Trwa przebudowa mostu na Pilicy w Osuchowie (gm. Promna). Skanska, która jest generalnym wykonawcą inwestycji, rozebrała już tymczasowy drewniany most, w miejsce którego powstaje nowy most stalowo-żelbetowy.
Przeprawa w Osuchowie położona jest na 55,7 kilometrze Pilicy. Drewniany most wybudowany został w latach 70. Ze względu na zły stan techniczny wymagał rozbiórki. Nie wytrzymywał ciężaru licznie korzystających z niego mieszkańców okolicznych wsi z gminy Promna, Dębnowola i Mogielnica, którzy dojeżdżali na swoje pola. Dlatego trzeba było go rozebrać i postawić nowy obiekt.
Prace rozpoczęliśmy na początku lipca br. i potrwają one łącznie 4 miesiące. Dotychczas wyburzyliśmy stary most. Zakończyliśmy też prace związane z wbijaniem pali z rur stalowych. W tym tygodniu rozpoczniemy betonowanie dwudziestu słupopali. Przed nami jeszcze piaskowanie i zabezpieczenie antykorozyjnie konstrukcji stalowej, montaż konstrukcji stalowej ustroju nośnego oraz betonowanie płyty pomostu – relacjonuje Michał Borek, kierownik robót, Skanska. – Do wykonania konstrukcji stalowej wykorzystamy belki przygotowane przez kielecką Wytwórnię Konstrukcji Stalowych Skanska. Wytwórnia dysponuje uniwersalnym i nowoczesnym parkiem maszynowym do obróbki stali oraz innych metali, co umożliwi sprawne wykonanie tego etapu prac.
W ramach zadania Skanska wykona również przyczółki i oczepy oraz odtworzy dojazdy do mostu oraz umocni brzegi rzeki.
Nowy most będzie miał 140,51 m długości oraz blisko 5 m szerokości. Będzie to obiekt dziewięcioprzęsłowy posadowiony na 10 podporach ze słupopali o średnicy 70 cm. Słupopale wykonane będą z rur stalowych wypełnionych żelbetem, zaś konstrukcja ustroju nośnego będzie wspierać się na żelbetowych oczepach. Tak wykonany obiekt będzie trwały, wytrzymały na obciążenie i bezpieczny dla użytkowników.
Największym wyzwaniem podczas prowadzenia prac było wbijanie słupopali w nurcie rzeki. Płynąca woda powodowała przesuwanie stalowych pali, dlatego montaż w takich warunkach wymagał szczególnej precyzji. Z 10 podpór mostu 5 zostało posadowionych w rzece.
Inwestycja realizowana jest na zlecenie Urzędu Gminy Promna. Wartość robót wynosi blisko 2 mln zł brutto.