Opolski Dzień Budowlanych

09.11.2015

Tegoroczny Opolski Dzień Budow­lanych odbył się 2 października w Kędzierzynie-Koźlu, pod pa­tronatem Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.

Obecny na uroczystości Tomasz Krzemieniowski, zastępca Okręgowego In­spektora Pracy w Opolu, stwierdził, że zmieniają się budowy, ale zmienia się też inspekcja pracy. Więcej uwagi przykładamy do prewencji, mniej do wymierzania sankcji – mówił. Inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy przygotowali okolicznościowe stoisko z wydawnictwami i plakatami dotyczącymi bezpieczeństwa pracy. W specjalnej prezentacji pokazano przyczyny najczęstszych zdarzeń na budowach.

Uroczystość zgromadziła wielu za­przyjaźnionych z sektorem budowla­nym gości. Obecni byli m.in. Brygida Kolenda-Łabuś i Ryszard Galla, posło­wie na Sejm RP, Antoni Jastrzembski, wicewojewoda opolski, Tomasz Kostuś, członek Zarządu Województwa, a także gospodarze miasta i powiatu, przedstawiciele stowarzyszeń bran­żowych.

Święto opolskich budowlanych było okazją do porozmawiania o kondycji branży. Na Opolszczyźnie 2600 osób projektuje, buduje i nadzoruje. Zda­niem Adama Raka, przewodniczącego Opolskiej OIIB, mamy świetnych fa­chowców, ale nie dorobiliśmy się mocnych polskich firm budowlanych.

 

 

W trakcie spotkania siedmiu członków Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa uhonorowano odznaką „Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki RP”. Byli to: Dariusz Bajno, Zdzisław Daszkiewicz, Tadeusz Furtak, Zbi­gniew Gwizdeka, Małgorzata Kostarczyk-Gąska, Janusz Kurzyca i Zbi­gniew Pastuszka.

Wiktor Abramek, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Pol­skiej Izby Inżynierów Budownictwa, odebrał odznakę honorową „Za Za­sługi dla Województwa Opolskiego”. Wręczone także zostały złote i srebr­ne odznaki Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Złote otrzymali: Sta­nisław Loster, Zenon Mieruszyński i Henryk Milewski. Natomiast srebr­ne: Ewa Sięka Karbowicz, Bogusław Margański i Piotr Rybczyński. Rozstrzygnięty został konkurs o ty­tuł Inżyniera Roku 2015 w katego­rii „kierownik budowy”. Jego laure­atem został Mariusz Lobermajer za realizację budynku gastronomicz­no-hotelowego Vertigo w Gogolinie. Wyróżnienia w tej samej kategorii przyznano: Pawłowi Kałuży za reali­zację budynku Inkubatora Przedsiębiorczości w Opolu oraz Tomaszowi Badurze za budowę Stacji Elektro­energetycznej 110/20 kV Kasztano­wa w gminie Rudziniec.

Kilkudziesięciu inżynierom budownic­twa  uroczyście wręczono uprawnie­nia budowlane wraz z listami gratula­cyjnymi marszałka województwa. Tomasz Kostuś, życząc opolskim bu­dowlanym spełnienia zawodowego, informował, że Opolszczyznę czeka w najbliższych latach wiele wyzwań inwestycyjnych. Obok budowy dwóch nowych bloków Elektrowni Opole, w planach są budowy nowych dróg, inwestycje kolejowe oraz hydro­techniczne związane z żeglownością Odry. Finansowane będą z funduszy unijnych, a przede wszystkim z Re­gionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Każdy więc znajdzie swoje pole do działania i zaspokaja­nia ambicji zawodowych, bez potrze­by wyjazdu za granicę- zapewniał Tomasz Kostuś. 

 

Maria Świderska

redaktor Biuletynu Informacyjnego OPL OIIB

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in