Sektor biurowy w 2020 r.

19.02.2021

Sektor biurowy w 2020 r. w Polsce odczuł spadek, zarówno jeśli chodzi o nowe inwestycje, jak i aktywność najemców.

 

Sektor biurowy znalazł się w 2020 r. w trudniejszej sytuacji niż rozwijający się rynek magazynowy, o czym świadczy spadek wartości zainwestowanego w nim kapitału oraz popytu ze strony najemców, który był niższy niż w 2019 r. Powierzchnia biurowa w Polsce wynosi ponad 11,7 mln m², a w budowie jest prawie 1,2 mln m². W samej Warszawie powstaje obecnie ok. 522 tys. m² powierzchni w wielu ciekawych i wysokiej klasy projektach, które nadal dysponują biurami do wynajęcia. Upowszechnienie się modelu pracy zdalnej w związku z pandemią sprawiło, że wśród najemców wzrosła ostrożność w podejmowaniu zobowiązań długoterminowych, szczególnie dotyczących nowych kontraktów.

 

Sektor biurowy

Fot. Designia – pixabay.com

 

– Proces decyzyjny wydłużył się w wielu organizacjach. Pandemia przyspieszyła natomiast procesy renegocjacji. Wynegocjowane obniżki czynszu związane były często z wydłużeniem umowy najmu o okres, na który został udzielony rabat. Ze względu na optymalizację kosztów prowadzenia działalności, wzrosła ilość powierzchni biurowej oferowanej na podnajem, w którym wiele firm dostrzegło sposób na znalezienie oszczędności. W przypadku braku możliwości takiej optymalizacji, najemcy rozważali przeniesienie do alternatywnych lokalizacji po zakończeniu aktualnej umowy najmu i zajęcie mniejszej powierzchni – komentuje Artur Sutor, partner, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych w Cresa Polska.

Sektor biurowy odczuł większe niż wcześniej zainteresowanie ze strony firmy z branż odnotowujących zwiększony popyt na oferowane produkty lub usługi, np. e-commerce. W związku z tym musiały uruchomić więcej procesów rekrutacyjnych, aby zagwarantować ciągłość i sprawność funkcjonowania. Niektóre firmy pozostały na dotychczas zajmowanej powierzchni i zdecydowały się na reorganizację biur w celu poprawienia bezpieczeństwa sanitarnego.

W roku 2021 powinniśmy obserwować poprawę nastrojów wśród najemców, głównie ze względu na szczepienia przeprowadzane w coraz większej liczbie krajów. Firmy powinny chętniej podejmować decyzję o wynajmie powierzchni biurowej i negocjowaniu umów najmu. W biurach nadal będzie panował podwyższony reżim sanitarny, a bezpieczeństwo będzie priorytetem dla wielu organizacji. Pracownicy natomiast coraz częściej będą korzystać z możliwości pracy w trybie hybrydowym.

Rok 2020 na rynku inwestycyjnym nie przyniósł prognozowanej rekordowej wartości transakcji. Z jednej strony banki zaostrzyły warunki udzielania finansowania dłużnego, a z drugiej strony stopy procentowe utrzymywały się na rekordowo niskim poziomie. Na rynku pojawiło się dużo wolnych środków, ale zawieraniu transakcji nie sprzyjała spora rozbieżność oczekiwań pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Zainteresowani kupnem zaczęli dyskontować swoje oferty z dwóch przyczyn: ze względu na potrzebę sfinansowania większej niż dotychczas części inwestycji z własnych środków, jak również z uwagi na różne rodzaje ryzyka związane z panującą pandemią. Wraz z poprawą sytuacji związanej z pandemią w 2021 r. można oczekiwać, że banki będą chętniej udzielały finansowania dłużnego na zakup nieruchomości. A to powinno przełożyć się na wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w przyszłym roku.

 

Przeczytaj też: Rynek budowlany w Polsce – prognoza na 2021 r.

Biura w 2020 r. w Polsce – podsumowanie

Powierzchnie biurowe typu flex. RAPORT

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in