Rekord inwestycyjny w Poznaniu

03.06.2020

Rekord inwestycyjny w Poznaniu w 2019 r. zapewnił wzrost całkowitej wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne o aż 55% rok do roku.

 

Centrum handlowe Posnania w Poznaniu (fot. MOs810/Wikipedia)

 

W 2019 r. całkowity wolumen inwestycji w Poznaniu przekroczył pół miliarda euro, co stanowi wzrost o 55% wobec poprzedniego roku i jednocześnie przekracza średnią wartość kwot z ostatnich pięciu lat o aż 48% – wynika z raportu CBRE i Miasta Poznania. Stanowi to rekord inwestycyjny Poznania. Przyczyniła się do tego głównie nowoczesna powierzchnia biurowa, której dostępność stawia miasto na piątym miejscu w kraju. W poprzednim roku przybyło jej aż 85 tys. m². Eksperci CBRE wskazują, że wartość inwestycji w mieście będzie rosła m.in. dzięki jednej z najwyższych stóp zwrotu w Polsce, wyższej niż np. w Trójmieście czy Katowicach.

– Silna pozycja Poznania w obszarze nieruchomości to efekt m.in. długich tradycji biznesowych i niemal najniższego bezrobocia w kraju. Jest to też duży ośrodek akademicki, naukowy i targowy, z dobrym położeniem między Berlinem i Warszawą. Dla inwestorów istotne są jednak nie tylko wskaźniki makroekonomiczne, ale też jakość życia w mieście, dlatego rozwijamy ofertę kulturalną, transport publiczny, bazę hotelową i restauracyjną, współorganizujemy wydarzenia sportowe. Co roku powstają tysiące mieszkań, a nowoczesna powierzchnia biurowa właśnie przekroczyła 550 tys. mkw. Obserwujemy również wzrost zainteresowania nieruchomościami alternatywnymi, jak np. domy studenckie, domy seniora czy apartamenty na wynajem – mówi Jacek Jaśkowiak – prezydent Miasta Poznania.

 

Rekord inwestycyjny w Poznaniu z międzynarodowym kapitałem

W ubiegłym roku najwięcej zainwestowanego kapitału w Poznaniu pochodziło z Francji, jednak rynek był zdywersyfikowany, bez mocnej przewagi inwestorów jednej narodowości. Kapitał z różnych krajów przyciągały wysokie stopy zysku, po których zamykane są transakcje inwestycyjne. W sektorze biurowym w Poznaniu najbardziej ambitne transakcje plasują się na poziomie 6,3%, dzięki czemu miasto plasuje się na czwartym miejscu w kraju pod względem oczekiwanych zwrotów. Wyprzedza tak duże rynki, jak Trójmiasto i Katowice.

 

 

Poznań biurami stoi

Poznań jest obecnie na czwartym miejscu pod względem powierzchni biurowej, tuż po Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Miasto ma też jeden z wyższych udziałów najnowocześniejszej przestrzeni, która obejmuje ponad połowę rynku. W ubiegłym roku zanotowano wzrost całej powierzchni biurowej w Poznaniu o niemal 18% do 85 tys. m², co ustanowiło historyczny rekord. Zakończono budowę 10 obiektów, w tym 4 z powierzchnią ponad 10 tys. m². W sumie powierzchnia biurowa w mieście wynosi aktualnie 565 tys. m². Do wzrostu na rynku biurowym przyczynia się tu głównie branża BPO/SSC i IT, gdzie stale rośnie zatrudnienie. Biorąc pod uwagę strukturę zatrudnienia, przeważają ośrodki SSC (39%) oraz IT (31%). W ubiegłym roku Poznań odnotował największy wzrost zatrudnienia w centrach usług, które osiągnęło 16,8 tys. osób (+12% rok do roku) w 102 takich ośrodkach.

 

Rekord handlowy

W Poznaniu notuje się najwyższy poziom nasycenia przestrzenią handlową na 1000 mieszkańców, wśród miast powyżej 200 tys. ludności. Zajmuje ona w mieście i najbliższych okolicach 630 tys. m². Największym centrum handlowym jest Posnania o powierzchni 99 tys. m².

– Siła nabywcza mieszkańców Poznania należy do jednej z najwyższych w Polsce, dlatego miasto jest atrakcyjnym miejscem do debiutu dla sieci międzynarodowych. (…) Potencjał rynku zwiększa jeszcze bliskość Niemiec i tzw. turystyka zakupowa. Wysokie nasycenie powierzchnią handlową ma też inne konsekwencje, bowiem ogranicza potencjał inwestycyjny rynku. W efekcie obecnie w planach nie ma na razie żadnych wielkoformatowych obiektów – komentuje Agata Czarnecka – dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

 

Powierzchnia logistyczna na 5. miejscu

W Poznaniu dostępne jest ponad 2,1 mln m² nowoczesnej powierzchni logistyczno-przemysłowej, dzięki czemu miasto zajmuje piąte miejsce w kraju pod względem wielkości tych zasobów. Tylko w 2019 r. do użytku oddane zostało 133 tys. m² takiej przestrzeni, a w budowie znajduje się 49 tys. m². Zaletą miasta jest lokalizacja przy autostradzie A2 oraz lokalizacja w połowie drogi między Berlinem a Warszawą. Ma ono także jedno z najlepszych zapleczy akademickich pod względem logistycznym, w tym Wyższą Szkołę Logistyki oraz Instytut Logistyki i Magazynowania, w którym rozwijanych i promowanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań.

 

Przeczytaj też: Inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej – Polska liderem

Popyt na magazyny rośnie

Rynek obiektów komercyjnych w czasie epidemii

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in