Ściana zespolona – prefabrykacja szyta na miarę

Artykuł sponsorowany

04.11.2020

Ściana zespolona to produkt rewolucjonizujący współczesne budownictwo prefabrykowane. Innowacyjna prefabrykacja jest przyszłością budownictwa, która zaczyna się już teraz i wygląda na to, że zadomawia się w branży na dobre.

 

Firmy ZPB Kaczmarek oraz Pozbruk jako pierwsze w Polsce wdrożyły najnowocześniejsze elementy prefabrykowane dla budownictwa i mają w swojej ofercie produkt rewolucjonizujący współczesne budownictwo – jest nim ściana zespolona. Oba przedsiębiorstwa mają za sobą lata doświadczeń w prefabrykacji drobnowymiarowej i realizowaniu kolejnych innowacyjnych projektów. Firma Pozbruk, z siedzibą w podpoznańskiej Sobocie, została założona w 1985 r. i od początku swojej aktywności kieruje się mottem „stawiamy na jakość”, które stosuje w każdym segmencie swoich działań. Wywodząca się z Rawicza firma ZPB Kaczmarek jest obecna na rynku od 1983 r. i przez ten czas przeszła kilka etapów technologicznych w produkcji, od prostych narzędzi i urządzeń do zautomatyzowanych, sterowanych komputerowo linii produkcyjnych o wysokiej wydajności. Od lat przyświeca jej hasło „firma z ideą”, co niesie ze sobą informację o nacisku na innowacyjność podczas wdrażania kolejnych produktów.

 

 Ściana zespolona

 

Budownictwo w naszym kraju przez lata miało swoje lepsze i gorsze momenty. W obecnej chwili stoi przed nim wiele trudnych wyzwań związanych z ogromnym zapotrzebowaniem na budynki mieszkalne, usługowe i przemysłowe. Dla inwestorów niemałe znaczenie ma czas realizacji – im krótszy, tym lepiej. Oczekiwania są spore, natomiast możliwości ich zrealizowania tradycyjnymi metodami budowlanymi ograniczone ze względu na utrzymujące się niedostatki wykwalifikowanych pracowników.

W obliczu ograniczonej liczby pracowników na placu budowy zastosowanie gotowego prefabrykatu wydaje się być panaceum na ten jeden z większych problemów, z jakim borykają się inwestorzy oraz wykonawcy. Aby zmontować przegrody ze ścian zespolonych (możemy mówić tu bardziej o montażu niż budowie), potrzebujemy tylko dźwigu, który i tak jest prawie na każdej budowie, kilku pracowników oraz prostych narzędzi. Czas ustawiania tych elementów jest niezwykle krótki, a sam montaż prosty, dzięki czemu każdego dnia widzimy znaczące postępy w rozwoju inwestycji, nieporównywalnie większe niż w przypadku tradycyjnego wznoszenia ścian. Nie ma tu miejsca na przerwy technologiczne, które są codziennością większości budów, a dodatkowo elementy prefabrykowane charakteryzują się wyjątkowo krótkim czasem produkcji. Nowoczesna technologia jest sprzymierzeńcem w tym zakresie i pozwala na wykonanie elementów szybko i w założonym terminie.

 

 Ściana zespolona

 

Linia produkcyjna tego formatu zapewnia również dużą dokładność wykonania poszczególnych elementów. Precyzja ma ogromne znaczenie w budownictwie. Prefabrykacja ze względu na swoją specyfikę jest tym bardziej wrażliwa na wszelkie niedoskonałości, dlatego producenci przywiązują ogromną wagę do precyzji wykonania takich wyrobów i dbają, aby wszystkie elementy tworzyły ze sobą perfekcyjnie dopasowaną całość. Precyzja wykonania to nie tylko gwarancja odpowiedniego dopasowania elementów, które umożliwia prawidłowe przenoszenie obciążeń przez konstrukcję, ale również wysoka jakość estetyczna, a przecież na tym zależy każdemu inwestorowi. Wykorzystanie podwójnych ścian prefabrykowanych w obiekcie budowlanym zapewnia wysokie walory estetyczne, bezpośrednio wpływające na odbiór danego obiektu przez użytkownika. Gładka powierzchnia prefabrykowanych ścian nie wymusza na inwestorze organizowania dodatkowych prac, takich jak tynkowanie, wygładzanie czy malowanie powierzchni, o ile oczywiście urok naturalnego betonu jest zgodny z jego wizją. Rynek remontowo-budowlany cały czas zmaga się z niedostatkiem wyspecjalizowanych fachowców, zajmujących się wykończeniami wnętrz. Ściana zespolona daje szansę na świetny wygląd elewacji i pomieszczeń bez dodatkowych zabiegów upiększających. Dzięki temu nie tylko unikamy kolejnych kosztów, ale także oszczędzamy czas.

Dokładny proces projektowy i zaplanowana produkcja redukują również ilość odpadów budowlanych, które potrafią być sporym kosztem na budowie. Co więcej, w przypadku wykonywania przegród z podwójnych ścian zespolonych nie ma konieczności stawiania szalunków, a także potrzebna jest mniejsza ilość pracowników niż na budowach prowadzonych w tradycyjny sposób. Ściany podwójne pozwalają na skrócenie prac instalacyjnych, dzięki możliwości wykonania otworów i specjalnych połączeń pod np. kable elektryczne. Dzięki temu nie musimy się martwić o kucie i bruzdowanie powierzchni ścian.

 

 Ściana zespolona

 

Niewątpliwą zaletą dla wielu inwestorów będzie możliwość montażu podwójnych ścian w miejscach o trudnej lokalizacji, choćby w gęstej zabudowie miejskiej. Brak konieczności wytyczania placów manewrowych dla samochodów dostawczych, magazynowania materiałów budowlanych i niewielki zakres pracy dźwigu sprawiają, że nawet w tak częstych przypadkach tworzenia śródmiejskiej zabudowy uzupełniającej (tzw. plomb) praca z prefabrykacją będzie należała do o wiele łatwiejszych i wydajniejszych.

Sama budowla wykonana z użyciem podwójnych ścian zespolonych charakteryzuje się wysokimi parametrami wpływającymi bezpośrednio na komfort i poczucie bezpieczeństwa osób w niej przebywających. Wynika to z bezpośrednich cech materiału, z którego są wykonane, czyli betonu.

Dużym atutem prefabrykowanych ścian jest ich dźwiękoszczelność, stanowią tym samym doskonałą barierę przed hałasem pochodzącym z sąsiedniego lokalu czy ruchliwej ulicy. Podwójna ściana zespolona zapewnia komfort termiczny wewnątrz budynku dzięki swojej zdolności do akumulacji zadanego poziomu temperatury, co sprawia, że nie ma konieczności wykorzystywania dużej ilości energii, aby dany obiekt utrzymać w określonej temperaturze. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale i środowisko naturalne. Aspekt ekologiczny w prefabrykacji jest znacznie szerszy, bo obejmuje także sposób powstawania i żywotność wyrobów. Beton to materiał zbudowany w znacznej mierze z naturalnych komponentów, a dzięki żywotności i wytrzymałości podwójnych ścian z niego wykonanych, tworzymy budowle na wiele lat, co z kolei oznacza brak konieczności gospodarowania odpadami po burzonych obiektach, wkładania energii w utylizację, remonty czy agresywną konserwację powierzchni ścian.

Poczucie bezpieczeństwa, jakie możemy odczuwać użytkując obiekty wzniesione w technologii ścian zespolonych, polega głównie na ogniotrwałości tych ścian oraz na ich wodoszczelności. Ogniotrwałość zapewnia nie tylko mniejsze zniszczenia podczas pożaru, ale i możliwość bezpiecznej ewakuacji ludzi, zwierząt czy najcenniejszego wyposażenia obiektu. Wodoszczelność pozwala na swobodę w lokowaniu budynków – nie musimy martwić się o wysoki poziom wód gruntowych czy zwiększone sumy opadów na danym terenie.

Istotną cechą podwójnych ścian jest uniwersalność ich zastosowania.

Ściana zespolona jest świetnym materiałem do tworzenia przegród w hotelach, biurowcach, apartamentowcach, domach jednorodzinnych czy budynkach usługowych. Także ściany piwnic, garaży, zbiorników czy jakichkolwiek innych przegród, które mają być solidne, stabilne i szczelne, mogą być wykonane z wykorzystaniem tej technologii. Tak problematyczne często, a muszące spełniać odpowiednie wymogi budynki socjalne przy obiektach produkcyjnych są również świetnym polem do zastosowania zespolonych ścian, zapewniając pracownikom odpowiednie warunki i komfort przygotowania się do pełnienia obowiązków służbowych.

Budownictwo przyszłości jest szybkie, precyzyjne, ekonomiczne oraz ekologiczne. Rosnące zapotrzebowanie inwestorów przy niewystarczających zasobach ludzkich w branży budowlanej stworzyło pole do rozwoju techniki prefabrykacji, gwarantującej szybkie wykonanie i realizację obiektów budowlanych przy zachowaniu wysokich standardów dokładności oraz estetyki. Prefabrykowane podwójne ściany zespolone tworzą innowacyjne możliwości ich wykorzystania, co stopniowo będzie wznosić branżę budowlaną na coraz wyższy stopień jakości. Należy pamiętać, że w asortymencie firm ZPB Kaczmarek i Pozbruk znajdują się także inne elementy prefabrykowane przeznaczone dla budownictwa kubaturowego, takie jak stropy filigran, pojedyncze ściany pełne i wiele innych. Dzięki szerokiemu asortymentowi inwestorzy otrzymują kompleksowe rozwiązania dla planowanych realizacji.

 

Ściana zespolona

 

 

 

POZBRUK Sp. z o.o. Sp.j.

Sobota, ul. Poznańska 43, 62-090 Rokietnica
www.pozbruk.pl

 

Ściana zespolona

 

 

 

ZPB Kaczmarek Sp. z o.o. Sp.k.

Folwark 1, 63-900 Rawicz
www.zpbkaczmarek.pl

 

Przeczytaj też: Prefabrykaty w budownictwie mieszkaniowym

Ciężka prefabrykacja betonowa w Polsce – wartość rynku sięgnie 3,5 mld zł

Zastosowanie elementów prefabrykowanych w konstrukcji basenów

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in