Powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej w szpitalu we Francji

26.01.2012

Szpital Centre Hospitalier de Rambouillet w regionie paryskim jest pierwszym szpitalem we Francji, który instaluje powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej w celu zwalczania mikroorganizmów chorobotwórczych i ograniczenia ryzyka zakażeń szpitalnych wśród pacjentów.

Oddziały intensywnej opieki medycznej i pediatrii zostały wyposażone w ramy i poręcze łóżek, wózki, armaturę łazienkową, krany, klamki oraz okucia i uchwyty drzwiowe wykonane ze stopów miedzi. Udowodniono, że w środowiskach klinicznych miedziane powierzchnie dotykowe mają zdolność eliminowania w sposób ciągły bakterii, wirusów i grzybów, w tym gronkowca złocistego (MRSA), bakterii C. difficile i wirusa grypy A–24/7.

Dr Patrick Pina, dyrektor działu higieny szpitala Rambouillet, jest odpowiedzialny za ocenę wpływu tego sposobu zapobiegania zakażeniom na częstość występowania zakażeń w szpitalu, w którym pracuje. Uzyskane dane posłużą francuskiemu ministerstwu zdrowia do oceny skuteczności zastosowania miedzi przeciwdrobnoustrojowej w służbie zdrowia.

W lipcu tego roku Profesor Michael Schmidt z Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny wygłosił na konferencji ICPIC w Genewie referat na temat wstępnych wyników[1] badań prowadzonych w trzech amerykańskich szpitalach, ujawniając, że zastąpienie tylko sześciu najbardziej istotnych powierzchni dotykowych odpowiednikami wykonanymi z miedzi przeciwdrobnoustrojowej o ponad 40% zmniejsza ryzyko nabycia przez pacjentów infekcji szpitalnych.

 



[1]“Copper Surfaces in the ICU Reduced the Relative Risk of Acquiring an Infection While Hospitalized”, Dr M. G. Schmidt, Międzynarodowa Konferencja nt. Profilaktyki i Kontroli Zakażeń Szpitalnych, 1 lipca 2011, godz. 13:00 Sesja: Innowacyjne Podejście do Kontroli Zakażeń.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in