Niezwykle ważne są procedury związane z oceną stanu technicznego budynków i ustaleniem stopnia zużycia technicznego oraz zakresu uszkodzeń.
Można stwierdzić na podstawie doświadczeń autorów, że współczesne konstrukcje budynków na terenach górniczych w części projektowane i realizowane są w sposób niezgodny z zasadami wiedzy technicznej, ogólnie pojętej sztuki budowlanej i są dowodem na postępującą ignorancję w tej dziedzinie [1,2].
W swojej wieloletniej pracy zawodowej niejednokrotnie spotykamy się z koniecznością wykonania wzmocnień budynków na terenach oddziaływań górniczych. Wzmocnienia takie oprócz podstawowych zagadnień przy realizowaniu wzmocnień budynków poza terenami górniczymi wymagają specyficznego podejścia i rozpoznania dodatkowych czynników górniczych oraz diagnostyki całego budynku pod kątem obecnej i dalszej eksploatacji górniczej wraz z analizą uszkodzeń [3].
Diagnostyka budynków istniejących na terenach górniczych
Diagnostyka budowlana jest częścią fizyki budowli, która ma na celu zbadanie, udokumentowanie, ocenę i odpowiednie zaklasyfikowanie, określenie stanu rzeczywistego elementu budowlanego, konstrukcyjnego i parametrów technicznych materiałowych poprzez przeprowadzenie badań: struktury i stanu materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, w tym parametrów wilgotnościowych, zawartości i rozkładu agresywnych związków chemicznych, porowatości, właściwości materiałów budowlanych, parametrów wytrzymałościowych materiałów budowlanych, nośności elementów konstrukcji. Skuteczna i kompleksowa diagnostyka budowlana prowadzi do ustalenia przyczyn uszkodzenia budynku, co pozwala na prawidłowe wykonanie planu skutecznych napraw, remontu, modernizacji obiektu. Analiza techniczna jako wiele czynności zmierzających do prawidłowego zaplanowania prac remontowych wymaga kompleksowej diagnostyki budowlanej i jest nieodzowną częścią procesu renowacji, remontu, a czasem wzmocnienia, odbudowy budynków szczególnie na terenach zagrożonych oddziaływaniami górniczymi [4, 5].
W budynkach zlokalizowanych na terenach szkód górniczych do podstawowych czynności projektanta należy określenie przemieszczeń obiektu poziomych ub i pionowych wb, a także wychylenia budynku od pionu Tb. Istotną rzeczą jest również sprawdzenie przemieszczeń ze względu na szerokość przerw dylatacyjnych s w budynkach składających się z wielu segmentów. Na rys. 1 przedstawiono uogólniony obraz przemieszczeń przykładowego budynku.
Budynki oprócz przemieszczeń konstrukcji obiektów podlegają różnego rodzaju odkształceniom postaciowym Θb ścian nośnych diagnozowanego budynku.
Przebieg procedury diagnostycznej
W procedurze diagnostycznej można wyróżnić następujący zakres i podział:
– określenie przedmiotu i celu oceny,
– scenariusz oceny,
– ocena wstępna,
– studia dokumentów i innych materiałów,
– wstępne oględziny,
– wstępna ocena konstrukcji,
– doraźne prace zabezpieczeniowe i decyzja odnośnie do wykonywania oceny szczegółowej,
– ocena szczegółowa:
– zebranie i szczegółowy przegląd dokumentacji,
– szczegółowe oględziny obiektu i badania materiałów,
– określenie oddziaływań,
– określenie cech konstrukcji,
– analiza konstrukcji,
– sprawdzenie konstrukcji,
– rezultaty oceny:
– raport,
– koncepcja projektu wzmocnień konstrukcji,
– kontrola zagrożenia [6].
Przebieg procedury diagnostycznej uzależniony jest od zakresu i rodzaju oddziaływań na konstrukcję. Wyróżnia się trzy rodzaje diagnostyki obiektów budowlanych [7, 8]: okresową – przegląd techniczny, doraźną i docelową. Przy realizacji diagnostyki budynków m.in. konieczne jest ustalenie:
– aktualnego sposobu użytkowania,
– projektowanej zmiany sposobu użytkowania obiektu,
– przeglądu budynku i inwentaryzacji uszkodzeń,
– warunków gruntowo-wodnych,
– szczegółowej identyfikacji uszkodzeń, np. metodą punktową,
– identyfikacji stanu i rodzaju użytych materiałów budowlanych,
– oceny konstrukcji budynku,
– pomiaru zawilgocenia, pobranie próbek,
– diagnostyki elementów konstrukcyjnych,
– analizy statyczno-wytrzymałościowej,
– nośności elementów konstrukcyjnych,
– protokołów pomiarowych,
– wniosków i zaleceń,
– dokumentacji technicznej [4, 9].
Parametr przemieszczenia pionowego wb
Przy weryfikacji parametru przemieszczenia pionowego dokonuje się pomiarów geodezyjnych przemieszczenia budynku przez analizę wyznaczonych punktów konstrukcji lub otoczenia budynku, mierząc zmiany wysokości względem punktów stałych – reperów – znajdujących się poza obszarem górniczym w miejscu, w którym brak jest oddziaływań górniczych.
Parametr przemieszczenia poziomego ub
W przypadku budynków wolno stojących z reguły nie jest konieczne rozpatrywanie parametru przemieszczenia poziomego, jednak dla budynków segmentowych lub połączonych funkcjonalnie łącznikami albo budynków posiadających przerwy dylatacyjne zachodzi konieczność dokonania i analizy pomiarów względnych między poszczególnymi segmentami budynku lub kompleksu budynków.
W przypadku większych obiektów pomiary te wykonuje się metodami geodezyjnymi między ustalonymi stałymi punktami reperami obiektów.
Rys. 2 Przykładowa karta geodezyjnego pomiaru wychyleń
Parametr wychylenia obiektu (segmentu) z pionu Tb
Parametr wychylenia obiektu z pionu ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania i dalszego użytkowania obiektu, kierunek wychylenia budynków z reguły pokrywa się z kierunkiem pracy niecki górniczej. Wartość wychylenia diagnozowanego obiektu oraz kierunek określa się na podstawie niwelacyjnych pomiarów geodezyjnych obniżeń reperów założonych na cokole budynku.
W przypadku gdy rozpatrywany budynek nie posiada stosownych reperów, parametr wychylenia obiektu określa się w sposób pośredni – na podstawie nachylenia płaszczyzn budynku i pomiarów pośrednich wychylenia naroży lub krawędzi budynku wykonywanych pierwotnie jako poziome [10, 6].
Inżynierowie przy wykonywaniu powyższych pomiarów muszą również uwzględnić fakt, że zmierzone wychylenia budynków mogą zawierać także wychylenia spowodowane przyczynami pozagórniczymi, zwłaszcza warunkami gruntowymi lub niedokładnościami wykonawczymi [5, 6].
Rysunek 2 przedstawia przykładową kartę pomiarową geodezyjnego pomiaru wychyleń budynku.
W przypadku wystąpienia znaczącego wychylenia konstrukcji lub jej części Tb należy sprawdzić równowagę statyczną konstrukcji na skutek nachylenia terenu T, w przypadku ciągłych deformacji terenu – zagrożenie stateczności konstrukcji lub jej elementów w przypadku oddziaływania nieciągłych deformacji terenu i wstrząsów górniczych [13, 5]. Przy sprawdzaniu równowagi statycznej konstrukcji (EQU) trzeba wykazać, że:
Ed,dst ≤ Ed,stb (1)
gdzie:
Ed,dst – wartość obliczeniowa efektu oddziaływań destabilizujących,
Ed,stb – wartość obliczeniowa efektu oddziaływań stabilizujących.
Rys. 3 Przykładowy szkic morfologii
Parametr szerokości przerw dylatacyjnych s
W przypadku istnienia przerw dylatacyjnych w rozpatrywanym obiekcie konieczne jest wykonanie pomiarów szerokości przerw dylatacyjnych. Pomiary należy wykonywać co najmniej w dwóch poziomach budynku i należy je wykonać po obu stronach dylatacji. Pomiary te pomogą w określeniu przemieszczenia względnego między poszczególnymi segmentami budynku, a w przypadku zaciśnięcia dylatacji niezbędne stanie się przeanalizowanie pracy stykających się elementów konstrukcyjnych [6, 5].
Parametr odkształcenia postaciowego konstrukcji Θb
W analizie statyki budynków istotną rolę odgrywa parametr odkształcenia postaciowego konstrukcji ścian Θb definiowany jako stosunek różnicy pionowych przemieszczeń budynku Δy do długości odcinka Δx, na którym ta różnica występuje (rys. 1):
(2)
Wartości odkształceń postaciowych ściany diagnozowanego budynku można wyznaczać, dokonując pomiarów pionowych przemieszczeń ścian zewnętrznych. Pomiary takie należy wykonać w co najmniej trzech punktach, zlokalizowanych w równych odstępach na długości ściany [5, 6].
W przypadku odkształceń budynku zachodzi konieczność sprawdzania stanu granicznego zniszczenia lub nadmiernego odkształcenia przekroju, elementu konstrukcji lub połączenia (STR i/lub GEO) i wtedy musimy wykazać, że:
Ed ≤ Rd (3)
gdzie:
Ed – wartość obliczeniowa efektu oddziaływań, takiego jak siła wewnętrzna, moment lub wektor, reprezentujący kilka sił wewnętrznych lub momentów;
Rd – wartość obliczeniowa odpowiedniej nośności.
Szczegóły metod STR i GEO podano w załączniku A do normy [N2]. Należy podkreślić, że wzór (3) nie uwzględnia wszystkich przypadków sprawdzania wyboczenia, tj. zniszczenie na skutek tego, że efekty drugiego rzędu nie przekraczały akceptowalnego zachowania się konstrukcji (patrz EN 1992 do EN 1999 [N2] [5]).
Stan graniczny STR i/lub GEO należy sprawdzić w przypadku:
– ciągłych deformacji terenu na oddziaływanie ekstremalnych wskaźników deformacji terenu: εekstr, Kekstr oraz Tmax;
– nieciągłych deformacji terenu na oddziaływanie Ag, określone przez nominalne wartości geometrycznych wymiarów deformacji anom;
– wstrząsów górniczych na oddziaływania Aw charakteryzowane przez nominalne wartości maksymalnego przyspieszenia i spektrum odpowiedzi (wyjaśnienia odnośnie do pomijalnych wartości oddziaływań Aw w Polsce podano w pracy [15]).
Stan graniczny STR w zależności od rodzaju konstrukcji należy sprawdzać według zasad podanych w Eurokodach konstrukcyjnych, czyli od PN-EN 1992 do PN-EN 1996, natomiast stan graniczny GEO według PN-EN 1998. Dokładniejsze objaśnienia dotyczące sprawdzania stanu granicznego GEO są podane w [14].
Rys. 4 Przykład zastosowania dodatkowej opaski wzmacniającej (przekrój)
Inwentaryzacja zarysowań i spękań
Norma PN-EN 1992-1-1 Eurokod 2 – Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków podaje dopuszczalne wartości rozwarcia rys w zakresie projektowania nowych i wzmacniania istniejących elementów żelbetowych w zależności od klasy ekspozycji konstrukcji żelbetowych [N1].
W konstrukcjach budynków zarysowanie należy ograniczyć do poziomu, który nie pogarsza funkcjonowania lub trwałości budynku i konstrukcji oraz nie powoduje trudnego do akceptacji wyglądu konstrukcji. Zarysowanie elementów konstrukcyjnych, w których występuje zginanie, ścinanie, skręcanie lub rozciąganie na skutek bezpośredniego działania obciążenia albo ograniczenia zakładanych wymuszonych odkształceń, jest zjawiskiem typowym. Rysy występują również z innych powodów, m.in. takich jak skurcz plastyczny lub ekspansywne reakcje chemiczne w stwardniałym betonie. Jeżeli rysy są dopuszczalnych rozmiarów i nie wpływają ujemnie na działanie konstrukcji, to akceptuje się zarysowanie bez podejmowania kroków związanych ze wzmocnieniem budynku [11, 12]. Należy tu podkreślić, że przez zarysowanie lub rysę należy rozumieć rozspojenie nieprzechodzące przez całą grubość elementu. W przeciwnym przypadku jest to spękanie lub pęknięcie. Minimalne rozwarcie, przy którym mówimy o rysie, wynosi 0,1 mm.
Inwentaryzacja rys i spękań powinna objąć swym zakresem uwidocznienie i przedstawienie graficzne w postaci szkicu z zaznaczonym przebiegiem rys wraz z opisem szerokości rozwarcia.
Rys. 5 Przykładowy obiekt podzielony na segmenty wraz z wykonaniem dodatkowych ław stężających i słupów żelbetowych (trzpieni żelbetowych) zwanych również wieńcami pionowymi
Szkice należy wykonać dla obu stron ściany wraz z podaniem wymiarów rozwarć i spękań na ich długości. Dla rys rozległych konieczne jest podanie głębokości. Rysy mierzymy prostopadle do krawędzi, nie uwzględniając lokalnych ubytków zapraw, cegły lub betonu wzdłuż krawędzi rysy. Przez głębokość zarysowania należy rozumieć zasięg rysy w głąb elementu, mierzony prostopadle do powierzchni zewnętrznej [6]. Pomiaru rys dokonuje się zazwyczaj za pomocą szczelinomierza lub przymiaru z podziałką milimetrową, przykładanego prostopadle do przebiegu (osi) rysy. Dla niektórych obiektów zachodzi konieczność zwiększenia dokładności pomiaru i wtedy stosuje się lupy kalibrowane, np. lupy Brinella. Pomiary należy wykonywać na ostrych krawędziach rys lub oczyszczonych brzegach rysy.
W przypadku murów pomiarów dokonuje się na elementach murowych, a nie w spoinie. Wystarczającą dokładnością jest pomiar do 1 mm; wyjątkowo dla rys o rozwartości < 1 mm może być stosowany opis: „1/2 mm" lub „rysa włosowata". Na rys. 3 można zobaczyć przykładowy szkic morfologii rys. W przypadku stropów należy postępować podobnie jak w przypadku ścian. Zalecane jest, aby w trakcie wykonywania pomiarów i morfologii rys wykonywać inwentaryzację fotograficzną. Ostatecznie, uzyskując informację na temat uszkodzeń elementów konstrukcyjnych, projektant ma możliwość oceny nośności konstrukcji i jej bezpieczeństwa zgodnie z art. 5 ust. 1 Prawa budowlanego [3].
Rys. 6 Szczegóły podpór ściągów: a) konstrukcja węzła oporowego w miejscu sprężania ściągów, b) część oporowa pod ściągi sprężające, c) szczegół podparcia ściągów wzajemnie prostopadłych; 1 – ściągi, 2 – kształtownik oporowy, 3 – podkładka, 4 – ściana, 5 – nakrętka, 6 – śruba, 7 – tuleja, 8 – zaprawa cementowa [Z1]
Przykładowe rozwiązania wzmocnień
Na rysunkach pokazano przykładowe rozwiązania wzmocnień głównych elementów konstrukcyjnych budynków. Na rys. 4 przedstawiono wzmocnienie za pomocą dodatkowej żelbetowej opaski zewnętrznej. Opaskę obliczono z uwzględnieniem standardowej procedury w zakresie projektowania rusztów fundamentowych na oddziaływania górnicze z tą różnicą, że do obliczeń przyjmuje się gabaryty fundamentów istniejących i projektowanych wzmocnień. Opaska dodatkowo jest kotwiona do istniejącej części ławy fundamentowej wraz ze ścianką fundamentową.
W przypadku gdy wzmacniamy budynek istniejący, który w rzucie jest budynkiem o znacznej długości, w celu zapewnienia geometrycznej niezmienności należy zastosować podzielenie budynku na oddzielne segmenty z uwzględnieniem odpowiedniej przerwy dylatacyjnej. Na rys. 5 przedstawiono przykładowy rzut fundamentu budynku, który został wzmocniony dodatkowymi rusztami i podzielony na segmenty przez wykonanie dodatkowej dylatacji uwzględniającej planowane oddziaływania górnicze.
W tradycyjnych budynkach nieposiadających wieńców (np. ze stropami drewnianymi albo w przypadku gdy ze względu na konieczność mniejszej ingerencji w konstrukcje innych rozwiązań nie można zaplanować) stosuje się rozwiązania w postaci ankrowania (rys. 6).
Obliczenia rozpoczyna się od określenia wypadkowej sił sprężania dla danej ściany, a następnie dokonuje rozdziału wyliczonej siły na poszczególne ściągi w danej kondygnacji. Ściągi z reguły umieszczane są po zewnętrznym obrysie murów na wysokości stropów międzykondygnacyjnych, mocując je w narożach do pionowych kątowników [Z1].
Przy wzmacnianiu budynków na terenach górniczych niezwykle ważne są procedury związane zarówno z oceną stanu technicznego budynków i ustaleniem stopnia zużycia technicznego, jak również zakresu uszkodzeń. Wymagana jest rozległa wiedza, staranność i doświadczenie [5].
Projektant przed podjęciem decyzji odnośnie do wzmocnienia budynku musi dokonać analizy dokumentacji projektowej, na podstawie której budynek był realizowany. Analiza taka daje nam szeroką wiedzę na temat zastosowanych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia budynków na oddziaływania górnicze. Następnie należy przeanalizować prognozowane oddziaływania górnicze dla danej lokalizacji i na tej podstawie oraz dokonanej analizy uszkodzeń budynku podjąć dalsze decyzje o konieczności jego wzmocnienia.
dr inż. Krzysztof Michalik
Katedra Technologii Budownictwa
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych
mgr inż. Tomasz Gąsiorowski
dyrektor Biura Projektowego „Konstruktor” w Chrzanowie
Literatura
1. K. Michalik, Procesy inwestycyjne i procedury administracyjne w budownictwie, Wydawnictwo Prawo i Budownictwo, Chrzanów 2014.
2. K. Michalik, Biegły sądowy z zakresu budownictwa w postępowaniu prawnym, Wydawnictwo Prawo i Budownictwo, Chrzanów 2014.
3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 1994 r Nr 89, poz. 414 z późn. zm.).
4. K. Michalik, Ekspertyzy techniczne i diagnostyka w budownictwie, Wydawnictwo Prawo i Budownictwo, Chrzanów 2014.
5. K. Michalik, T. Gąsiorowski, Projektowanie budynków na terenach górniczych według Eurokodów i wytycznych krajowych, Wydawnictwo Prawo i Budownictwo, Chrzanów 2015.
6. M. Kawulok, Diagnozowanie budynków zlokalizowanych na terenach górniczych, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2003.
7. Zasady oceny bezpieczeństwa konstrukcji żelbetowych, Instrukcja, ITB 361, Warszawa 1999.
8. Ł. Drobiec, R. Jasiński, A. Piekarczyk, Diagnostyka konstrukcji żelbetowych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.
9. K. Michalik, Zużycie techniczne budynków i budowli, Wydawnictwo Prawo i Budownictwo, Chrzanów 2014.
10. Praca zbiorowa pod kierunkiem J. Kwiatka, Ochrona obiektów budowlanych na terenach górniczych, Wydawnictwo GIG, Katowice 1997.
11. K. Michalik, Kontrole okresowe stanu technicznego budynków. Odpowiedzialność prawna w budownictwie. Podstawy diagnostyki budynków, Wydawnictwo Prawo i Budownictwo, Chrzanów 2014.
12. A. Wodyński, Zużycie techniczne budynków na terenach górniczych, Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Kraków 2007.
13. A. Cholewicki, M. Kawulok, Z. Lipski, J. Szulc, Zasady ustalania obciążeń i sprawdzania stanów granicznych budynków zlokalizowanych na terenach górniczych w nawiązaniu do Eurokodów, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2012.
14. L. Wysokiński, W. Kotlicki, T. Godlewski, Projektowanie geotechniczne według Eurokodu 7, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2011.
15. M. Kawulok, A. Cholewicki, B. Lipska, J. Zawora, Wymagania techniczne dla obiektów budowlanych wznoszonych na terenach górniczych, Instrukcja 364/2007 Instytutu Techniki Budowlanej, Warszawa 2007.
[N1] PN-EN 1992-1-1 Eurokod 2 – Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków.
[N2] PN-EN 1990 Eurokod 0 – Podstawy projektowania konstrukcji.
[Z1] http://zasoby.open.agh.edu.pl/~08t- szymanski/data/wzmacnianie_scian. html