Rozliczanie ceny lokali w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu. Przepisy

05.05.2021

Na początku kwietnia 2021 r. weszły w życie przepisy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.

 

Ustawa z dnia 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości (Dz.U. z 2021 r. poz. 223)

 

Ustawa wprowadza możliwość nabywania nieruchomości gminnych z przeznaczeniem na cele inwestycyjne z rozliczeniem w cenie tych nieruchomości ceny lokali lub budynków mieszkalnych lub użytkowych przekazywanych gminie przez nabywcę nieruchomości. Pozyskane w ten sposób lokale czy budynki gmina będzie mogła wykorzystać na realizację zadań z zakresu polityki mieszkaniowej lub na cele związane z działalnością użyteczności publicznej, np. na obiekty kulturalne, edukacyjne, opieki zdrowotnej. Pozostałe lokale lub budynki objęte inwestycją a nieprzekazywane gminie będą mogły być gospodarowane przez inwestora w dowolny sposób. Zgodnie z ustawą lokale lub budynki przekazane gminie w rozliczeniu ceny nieruchomości gruntowej mogą pochodzić także z innego przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego inwestora niż inwestycja realizowana z wykorzystaniem nabytej od gminy nieruchomości gruntowej.

 

ustawa o rozliczaniu ceny lokali

Fot. stock.adobe/Micha

 

O zbyciu nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości z rozliczeniem „lokal za grunt” rozstrzygać będzie rada gminy w drodze uchwały. W uchwale takiej zostaną określone wymagania gminy w zakresie lokali lub budynków, które mają jej zostać przekazane przez nabywcę nieruchomości, dotyczące m.in.: liczby i powierzchni użytkowej lokali lub budynków, ich przeznaczenia i minimalnego standardu oraz lokalizacji, a także ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy. Zbycie nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości następować będzie w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego. Poza tym nieruchomości gminne podlegające zbyciu w omawianym trybie muszą być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub też musi być dla nich wydana decyzja o warunkach zabudowy.

 

Ustawa wprowadza również „grant na infrastrukturę” będący nowym instrumentem finansowego wsparcia dla gmin angażujących się w realizację polityki mieszkaniowej. Samorządy mogą otrzymać grant w wysokości 10% kosztów przedsięwzięcia infrastrukturalnego powiązanego z inwestycją mieszkaniową. Dofinansowanie pozwoli na realizację infrastruktury niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania takich inwestycji.

 

Sprawdź też:

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in