Przenośny, wolno stojący maszt antenowy jako obiekt tymczasowy
Organy w praktyce orzeczniczej powinny uwzględniać najnowsze zmiany prawne w zakresie przygotowywania infrastruktury telekomunikacyjnej w celu ułatwiania ich rozwoju.
Czy konieczna jest ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa instalacji fotowoltaicznej?
Ubezpieczyciele czasem wymagają zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Właściciele domów mogą mieć wątpliwości.
Cyfrowy Paszport Produktu – kolejna zmora branży budowlanej czy lepszy nadzór nad rynkiem?
Nowa unijna dyrektywa CPR dotycząca budownictwa ma na celu uproszczenie zasad funkcjonowania branży. Dyrektywa jest jednak rozbudowana i skomplikowana […]
Elektroniczny dziennik budowy
Dziennik budowy to ważny dokument urzędowy wymagany na każdej budowie. Zapisuje się w nim przebieg wszelkich robót budowlanych oraz zdarzeń zachodzących na placu budowy. Definicja prawna dziennika budowy i najważniejsze informacje są zamieszczone w art. 45 ustawy – Prawo budowlane.
Jak odróżnić antresolę od kondygnacji?
Niejednokrotnie zdarza się, że powierzchnia antresoli praktycznie odpowiada powierzchni pomieszczenia, nad którym się znajduje, albo została zaprojektowana nad kilkoma pomieszczeniami o różnych funkcjach użytkowych. Czy taki sposób zaprojektowania lub wykonania antresoli jest prawidłowy w świetle obowiązujących przepisów prawa?
Krajowe oceny techniczne w branży wentylacyjnej 2,5 roku od wdrożenia
W wyniku nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych producenci z branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej zostali zobligowani do znakowania swoich wyrobów znakiem budowlanym, co zwykle wiązało się z uzyskaniem krajowej oceny technicznej (KOT).
Odpowiedzialność projektanta z tytułu rękojmi za wady
Projektant może ponosić wobec inwestora odpowiedzialność za wykonane prace projektowe na podstawie stosowanych odpowiednio przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi za wady.
Utrzymanie obiektów radiokomunikacyjnych
Przegląd urządzeń nadawczo-odbiorczych dosyć często odbywa się w trudnych warunkach, ale należy go wykonywać, by sprzęt mógł działać zgodnie z przeznaczeniem i aby zapobiec problemom z transmisją sygnałów radiowych czy telewizyjnych.
Kolejne zmiany w przepisach o budynkach i ich usytuowaniu
Kolejny pakiet przepisów zmieniających rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wszedł w życie 15 sierpnia 2024 r. Jak wyjaśnia projektodawca, ta nowelizacja ma umożliwić szersze zastosowanie elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków oraz doprecyzować kwestie związane z usytuowaniem budynku na działce budowlanej.
Odpowiednia wysokość wież i masztów telekomunikacyjnych
Wieże oraz maszty telekomunikacyjne stały się nieodłącznym elementem krajobrazu nie tylko w Polsce czy Europie, ale i na całym świecie, zapewniając dostęp do usług cyfrowych.