13 maja w Warszawie odbyła się polska edycja GRAITEC BIM European Tour, zorganizowana przez firmę Robobat Polska, należącą do międzynarodowej Grupy GRAITEC.
Spotkania w ramach GRAITEC BIM European Tour odbywają w 8 krajach: Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji, Włoszech i Rumunii, gromadząc profesjonalistów z całej Europy. W warszawskiej konferencji uczestniczyło ponad 100 osób związanych z branżą budowlaną.
Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli m.in. przedstawiciele największych firm związanych z rynkiem budowlanym w Polsce: SKANSKA SA, STRABAG, Hochtief Polska SA, BUDIMEX, ARUP, Energoprojekt-Warszawa SA, Epstein, Graph'it Studio, MCKB, UNIBEP oraz Warbud. W polskiej edycji GRAITEC BIM Tour uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, GDDKiA oraz organizacji pozarządowych: Unii Rynku Budowlano-Inwestycyjnego, Instytutu Techniki Budowlanej.
Partnerem merytorycznym spotkania był Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Tematem przewodnim wszystkich spotkań organizowanych w ramach GRAITEC BIM European Tour jest szeroko rozumiany BIM, widziany przez pryzmat projektantów, firm wykonawczych, inwestorów, producentów oprogramowania oraz ekspertów z zakresu prawa budowlanego.
Napięty program spotkania w Warszawie obejmował 11 prezentacji, wśród których szczególnie oczekiwane były wystąpienia przedstawicieli firm, które wspierane przez Robobat Polska z powodzeniem wdrażają BIM: Tomasza Radczuka, CAD Managera z firmy BIPROMET SA oraz Michała Redmerskiego, kierownika projektu z Design Construction Studio. Prelegenci przedstawili osiągnięcia swoich firm w zakresie koordynacji międzybranżowej w realizowanych projektach. Ponadto, bazując na własnym doświadczeniu wskazali zalety i zagrożenia związane z wdrożeniem kompleksowych rozwiązań opartych na BIM.
W trakcie spotkania wywiązała się żywiołowa dyskusja, podczas której przedstawiciele inwestorów, wykonawców i projektantów próbowali określić, jak powinna wyglądać ich współpraca bazująca na BIM, czym różni się obecny proces inwestycyjny od procesu „BIMowego” i komu BIM może przynieść najwięcej korzyści. Kilkakrotnie w rozmowach nawiązano też do implementacji dyrektywy unijnej mówiącej o BIM w polskim prawie zamówień publicznych oraz o kryterium najniższej ceny – czynniku blokującym rozwój polskiego budownictwa.