Rewitalizacja ul. Tuwima w Łodzi

15.01.2018

Oddział Centralny Mostostalu Warszawa podpisał umowę na rewitalizację nieruchomości położonej przy ul. Tuwima 46 w Łodzi. Zadanie inwestycyjne będzie polegało na przebudowie, nadbudowie, rozbudowie oraz zmianie sposobu użytkowania zespołu zabytkowych budynków.

Wartość kontraktu wynosi blisko 29 mln zł brutto. Projekt współfinansowany jest także z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020. Dzięki restauracji budynków ponownie zostaną uwydatnione walory przestrzenno-architektoniczne Łodzi. Kierownik kontraktu i budowy: Mariusz Szymański.

– Wykonamy rewitalizację zespołu budynków w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Budynek frontowy przy ulicy Tuwima w Łodzi znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, co również nakłada na nas określone obowiązki w zakresie wykonawstwa – zaznaczył Darek Jarek, dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego Mostostalu Warszawa.

– Oprócz rewitalizacji zadanie uwzględnia również zagospodarowanie terenu wraz z infrastrukturą techniczną oraz zjazdem. Istniejący obiekt, na który składa się budynek frontowy z oficyną usytuowaną wzdłuż wschodniej granicy działki, zostanie przebudowany i nadbudowany. Natomiast istniejący budynek parterowy zlokalizowany w granicy północnej oraz mniejsze gospodarcze zlokalizowane przy granicy zachodniej zostaną rozebrane. W ich miejsce powstanie obiekt biurowo-usługowy. Dodatkowo, w przestrzeni wewnętrznego dziedzińca powstanie biblioteka miejska, która będzie częścią rozbudowywanej oficyny północnej. Dzięki temu dziedziniec zyska nową funkcję o charakterze kulturalnym – dodaje Artur Soczewica, dyrektor Oddziału Centralnego, odpowiedzialny z ramienia Mostostal Warszawa za realizację inwestycji.

 

 

Rewitalizacja kamienic przy ulicy Tuwima jest częścią Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi, obejmującej łącznie osiem projektów. Inwestycja jest usytuowana w obrębie centrum strefy wielkomiejskiej, czyli jednej z najbardziej zaniedbanych części miasta, a zarazem kluczowej dla jego funkcjonowania i budowania tożsamości łodzian. Tereny Śródmieścia charakteryzują się również najstarszą i najlepiej ukształtowaną urbanistycznie miejską strukturą. Znajduje się tam najwięcej okazałych budynków mieszkalnych i fabrycznych. Jest to również obszar gęstej zabudowy historycznej z przełomu XIX i XX w., która wymaga intensywnej rewitalizacji i uzupełnień.

 

Parametry techniczne inwestycji:

– ilość kondygnacji nadziemnych: 5

– podpiwniczenie: 1 kondygnacja

– wysokość: 21,46 m

– powierzchnia posesji (dwie działki): 1487 m²

– powierzchnia zabudowy: 1209,68 m² (z elementami wystającymi poza obrys działki)

– powierzchnia całkowita: 6097,67m²

– powierzchnia użytkowa: 3298,83 m²

– powierzchnia usługowa: 105,47 m²

– kubatura brutto: 23 987,83 m³

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in