowic) umożliwia pokonanie różnicy poziomów wody wynoszącej 10,2 m, co daje jej czwarte miejsce na liście najwyższych śluz w Polsce.
Fot. Śluza Dzierżno
Obiekt zaliczany jest do tzw. śluz szybowych. Dwie komory, o wymiarach 71 m długości i 12 m szerokości, oddzielone peronem, umożliwiają śluzowanie statków i zestawów złożonych z pchacza i barki. W tej najciekawszej śluzie w niezwykły sposób zapobiegano napływowi wody do głębokich wykopów, w których posadowione były fundamenty budowli – wykopy uszczelniane były słoniną.
Fot. Śluza w Łabędach na Kanale Gliwickim
Śluza w Łabędach na Kanale Gliwickim łączy Górnośląski Okręg Przemysłowy z Odrą. Widoczny z mostu przy śluzie Port Gliwice jest jednym z największych portów śródlądowych w Polsce.
W obu śluzach, pomimo upływu przeszło siedemdziesięciu lat, nadal pracuje większość oryginalnych maszyn i urządzeń.
Budowle hydrotechniczne, jakimi są śluzy, umożliwiają pokonanie różnic poziomów wody, jakie występują na odcinkach kanału pomiędzy kolejnymi śluzami.
W latach 2018-2020 zdecydowano się na uszczelnianie elementów konstrukcji obu śluz. Koniecznym było uszczelnienie zarysowań i spękań konstrukcji oraz zabezpieczenie (o grubości 68 cm), przed niekontrolowanym przesiąkaniem ścian śluz, poprzez tzw. uszczelnienie kurtynowe.
Firma KaiserOne z Rudy Śląskiej podjęła się wykonania tych specjalistycznych prac w okresach wiosenno–letnich, w czasie trwania remontu generalnego na obu śluzach.
Zastosowano nowoczesne produkty firmy WEBAC, poliuretanową iniekcyjną żywicę o niskiej lepkości WEBAC 1403P, konstrukcyjną, poliuretanową żywicę iniekcyjną WEBAC 1660 oraz żel akrylowy WEBAC 240, miejscowo w wersji ustabilizowanej polimerowo jako produkt WEBAC 240 Bseal. W okresie od roku 2018 do roku 2020 na każdej ze śluz wykonano ok. 300 m.b. uszczelnień liniowych rys i spękań oraz po ok. 100 m2 uszczelnień kurtynowych. Uszczelnienia wykonywano w warunkach parcia wody na strukturę zabezpieczanych elementów obu śluz. Prace wykonywano zarówno od strony „głowni” – tzn. od strony niskiej wody oraz z korony obu śluz. Przy iniekcji kurtynowej stosowano odwierty o współczynniku fi równym 10 mm w siatce 25 x 25 cm. Część iniekcji kurtynowej, jak też uszczelnień korony śluzy wykonano od strony gruntu otaczającego konstrukcje. Przy uszczelnieniach liniowych zarysowań i spękań wykonywano odwierty również o współczynniku fi równym 10 mm, naprzemiennie wzdłuż rys, co 10-15 cm. Poza sprawdzonymi już wcześniej produktami firmy WEBAC zastosowano nowoczesną technikę iniekcji ciśnieniowej. Wykorzystanie wydajnych specjalistycznych pomp iniekcyjnych, w tym dwuskładnikowej WEBAC IP 2K- F1 do żelu akrylowego, umożliwiło sprawne i efektywne wykonanie prac w trudnych logistycznie warunkach obu śluz wodnych.
Specjalistyczne produkty firmy WEBAC oraz profesjonalny wykonawca specjalistycznych prac hydrotechnicznych – firma Kaiser One raz jeszcze potwierdziły znakomite możliwości nowoczesnych technik i produktów w naprawie i zabezpieczaniu obiektów hydrotechnicznych nadgryzionych przez ząb czasu.
W skrócie
|
Odrzańska Droga wodna, jazy w Januszkowicach, Wróblinie i Zwanowicach. Realizacja w latach 2019-2021
Zakres prac: specjalistyczne uszczelnienia jazów metodą nurkową z wykorzystaniem produktów WEBAC PUR seal, WEBAC 1403P, WEBAC 150 oraz WEBAC 240 Bseal.
Odrzańska Droga Wodna zaczyna się w Gliwicach, a kończy w Szczecinie w miejscu ujścia Odry do Roztoki Odrzańskiej (zatoki Zalewu Szczecińskiego). Na żeglugę pozwala stabilny poziom piętrzenia wody, do czego służą właśnie jazy.
W ramach realizowanego projektu „Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Wrocław, woj. opolskie – etap I”, obejmującego przebudowę jazów sektorowych na jazy klapowe na stopniach wodnych w Januszkowicach, Wróblinie i Zwanowicach po raz kolejny wykorzystano nowoczesne produkty WEBAC w procesie uszczelniania elementów konstrukcji obiektów hydrotechnicznych.
W latach 2019-2021 doświadczona firma wykonawcza – KaiserOne z Rudy Śląskiej podjęła się wykonania specjalistycznych prac uszczelnień przeciwwodnych w ramach w/w projektu.
Stopień wodny Januszkowice jest położony pomiędzy stopniami wodnymi w Kędzierzynie-Koźlu i Krępnie, w 105,600 km rzeki Odry, na terenie gmin: Reńska Wieś, powiat Kędzierzyn-Koźle (brzeg lewy) oraz Zdzieszowice, powiat Krapkowice (brzeg prawy). Na tym stopniu wykonawca – firma KaiserOne zdecydował się na uszczelnienie komory technicznej metodą nurkową. Wykonano odwierty o wartości fi równej 10 mm i z zastosowaniem sprzętu pneumatycznego, od strony dowodnej, tłoczono specjalistyczny produkt WEBAC PURseal. W bardzo krótkim czasie uzyskano efekt szczelności oraz poprawy parametrów wytrzymałościowych uszczelnianego elementu konstrukcji jazu.
Stopień wodny Wróblin znajduje się między stopniami wodnymi w Opolu i Dobrzeniu, w 157,700 km rzeki Odry, na terenie miasta Opola. Na obiekcie Wróblin wykonawca – firma KaiserOne zrealizowała ok. 300 m.b. iniekcji na styku płyty z galerią. Dla powstrzymania wody napierającej zastosowano spienialną żywicę poliuretanową WEBAC 150. Trwałe uszczelnienie uzyskano tłocząc elastyczną żywicę iniekcyjną WEBAC 1403P. Dylatację uszczelniono żelem akrylowym WEBAC 240 Bseal.
Fot. Stopień wodny Wróblin
Fot. Prace na jazie Januszkowice
Stopień wodny Zwanowice zlokalizowany jest między stopniami wodnymi Ujście Nysy i Brzeg, w 185,160 km rzeki Odry, na terenie gmin: Skarbimierz, powiat Brzeg (brzeg lewy) oraz Popielów, powiat Opole (brzeg prawy). W Zwanowicach wykonano działania podobne do zabiegów zastosowanych we Wróblinie. Ok. 60 m2 uszczelnienia kurtynowego wykonano od strony galerii, ok. 300 m.b. liniowych uszczelnień zarysowań i przerw roboczych uzupełniono miejscowo technologią z wykorzystaniem węży iniekcyjnych WEBAC.
Wymienione stopnie znajdują się na terenie województwa opolskiego. Specjalistyczne prace hydroizolacyjne wykonane na jazach odrzańskich potwierdziły raz jeszcze, iż nowoczesne produkty WEBAC do zabezpieczeń przeciwwodnych budowli, w połączeniu z profesjonalnym wykonawstwem – w tym przypadku firmy KaiserOne – dają bardzo szerokie możliwości szybkiego, skutecznego i trwałego zabezpieczenia przeciwwodnego najbardziej złożonych obiektów hydrotechnicznych.
W skrócie
|
KaiserOne