Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów określone budynki powinny być wyposażone w system sygnalizacji pożarowej (SSP).
System sygnalizacji pożarowej składa się z urządzeń przeciwpożarowych, które przeznaczone są do zapobiegania pożarom oraz do ich wykrywania i zwalczania lub ograniczania ich skutków. Są to najczęściej: centrala sygnalizacji pożarowej (CSP), ręczne ostrzegacze pożarowe (ROP-y), czujki oraz sygnalizatory. Te ostatnie pełnią szczególnie ważną funkcję, jeśli chodzi o bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku.
Sygnalizacja akustyczna – podstawa alarmowania
Podstawę alarmowania w większości obiektów stanowią tonowe sygnalizatory akustyczne. Ich bazowym parametrem technicznym jest poziom generowanego dźwięku. Oprócz tego istotne są również inne właściwości i parametry. Przykładowo sygnalizator akustyczny SA-P8 ma 16 wzorów dźwięku do wyboru oraz inne funkcjonalności, które umożliwiają jego optymalne wykorzystanie w docelowym środowisku pracy. Każdy obiekt charakteryzuje się bowiem unikalną specyfiką, np. poziomem szumów tła (hałas), które w nim występują. Właśnie dlatego z perspektywy zapewnienia jak najwyższej skuteczności alarmowania kluczowe okazać się mogą takie funkcje jak regulacja poziomu dźwięku (potencjometr), opcja stopniowego narastania poziomu dźwięku czy synchronizacja. Dodatkowo urządzenie ma solidną obudowę, która ma wytrzymałość mechaniczną IK07 i może zostać wykonana w kolorze czerwonym (SA-P8/C) lub białym (SA-P8/B).
Sygnalizacja optyczna, czyli większa skuteczność alarmowania
Wszędzie tam, gdzie z różnych względów (np. nadmierny hałas, wykorzystywanie ochronników słuchu, obecność osób z dysfunkcjami słuchu) sam sygnał akustyczny może być niewystarczający, jako uzupełnienie sygnalizacji akustycznej należy stosować sygnały optyczne. Umożliwia to chociażby sygnalizator optyczny SO-P8 czy sygnalizator akustyczno-optyczny SAO-P8. Oba urządzenia mają możliwość wyboru 1 z 4 brył fotometrycznych (3m, 6m, 9m, 12m) za pomocą mikroprzełącznika. SO-P8 dodatkowo ma możliwość wyboru 1 z 4 częstotliwości błysku w zakresie 0,5–1,3 Hz. Pozwala to dopasować parametry pracy urządzenia do potrzeb w docelowym miejscu montażu. Zarówno SO-P8, jak i SAO-P8 dostępne są w 6 wersjach różniących się między sobą kolorem obudowy (biała lub czerwona) oraz barwą emitowanego światła (biała, czerwona lub biała i czerwona naprzemiennie). Oba sygnalizatory umożliwiają synchronizację. Warto wspomnieć, że sygnalizator SO-P8 jest certyfikowany jako zewnętrzny, co pozwala mu na pracę w temperaturach od -25 do 70°C, a jego obudowa charakteryzuje się szczelnością na poziomie IP54 oraz wytrzymałością mechaniczną na poziomie IK07 (podobnie jak SA-P8 oraz SAO-P8).
Podsumowanie
Bezpieczeństwo użytkowników budynków powinno być wartością nadrzędną dla projektantów instalacji, inwestorów oraz ich wykonawców. Właśnie dlatego urządzenia stosowane w SSP muszą mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają ich skuteczność i niezawodność działania w warunkach zagrożenia pożarowego. Sygnalizatory SA-P8, SAO-P8, SO-P8 są objęte wydanymi przez CNBOP-PIB dokumentami, tj. certyfikatem stałości właściwości użytkowych (wszystkie wersje) i świadectwem dopuszczenia (wersje: SA-P8/C, SA-P8/B, SO-P8/CC, SAO-P8/CC).
W2 Poland sp. z o.o. • ul. Ceramiczna 1A • 86-005 Kruszyn Krajeński • tel. 52 522 32 38 • biuro@w2.com.pl • www.w2.com.pl
>>> Sygnalizatory pożarowe – co warto o nich wiedzieć?
>>> Jak zintegrować systemy bezpieczeństwa pożarowego
>>> Klasyfikacja ogniowa i badanie ognioodporności przepustów instalacyjnych
>>> Uzgadnianie projektów w zakresie ochrony przeciwpożarowej