Plac Wolności w Łodzi będzie… zielony

24.07.2020

Łódź zazieleni Plac Wolności. Pojawią się tu drzewa, żywopłoty, trawniki, a rondo wykorzystywane dziś przez tramwaje i samochody zmieni się w zieloną przestrzeń przyjazną mieszkańcom i turystom.

Plac Wolności w Łodzi jest wyjątkowy. To jedyny w Polsce ośmioboczny plac i jeden z trzech na świecie  (Octogon w Budapeszcie i Octagon w Dunedin). W XIX wieku był to handlowy rynek Nowego Miasta, w XX natomiast zaczął zyskiwać na znaczeniu, jako ważny punkt komunikacji miejskiej. Lata 20. XXI wieku przyniosą placu Wolności inną, niezwykle istotną zmianę.
 

Fot. Wikipedia / Jarosław Klamka

Plac Wolności jest wyjątkowy ze względu na swój kształt, ale też z tego powodu, że jest tu mało ludzi. Place miejskie mają taką funkcję, że tu się powinni ludzie spotykać, że powinni chcieć tu przychodzić. Dlatego takim głównym celem w projektowaniu, który przyświeca tej rewitalizacji jest to, żeby to było miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom – tłumaczy architekt Małgorzata Borys, jedna z autorek koncepcji przebudowy.

Po przebudowie w ramach programu rewitalizacji 1/5 powierzchni placu będzie zielona. Pojawi się ponad 60 wysokich drzew (w momencie posadzenia będą miały około osiem metrów wysokości), krzewy, gazony i trawniki. Dzięki temu po południowej stronie placu, od Piotrkowskiej powstanie skwer. Zieleń będzie służyła nie tylko wypoczynkowi, ale także klimatowi, drzewa dadzą cień, a trawniki i gazony zatrzymają wodę.

Plac Wolności zostanie także przygotowany do organizacji okolicznościowych jarmarków, a budki będą mogły stanąć wokół pomnika Kościuszki oraz pod elewacjami kamienic. W tych miejscach zostaną wyprowadzone przyłącza prądu.

Sprawdź też:

 

Ruch kołowy zostanie przerzucony na północną stronę placu. Ten zabieg uniemożliwi tramwajom zawracanie na placu, dlatego wybudowany zostanie prawoskręt z ul. Nowomiejskiej w Północną do krańcówki w parku Staromiejskim.

Gdy architekci dopracują już każdy szczegół przebudowy placu, miasto ogłosi przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Zielony plac będzie gotowy wiosną 2023 roku. Przez cały czas remontu utrzymany zostanie ruch tramwajowy.

Urząd Miasta Łodzi

Zobacz też:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in