Powstała spółka EkoPaliwa Chełm

26.04.2011

CEMEX Polska – jeden z największych producentów cementów w Polsce i na świecie – razem z firmą Econ Trade podpisały umowę o współpracy na mocy której powstała spółka EkoPaliwa Chełm.

Celem działalności nowego podmiotu jest budowa zakładu produkcji paliw alternatywnych wysegregowanych frakcji palnych odpadów komunalnych, które zużywane będą w Cementowni Chełm. Rolą CEMEXu, jako partnera jest zagwarantowanie wykorzystania powstających paliw przy produkcji klinkieru.

CEMEX, jako firma znacznie oddziaływująca na środowisko, stawia działania proekologiczne jako ważny filar swej strategii. Budowa zakładu paliw alternatywnych, który przyczyni się do zmniejszenia zużycia węgla kamiennego oraz obniżenia emisji CO2, wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju realizowaną od roku 2005, tj. momentu rozpoczęcia działalności CEMEX w Polsce.

 

 

Cementownia Chełm jest liderem zużycia paliw alternatywnych – zarówno spośród wszystkich cementowni w Polsce, jak i w samym koncernie CEMEX. Dzięki realizowanemu od 2002 r. programowi rozwoju paliw alternatywnych w chwili obecnej ok. 75% energii potrzebnej do wypału klinkieru pochodzi z paliw alternatywnych, czyli odpowiednio przesortowanych i przetworzonych odpadów. Ich skład i właściwości są szczegółowo regulowane przez przepisy prawne, po to, by produkty powstające przy ich zastosowaniu spełniały wymagania wszystkich restrykcyjnych norm. Spalanie paliw alternatywnych w piecu cementowym jest bezpieczne dzięki wysokim, sięgającym 2000oC temperaturom, jakie panują w jego wnętrzu.

Nowy zakład, który produkcję rozpocznie w 2012 r. będzie w stanie dostarczyć cementowni do 100 000 ton paliw alternatywnych rocznie. Zakład będzie ważnym filarem długofalowej strategii zabezpieczenia dostaw paliw dla cementowni. Jego powstanie pozwoli na dalszy wzrost zużycia oraz zaspokojenie ok. 30% potrzeb cementowni, jak i na zastąpieniu paliw alternatywnych kupowanych obecnie od producentów niemieckich.  Inwestycja przyniesie korzyści nie tylko cementowni, ale także znakomicie wpisuje się w realizowaną przez Polskę na mocy unijnych dyrektyw politykę zmniejszania odpadów kierowanych na składowiska. Dzięki procesom sortowania i wychwytywania przydatnych dla przemysłów frakcji na składowiska trafi zaledwie znikomy procent z tej ilości.

Sam zakład oraz proces przeróbczy zaprojektowany został w trosce o środowisko naturalne. Większość wykorzystywanego surowca przesortowywana będzie blisko miejsc powstawania – zarówno w woj. lubelskim, jak i  sąsiednich województwach. Dzięki temu nie tylko minimalizacji ulegnie skala transportu surowca, ale także będzie stanowić to bodziec do powstawania nowych instalacji sortowania odpadów komunalnych oraz zwiększania poziomów recyklingu i odzysku. Zakład powstanie na terenie cementowni. Spełni wszelkie restrykcyjne normy związane z ochroną środowiska oraz przepisami BHP. Transport zaplanowany jest na zamkniętym terenie, nie będzie dodatkowym obciążeniem dla lokalnych mieszkańców (zapach, przemieszczanie paliw od zakładu do pieca, itp.). Dodatkowo, dzięki powstaniu nowego zakładu, zostanie utworzonych ok. 25 nowych miejsc pracy.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in