Ogłoszono laureatów konkursu Miedź w Architekturze

13.11.2013

Platforma Sztuk i Kreatywności w portugalskim Guimaraes wygrała w Europejskim Konkursie Miedź w Architekturze 2013. Zwycięzcę oraz wyróżnione realizacje ogłoszono 4 listopada na targach BATIMAT w Paryżu.

Główną nagrodę w konkursie, przyznawaną najlepszym projektom architektonicznym wykorzystującym miedź i jej stopy, otrzymała pracownia architektoniczna Pitágoras Aquitectos za Platformę Sztuk i Kreatywności w Guimaraes. – Dominującym trendem w tegorocznych pracach konkursowych było łączenie miedzi ze szkłem i drewnem, co zostało wysoko ocenione przez jury– mówi Nigel Cotton, dyrektor Europejskiego Instytutu Miedzi. – Kowalna, atrakcyjna i trwała miedź jeszcze raz dowiodła swojej popularności wśród architektów. Specjalne wyróżnienie otrzymały realizacje: Biblioteka Miejska w Seinäjoki, Finlandia (JKMM Architects), budynek Dolomitenblick we Włoszech, mieszczący apartamenty mieszkalne (Plasma Studio) oraz Obudowy Kamieni Runicznych w Danii (Nobel Arkitekter).

O nagrody w 16. edycji Konkursu ubiegała się rekordowa liczba 82 projektów, z których jury wybrało 10 finalistów. Jury w składzie: Einar Jarmund, Craig Casci, Davide Macullo i Anu Puustinen, to architekci o międzynarodowej renomie, zwycięzcy konkursu w poprzednich latach.

Laureata konkursu ogłoszono przy okazji otwarcia Międzynarodowych Targów Budowlanych BATIMAT w Paryżu. Prace konkursowe są prezentowane na stronie internetowej www.copperconcept.org.

 

Fot. © João Morgado

 

Platforma Sztuk i Kreatywności w Guimaraes(Portugalia). Pracownia architektoniczna Pitágoras Aquitectos

Kluczowym elementem tego projektu jest stop miedzi (mosiądz), który nadaje jej swój naturalny złoty kolor. Jurorzy wysoko ocenili umiejętne użycie materiałów przez architektów z firmy Pitágoras Aquitectos, którzy w pełni wykorzystali kowalność miedzi dla stworzenia jednorodnej, a przy tym bardzo oryginalnej konstrukcji. Obiekt jest położony w samym sercu zabytkowego miasta Guimares na terenie byłego placu miejskiego, w otoczeniu starych budynków o bardzo zróżnicowanym charakterze, wymagających gruntownego remontu. Celem projektu realizowanego w partnerstwie z UNESCO (miasto było w 2012 r.Europejską Stolicą Kultury) było odtworzenie wielofunkcyjnej, przyjaznej dla użytkownika, przestrzeni publicznej. Obiekt miał wtapiać się w krajobraz, a jednocześnie być symbolem nowoczesności miasta. Zewnętrzna metaliczna powłoka wykonana z mosiężnych profili umożliwiła nadanie budynkom zbliżonego charakteru, a przy tym ich zróżnicowanie.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in