Schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu w budowie

20.06.2024

Nowe schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu zrewolucjonizuje sposób opieki nad bezdomnymi czworonogami w regionie.

 

schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu

 

Schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu istnieje od lat 70. XX w. Od 1982 r. działało jako zakład budżetowy gminy, a od 1992 r. jako jednostka budżetowa. Schronisko opiekuje się przede wszystkim psami, jednak znajdują się tam również koty. Obejmuje swym zasięgiem teren Gminy Wałbrzych oraz okolicznych gmin: Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Stare Bogaczowice, Czarny Bór i Kamienna Góra.

Nowe schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu zlokalizowano przy ul Beethovena, na działce nr 7/3 w obrębie 32 Gaj. Za realizację tego projektu odpowiedzialna jest firma BERGER Bau.

Projekt kompleksu przewiduje zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które znacząco poprawią warunki bytowe zwierząt. Na powierzchni ok. 2000 m² znajdą się m.in. ogrzewane hale z boksami dla blisko 150 psów i 50 kotów. Będą one wyposażone w wybiegi umożliwiające zwierzętom swobodne wychodzenie na zewnątrz, co pozwoli im na większą aktywność fizyczną oraz kontakt z naturalnym środowiskiem. Dzięki temu koty i psy będą miały możliwość samodzielnego wyboru, czy chcą przebywać w środku czy na zewnątrz, co znacznie poprawi ich komfort psychiczny. Wszystkie boksy będą wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i niechłonących zapachów oraz zarazków. Zastosowanie nowoczesnych, antybakteryjnych materiałów ograniczy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, co jest szczególnie istotne w przypadku schronisk, gdzie zwierzęta często przebywają w bliskim kontakcie.

 

schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu

 

Znajdzie się tam również gabinet weterynaryjny przystosowany do przeprowadzania bardziej skomplikowanych zabiegów, a także sala szkoleniowa i multimedialna, w której będą organizowane spotkania edukacyjne dla dzieci i seniorów. Powstanie również mini SPA dla zwierząt oraz pokoje do zabaw, gdzie odwiedzający będą mogli spędzać czas z podopiecznymi schroniska.

Schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu będzie wyposażone w nowoczesny system ogrzewania oparty na pompach ciepła oraz panele fotowoltaiczne na dachu. Dzięki temu będzie bardziej ekologiczne. W schronisku zastosowane będą również ekrany dźwiękochłonne. Wpłynie to na odpowiedni poziom izolacji akustycznej i ochroni przed hałasem najbliższe budynki mieszkalne w odległości 400 m.

– Nowe schronisko zostanie wyposażone w nowoczesny system fotowoltaiki, co pozwoli na korzystanie z odnawialnych źródeł energii i obniży koszty eksploatacji obiektu. Z kolei planowana platforma dla niepełnosprawnych, zapewniająca dostępność schroniska dla osób o ograniczonej mobilności, sprawi, że nowy obiekt będzie bardziej przyjazny i dostępny dla wszystkich odwiedzających – mówi Piotr Kierzkowski, kierownik Działu Przygotowania Produkcji z BERGER Bau.

 Przystępując do prac, wykonawca zadba najpierw o odpowiednie zabezpieczenie drzew i krzewów, które nie podlegają wycince. Działania te są niezbędne, aby chronić lokalną roślinność oraz zachować bioróżnorodność terenu. Firma zadba również o zagospodarowanie terenu wokół schroniska. Powstaną elementy małej architektury. Teren zostanie utwardzony i ogrodzony, co zapewni bezpieczeństwo zarówno zwierzętom, jak i odwiedzającym. Stworzone będą także miejsca postojowe dla gości oraz miejsca na odpady stałe. Dodatkowo teren zostanie wzbogacony w zieleń, co poprawi jego wygląd i wpłynie korzystnie na środowisko.

– Budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt w Wałbrzychu to znaczący krok w kierunku poprawy warunków życia bezdomnych zwierząt w regionie. Inwestycja ta nie tylko podniesie standard opieki nad zwierzętami, ale również wpisze się w proces rekultywacji terenów pogórniczych, nadając im nowe, społecznie i ekologicznie wartościowe funkcje. W efekcie Wałbrzych zyska nowoczesny obiekt na poziomie europejskim, który będzie służył zarówno zwierzętom, jak i lokalnej społeczności przez wiele lat – dodaje Piotr Kierzkowski.

Koszt wykonania projektu wynosi prawie 13 mln zł, z czego 85% kwoty pokryje Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Fundusze te są częścią większego projektu rekultywacji terenów pogórniczych w Wałbrzychu, który zakłada nadanie im nowych funkcji społecznych i gospodarczych oraz przywrócenie bioróżnorodności.

Cała inwestycja ma zostać ukończona w ciągu 13 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli od 7 czerwca 2024 r.

 

Źródło: BERGER Bau

 

Wizualizacje: Urząd Miasta Wałbrzych

 

Przeczytaj też:

Ogrody społeczne w Lublinie

„Kumak” w Urwitałcie

Centrum Edukacji Przyrodniczej MORGI

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in