Pustaki ceramiczne – fakty i mity

Artykuł sponsorowany

17.01.2022

 

Pustaki ceramiczne to materiał często wybierany do budowy ścian nośnych. Posiada wiele zalet: jest niedrogi, naturalny i szeroko dostępny – kupisz go również na platformie zakupowej MerXu.

 

 

Mimo obecności na rynku od wielu lat, wciąż pokutuje na jego temat kilka mitów, które potwierdzamy lub obalamy w poniższym artykule..

 

Pustaki ceramiczne są radioaktywne: MIT
Wszystkie materiały pochodzenia mineralnego, w tym również materiały budowlane, zawierają pierwiastki promieniotwórcze: potas – K-40, rad – Ra-226 czy tor – Th-228. Jednak dopuszczone do obrotu materiały budowlane takie jak pustaki ceramiczne znanych na rynku producentów, muszą spełniać normy i nie emitują więcej promieniowania niż jedzenie, picie czy nasze organizmy, które również są źródłem naturalnego promieniowania.

Wykonane z gliny i trocin pustaki ceramiczne są więc całkowicie bezpieczne dla człowieka zarówno na etapie produkcji, budowy, jak i późniejszej eksploatacji budynku.

 

Układ otworów w pustakach jest nieistotny: MIT
Otwory stosowane w pustakach mają wpływ na ich właściwości termiczne oraz akustyczne, dlatego jak najbardziej ich układ ma znaczenie dla przyszłej termoizolacyjności budynków i zabezpieczenia przed hałasem. To właśnie dzięki skomplikowanemu systemowi drążeń, ściany wykonane z pustaków mogą zyskać bardzo dobre współczynniki przenikania ciepła, wynoszące nawet 0,23 W/(m2.K).

Ceramika jest lepszym przewodnikiem ciepła niż powietrze zgromadzone we wnętrzu materiałów, dlatego otwory w pustakach projektuje się tak, żeby maksymalnie wydłużyć drogę dyfuzji ciepła z jednej powierzchni pustaka na drugą.

 

Pustaki ceramiczne dobrze akumulują ciepło: PRAWDA
Choć należy zaznaczyć, że ciepło najlepiej akumulują materiały pełne, dostępne również na platformie MerXu, to jednak budynki powstałe z pustaków ceramicznych odznaczają się bardzo dobrymi parametrami, jeśli chodzi o akumulację ciepła.

Ściany z pustaków ceramicznych są w stanie zakumulować duże ilości energii cieplnej. Efekt ten często porównuje się do działania pieca kaflowego, który jeśli zostanie raz nagrzany, utrzymuje wysoką temperaturę przez długi czas. Pustaki pomagają utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń podczas zimy, a także chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się latem.

 

Wypełniacze powodują pogorszenie jakości pustaków: MIT

Bazą pustaków ceramicznych jest glina, jednak każdy pustak na rynku wyprodukowany jest z mieszanki zaprojektowanej i opracowanej przez wytwórcę. Glina wpływa na polepszenie wytrzymałości pustaka, ale obniża jego właściwości termiczne.

Dlatego chcąc uzyskać wysokie parametry termoizolacyjne, wprowadza się dodatki poryzujące, czyli sprawiające, że w wypalonej glinie pojawiają się pustki powietrzne. Mieszanka, z której powstają pustaki nigdy nie jest czystą gliną i zawsze zawiera pewne dodatki (trociny, piasek) po to, żeby parametry gotowego pustaka były jak najlepsze.

 

Trudno osadzić kołki w pustakach: MIT

Osadzanie kołków w materiałach z pustkami zawsze jest trudniejsze niż w materiałach pełnych, jednak dostępne na rynku, a także na platformie zakupowej MerXu narzędzia i akcesoria, ułatwiają to zadanie.

Eksperci zalecają wiercenie w pustakach ceramicznych za pomocą specjalnych wierteł do ceramiki oraz bez udaru. W tak przygotowanych otworach osadza się odpowiednio dobrane do rodzaju ściany kotwy i kołki rozporowe. Pustaki ceramiczne to wytrzymały materiał i na ścianach z nich wykonanych można z powodzeniem wieszać nawet ciężkie szafki.

 

 

Wymienione w artykule produkty można obecnie kupić na platformie MerXu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Obowiązują aktualnie promocje: „Premia za pierwszy zakup” – merXu zwraca do 1000 PLN za pierwszy zakup, „kasa wraca, robiąc regularnie zakupy na merXu można uzyskać rocznie do 8000 PLN rabatu, member-get-member, zachęcając innych do robienia zakupów na merXu można odebrać 200 PLN za każde polecenie firmy, która dokona transakcji na platformie oraz „darmowa dostawa„- merXu pokrywa koszty transportu miedzynarodowego i krajowego do kwoty 1400 PLN.

 

Zapraszamy do darmowej rejestracji TUTAJ

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in