Pierwsza umowa PPP w administracji rządowej

06.03.2015

W formule partnerstwa publiczno-prywatnego powstanie nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

Umowa pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Sąd Okręgowy w Nowym Sączu a firmą Warbud – Infrastruktura Sp. z o.o. została podpisana 5 marca 2015 r. Budynek sądu rejonowego ma powstać w systemie DBFOT (Desing-Build-Finance-Operate-Transfer), czyli Zaprojektuj–Zbuduj–Sfinansuj–Zarządzaj-Przekaż. Partner prywatny będzie zobowiązany do zapewnienia finansowania na zaprojektowanie i wybudowanie nowej siedziby sądu, a potem jej utrzymanie i zarządzanie nią. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, jako podmiot publiczny, ma wnieść do inwestycji nieruchomość, na której zostanie wybudowany nowy obiekt. Z analiz przedrealizacyjnych wynika, że wybranie formuły PPP obniży koszt realizacji projektu.

Całkowita wartość kontraktu to 123 mln zł, czyli około 6 mln zł rocznie – 14 mln mniej niż szacował zamawiający. Czas obowiązywania umowy to 23 lata – etap przygotowawczy i inwestycyjny ma liczyć nie więcej niż 3 lata, a etap utrzymania oraz zarządzania obiektem nie więcej niż 20 lat. Siedziba sądu ma być gotowa do 2018 r.

Wynagrodzenie partnera prywatnego ma stanowić tzw. opłata za dostępność. Oznacza to, że firma ma zapewnić sprawne funkcjonowanie budynku zgodnie z określonymi w umowie standardami. Gdyby podmiot prywatny nie wywiązywał się z tych standardów, sądowi będzie przysługiwało prawo naliczenia kary umownej albo obniżenia wynagrodzenia.

 

Jest to pierwszy kontrakt zawarty przez administrację rządową na podstawie ustawy o PPP z 2008 r. Dotychczas rynek PPP w Polsce był zdominowany przez inwestycje samorządów lokalnych, które podpisały łącznie ponad 60 umów w tej formule. Ze względu na złożoność projektu i jego nowatorski charakter Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju od samego początku wspierało zamawiającego w kolejnych etapach postępowania. Liczymy na to, że w ślad za projektem nowosądeckim uruchomione zostaną kolejne przedsięwzięcia, w których stronę publiczną będą reprezentowały instytucje szczebla centralnego – powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

 

Źródło: MIiR

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.