Rynek magazynowy w Polsce drugim najaktywniejszym w Europie

14.12.2020

Rynek magazynowy w Polsce do końca września 2020 r. był drugim najbardziej aktywnym rynkiem w Europie, jeśli chodzi o wysokość popytu netto oraz ilość oddanej do użytku powierzchni.

 

Rynek magazynowy w Polsce pod koniec III kwartału 2020 r. podsumowała firma doradcza JLL. Ten okres przyniósł umiarkowanie pozytywne nastroje wśród najemców i deweloperów w Polsce. Rekord pobiły natomiast inwestycje w magazyny – w okresie od stycznia do listopada wartość transakcji wyniosła ok. 2,2 mld euro. To najlepszy wynik w historii rynku, nawet jeśli odnieść go do skali całego roku.

 

Rynek magazynowy w Polsce

Fot. Kawa – pixabay.com

 

Rynek magazynowy w Polsce – popyt odporny na pandemię

– Polski rynek magazynowy płynnie przechodzi przez rok 2020. Popyt brutto na koniec trzeciego kwartału osiągnął solidny wynik 3,4 mln m². Ponad 75% całkowitego zapotrzebowania na magazyny było związane z nowymi umowami i ekspansjami, co uplasowało nas na drugim miejscu wśród najbardziej aktywnych rynków magazynowych w Europie. Doskonała lokalizacja, jakość dostarczanych powierzchni magazynowych oraz dojrzałość polskiego rynku to doceniane wśród najemców i deweloperów atuty, które dobrze wróżą na nadchodzące miesiące – mówi Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Polsce.

Pierwsze miejsce pod względem aktywności między pierwszym a trzecim kwartałem 2020 r. zajął sektor magazynowy na Górnym Śląsku, gdzie popyt netto wyniósł 565 000 m². Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa – nowe umowy o najem lub ekspansję objęły ponad 510 000 m² (łącznie w mieście i okolicach). W każdym z regionów Polski Centralnej, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Lubuskiego popyt nie uwzględniający przedłużeń dotychczasowych kontraktów przekroczył 200 000 m². W sumie umowy podpisane na rynkach tzw. Wielkiej Piątki stanowiły ponad 70% całkowitego popytu netto odnotowanego do tej pory w 2020 r.

 

Podaż na rynku magazynowym w Polsce do września 2020 r.

– Z końcem września całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły próg 20 mln m², a w samym trzecim kwartale rynek powiększył się o dodatkowe 700 000 m², co daje ponad 1,75 mln m² nowej podaży w 2020 roku. Biorąc pod uwagę te wyniki, Polska była drugim najbardziej aktywnym rynkiem w Europie z 19% udziałem nowo oddanych powierzchni. Na koniec września w budowie pozostawało natomiast 1,54 mln m², z czego 70% było zabezpieczone umowami najmu – komentuje Maciej Kotowski, analityk rynku w JLL.

Najwięcej powierzchni w roku 2020 dostarczono w Warszawie, na Górnym Śląsku i we Wrocławiu, co łącznie stanowiło 70% nowej podaży w Polsce. Ponadto ponad 100 000 m² nowej powierzchni przypadło na Trójmiasto.

Rynek magazynowy w Polsce zostaje stabilny, pomimo problemów związanych z pandemią. Zasoby magazynowe powiększyły się w ciągu ostatnich dwóch lat o blisko 40% (głównie w wyniku inwestycji spekulacyjnych). Wzrost popytu w sektorze powierzchni magazynowych nie zapobiegł jednak wzrostowi stopy pustostanów, która na koniec trzeciego kwartału sięgnęła 8,6%.%. Rynek dokonał jednak korekty i kolejne inwestycje spekulacyjne spadły z 42% na koniec marca do 30% we wrześniu. Można oczekiwać, że przy utrzymanym popycie, niewynajęta powierzchnia powinna znaleźć najemców w nadchodzących czasie.

 

Najlepszy rok w historii polskiego sektora magazynowego

– W sektorze magazynowym sfinalizowano do tej pory ponad 30 transakcji o wartości ok. 2,2 mld euro. To wynik nie notowany dotąd na rynku nawet w odniesieniu do skali całego roku. Ponadto, w okresie od stycznia do września magazyny odpowiadały za blisko 48% całkowitego wolumenu inwestycyjnego w Polsce. Zainteresowanie funduszy nieruchomościami magazynowymi zlokalizowanymi w Polsce jest tak wysokie, że rynek może mówić już o wyzwaniach związanych z dostępnością produktu – wyjaśnia Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.

Na taką sytuacje miały wpływ duże transakcje. Największą było przejęcie europejskiego (CEE) portfolio Goodman przez GLP, z czego za ponad połowę tego wolumenu odpowiadały aktywa zlokalizowane w Polsce. Łączna wartość transakcji wyniosła blisko 1 mld euro.

 

Czytaj także: Wzrost sektora magazynowego

Popyt na magazyny rośnie

Kompleks magazynowy AZZ – w Radomiu powstanie nowy BTS

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in