Jak wygląda nowoczesne biuro projektowe? Nawet dzisiaj architekci nie obywają się bez wielkich arkuszy papieru, ołówków i linijek. Oprócz tego, dysponuje także nowoczesnym sprzętem, który pomoże stworzyć projekt domu czy innego obiektu architektonicznego, a następnie pokazać go klientowi w taki sposób, by każdy szczegół był wyraźny i czytelny.
Specjalistyczne programy komputerowe dedykowane architektom pomagają tworzyć nawet skomplikowane projekty bez konieczności odręcznego wykonywania licznych rysunków. Gotowy plik można przesłać w odpowiednie miejsce – na przykład do grafika, który opracuje wizualizację – bądź wydrukować. Należy mieć na uwadze, że w biurze architektonicznym powstają rysunki ogromnych rozmiarów, co wymaga urządzenia drukującego, obsługującego formaty większe niż A4. Architekci bardzo chętnie korzystają z takich udogodnień. Z badań producentów przeprowadzonych w 2016 r. wynika, że takie drukarki posiada już wiele polskich biur projektowych i w ich opinii sprawdzają się o wiele lepiej niż urządzenia drukujące jedynie w formacie A4.
Urządzenie wielofunkcyjne – nie tylko do wydruków
Najważniejszą funkcją urządzenia drukującego jest oczywiście drukowanie potrzebnych materiałów, rysunków i projektów. Jednak sama drukarka to często za mało. Czasem trzeba coś zeskanować lub skopiować, więc zamiast inwestować w osobne urządzenia, lepiej zdecydować się na sprzęt wielofunkcyjny, który jest jednocześnie drukarką, kopiarką i skanerem. Przykładowo zakup urządzenia HP PageWide Pro P77740 jest tańszy niż nabywanie osobno drukarki i skanera, przy czym zajmuje ono w biurze mniej miejsca niż kilka urządzeń. Ponadto umożliwia druk w formacie A3 oraz ułatwia obróbkę plików. Wystarczy przesłać projekt do drukarki, a następnie wysłać żądanie, aby urządzenie najpierw wydrukowało go w całości, a następnie od razu skopiować w wybranym formacie – również w całości bądź też tylko zaznaczony fragment. Co ważne, taki sprzęt nie tylko znacznie ułatwia pracę, ale ma także zabezpieczenia przed atakami hakerów, dzięki czemu stanowi część ochrony całego systemu komputerowego. Ma zainstalowane funkcje zabezpieczające, oprogramowanie umożliwiające błyskawiczną reakcję na próbę ataków, a także opcję naprawy uszkodzonych plików.
Pamięć – istotny element
Projekty architektoniczne to rysunki o wysokim stopniu szczegółowości. Plik komputerowy z takim rysunkiem zabiera sporo miejsca, dlatego zarówno do obróbki, jak i wydruku takich plików potrzebna jest odpowiednio duża pamięć operacyjna – nie tylko komputera, ale i drukarki. Jeśli w trakcie procesu drukowania pamięci zabraknie, urządzenie przestanie działać. Dlatego kupując drukarkę na potrzeby biura projektowego, zawsze sprawdzajmy, czy ma ona odpowiednią pamięć operacyjną. Nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne umożliwiają także podłączenie się do sieci bezprzewodowej oraz drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych.
Jakość wydruku – kwestia kluczowa
Każdy detal rysunku architektonicznego ma duże znaczenie – w końcu zaważyć on może na poprawności całej konstrukcji. Detali tych nie może zabraknąć również na wydruku, dlatego urządzenie drukujące przeznaczone dla biura architektonicznego powinna cechować najwyższa jakość wydruku. W przypadku wydruków monochromatycznych sprawdzają się doskonale zarówno wysokiej klasy drukarki atramentowe, jak i laserowe. Dobrym modelem dla biura projektowego jest HP LaserJet MFP M436. To urządzenie wielofunkcyjne, umożliwiające wydruk dwustronny, a także kopiowanie i skanowanie do formatu A3. Dzięki możliwości podłączenia do sieci, można z niego korzystać przy użyciu dowolnego komputera znajdującego się w pracowni – każdy z nich jest automatycznie identyfikowany przez drukarkę.
Projekty budynków czy mostów muszą być dokładne i szczegółowe. Tylko wówczas powstanie odpowiednia konstrukcja. Warto zatem zainwestować w wysokiej klasy urządzenie drukujące, które ułatwi architektowi pracę, a także odpowiednią prezentację jej rezultatów.