Ruszyła budowa S19 Lublin – Rzeszów

21.08.2019

Droga S19 Lublin – Rzeszów jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która przebiega przez kilka państw – od Grecji do Litwy. Sprawdź stan prac na polskich odcinkach.

 

W sierpniu 2019 r. oficjalnie rozpoczęto budowę pierwszego z 12 odcinków drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Rzeszowem, na odcinku Kraśnik Południe – Janów Lubelski Północ (ok. 18 km). Wykonawcą tego fragmentu jest firma Strabag.

 

Trasa S19 Lublin – Rzeszów. Stan realizacji na sierpień 2019

W trybie projektuj i buduj realizowany jest prawie 130-kilometrowy odcinek pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowa podzielona jest na 12 odcinków – 6 w woj. lubelskim i 6 w podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r, a  na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla czterech odcinków w woj. lubelskim wydano już decyzje zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), kolejne dwie spodziewane są wkrótce. Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są cztery wnioski o wydanie ZRID, a dla dwóch odcinków przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku.

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r. a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

 

Ekspresówką z Warszawy do Rzeszowa w niecałe 3 godziny?

Pomiędzy Lublinem a Rzeszowem można już korzystać z dwóch odcinków S19. Są to:

  • obwodnica Lublina (ok. 10 km pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Rudnik),
  • odcinek pomiędzy Sokołowem Małopolskim a węzłem Rzeszów Wschód na skrzyżowaniu z autostradą A4 (ok. 19 km).

Po zakończeniu budowy, czas przejazdu 160-kilometrowego odcinka trasy pomiędzy węzłami Rzeszów Wschód i Lublin Sławinek wyniesie około 90 minut. Kolejne 70 minut potrwa przejazd ok. 140 km S17 do węzła Zakręt pod Warszawą. A więc jest szansa na przejazd z Warszawy do Rzeszowa w niecałe 3 godziny.

Umowy na realizację S19 Via Carpatia:

GDDKiA

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in