13 stycznia br. obradowało Prezydium KR PIIB. Dyskutowano m.in. o XXVI sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane, korzystaniu z usług zamieszczonych na portalu PIIB oraz pracach zespołu ds. przebudowy i modernizacji budynku przeznaczonego na siedzibę PIIB.
W posiedzeniu Prezydium Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, które prowadził Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB, uczestniczył Jacek Szer pełniący obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W swojej wypowiedzi J. Szer podkreślił wolę i chęć współpracy z członkami samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, którzy są czynnymi uczestnikami procesu budowlanego. Zachęcał, aby do nadzoru budowlanego zgłaszać się nie tylko dopiero wtedy, kiedy powstanie problem, ale wcześniej, aby do niego nie dopuścić. Zwrócił także uwagę, że w związku ze zmianami w prawie na uczestnikach procesu budowlanego pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie będzie spoczywała większa odpowiedzialność.
Andrzej R. Dobrucki i Jacek Szer
Styczniowe obrady w dużej części poświęcone były także omówieniu przebiegu i wyników XXVI sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane. Marian Płachecki, przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB, szczegółowo przedstawił wyniki ubiegłorocznej jesiennej sesji egzaminacyjnej.
Do pisemnego testu XXVI sesji egzaminacyjnej zostało dopuszczonych 3231 kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane. Testu nie zdało 375 osób w kraju. Do części ustnej egzaminu, poza osobami, które zdały test, przystąpiło dodatkowo 514 osób w trybie poprawkowym.- powiedział Marian Płachecki. – W XXVI sesji egzaminacyjnej 2663 osoby zdały egzamin i uzyskały uprawnienia budowlane.
Najwięcej uprawnień budowlanych uzyskali w XXVI sesji egzaminacyjnej inżynierowie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – ok. 45%; w specjalności instalacyjnej sanitarnej – 19,5%; w specjalności instalacyjnej elektrycznej – 15% oraz w specjalności inżynieryjnej drogowej – 9,3%. Pozostałe specjalności reprezentowały się następująco: specjalność inżynieryjna mostowa – 4%; specjalność inżynieryjna kolejowa obiekty – 3,2%; specjalność inżynieryjna kolejowa sterowanie ruchem kolejowym – 1%; specjalność inżynieryjna hydrotechniczna – 1,5%; specjalność inżynieryjna wyburzeniowa – 1 osoba i specjalność instalacyjna telekomunikacyjna – 1,6%.
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu M. Płachecki, nadal odczuwalna jest spadkowa tendencja poziomu zdawalności w przypadku egzaminu ustnego. Sprawdzanie doświadczenia zawodowego i praktycznego stosowania wiedzy technicznej wskazuje i potwierdza niedostateczne przygotowanie do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
O korzystaniu przez członków PIIB z usług dostępnych na portalu PIIB mówił Adam Kuśmierczyk, zastępca dyrektora Krajowego Biura PIIB. Zwrócił uwagę, że członkowie naszego samorządu korzystający z portalu PIIB mają obecnie dostęp do elektronicznych zaświadczeń o przynależności do izby, biblioteki norm PKN, serwisów: e-Sekocenbud, Serwisu
Budowlanego, Prawo ochrony środowiska, Serwisu BHP, BISTYP i szkoleń e-learningowych. Ogółem ponad 90 tys. osób, czyli 78% członków, posiada już swoje konta w serwisie internetowym PIIB. A. Kuśmierczyk omówił także temat korzystania przez członków naszego samorządu zawodowego z elektronicznej biblioteki norm PKN. Już ponad 29 294 osoby skorzystały z tej możliwości, co stanowi 25,4% wszystkich zrzeszonych w naszej izbie. Z serwisu e-Sekocenbud skorzystało 13 601 osób (11,79% ogółu), z Serwisu Budowlanego korzystało 9411 czynnych członków izby (8,16% ogółu), z serwisu Prawo ochrony środowiska – 2186 osób (1,89% ogółu), natomiast z Serwisu BHP – 4034 osoby (3,49% ogółu). Jak podkreślił A. Kuśmierczyk, dane te są ważne ze względu na planowanie dalszej działalności niektórych z tych usług elektronicznych. Dodał także, że na stronie internetowej dostępne są obecnie 22 kursy e-learningowe i największą popularnością cieszą się: kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych oraz kosztorysowanie robót budowlanych.
Andrzej Jaworski, skarbnik KR PIIB
Następnie Danuta Gawęcka, sekretarz KR PIIB, omówiła prace zespołu ds. przebudowy i modernizacji budynku przeznaczonego na siedzibę PIIB przy ul. Kujawskiej 1 w Warszawie, a Piotr Filipowicz przedstawił opracowaną ekspertyzę w zakresie konstrukcyjno- budowlanym obiektu.
Prezydium KR PIIB przyjęło także uchwałę w sprawie składek dotyczących przynależności PIIB do organizacji krajowych (Stałe Przedstawicielstwo Kongresu Budownictwa) i zagranicznych (Europejska Rada Izb Inżynierskich – ECEC i Europejska Rada Inżynierów Budownictwa – ECCE).
W dalszej części obrad Urszula Kieller-Zawisza, doradca ds. komunikacji społecznej, zrelacjonowała przebieg szkolenia członków Grupy Medialnej PIIB, w skład której wchodzą przedstawiciele okręgowych izb odpowiadający za udzielanie informacji mediom oraz działalność promocyjną. Szkolenie odbyło się 10 grudnia 2015 r. w Warszawie w siedzibie PIIB. Miało charakter warsztatów, których celem było usprawnienie przepływu informacji medialnej oraz wspieranie działań promocyjno-medialnych w okręgowych izbach.
W czasie posiedzenia Prezydium KR PIIB Danuta Gawęcka przedstawiła również terminy tegorocznych okręgowych zjazdów sprawozdawczych. Pierwszy odbędzie się 2 kwietnia w Świętokrzyskiej OIIB, natomiast ostatni zjazd zaplanowano na 22 kwietnia w Podkarpackiej OIIB. Najwięcej, bowiem 6 zjazdów okręgowych przewidziano na 16 kwietnia.
Urszula Kieller-Zawisza