OUOW Żelazny Most w budowie

14.04.2020

Pierwszy etap rozbudowy OUOW „Żelazny Most” jest na ukończeniu. Będzie to największy tego typu zbiornik na odpad poflotacyjny rudy miedzi w Europie.

 

 

OUOW „Żelazny Most” jest obecnie rozbudowywany przez Budimex. Do zadań wykonawcy należą działania przygotowawcze oraz budowa zapór okalających Kwaterę Południową – zaporę wschodnią usytuowaną na terenie Gminy Rudna oraz zaporę zachodnią na terenie Gminy Polkowice. Prace prowadzone na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A. prowadzone są od maja 2018 r. Otwarcie Kwatery Południowej umożliwi rozpoczęcie deponowania w niej odpadów poflotacyjnych na całej jej powierzchni. Wartość kontraktu to 578 mln zł.

– OUOW „Żelazny Most” to największy tego typu zbiornik odpadów w Europie. Po zakończeniu prac powstanie kwatera, która będzie w stanie pomieścić około 170 mln m³ odpadów po flotacji rudy miedzi. Ze względu na strategiczny charakter zadania, pomimo pewnych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, prace są kontynuowane z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy – relacjonuje Artur Popko – wiceprezes Budimex SA.

 

Przeczytaj też: Prąd i ciepło z odpadów

 

Prace ziemne związane z budową zbiornika fazy I Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” zrealizowane są już w 99%, ukończono także betonowanie ślizgowe komór K2 i K3. Aktualnie trwają roboty wykończeniowe i instalowanie drenażu materacowego, a także prowadzona jest budowa uszczelniających warstw spoistych. W najbliższych miesiącach mają być również wykonane instalacje drenażowe. Na miejscu pracuje obecnie blisko 50 podwykonawców, w działania zaangażowanych jest również około 170 jednostek sprzętowych – głównie własnych Budimex.

– Łagodna zima potraktowała nas łaskawie, umożliwiając realizację wielu prac wcześniej, niż zakładaliśmy w harmonogramie. Aktualnie, wyzwaniem pozostają deszczowe dni, których nie brakuje w Polsce w ostatnim czasie – mówi Artur Popko.

OUOW „Żelazny Most” to miejsce deponowania odpadów z flotacji rud miedzi pochodzących ze wszystkich zakładów górniczych KGHM Polska Miedź S.A. Nowoczesne technologie budowy realizowane przez Budimex zapewnią efektywne użytkowanie obiektu i rozwój KGHM w zagłębiu miedziowym. Inwestor wybrał najbezpieczniejszy wariant konstrukcji oraz uszczelniania zapór zarówno pod względem hydrotechnicznym, jak i środowiskowym.

Docelowa objętość Kwatery Południowej ma mieć blisko 170 mln m³, długość zapór zewnętrznych – ok. 6400 m, a wysokość – maksymalnie 60 m. Szerokość plaż wyniesie minimum 200 m. Obiekt jest neutralny środowiskowo i w pełni zabezpiecza otoczenie naturalne od wody zebranej w zbiorniku.

Inwestycja realizowana jest przez Budimex SA Oddział Budownictwa Infrastrukturalnego Południe. Ukończenie prac zaplanowano na czerwiec 2022 r.

 

Czytaj także: Dobrze rozwinięty system monitoringu podstawą bezpiecznej eksploatacji obiektów hydrotechnicznych na przykładzie OUOW Żelazny Most

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in