Ocieplenie na ocieplenie – termomodernizacja budynków

03.03.2014

Podejmując decyzję o wykonaniu docieplenia budynku wcześniej już docieplonego, należy zacząć od kompleksowej inwentaryzacji istniejącej termoizolacji oraz podłoża. Jest to bardzo istotne, ponieważ będzie bazą do podejmowania dalszych decyzji i wyboru prawidłowego rozwiązania.

Prace termomodernizacyjne na budynku wybudowanym w systemie wielkiej płyty

 

Jak zaplanować docieplenie budynku wcześniej ocieplonego?

W przypadku podjęcia decyzji o wykonaniu docieplenia obiektu wcześniej już docieplonego, pierwszy etap prac powinien obejmować kompleksową inwentaryzację istniejącej termoizolacji oraz podłoża. Inwentaryzację rozpoczynamy od analizy istniejącej dokumentacji ocieplenia, która została sporządzona przed rozpoczęciem (projekt) i w trakcie trwania (dziennik budowy) prac termomodernizacyjnych. Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić, jakie założenia były przyjęte, co do pierwotnego docieplenia, tzn.:

• jaki system dociepleń zaprojektowano i jakie były przesłanki do wyboru takiego rozwiązania,

• jakie poszczególne składniki systemu przewidziano do zastosowania,

• jaka jest klasyfikacja ogniowa systemu.

 

Drugi etap prac to ocena stanu technicznego elewacji i wykonanie odkrywek istniejącego ocieplenia w celu ustalenia:

• na ile istniejące ocieplenie jest zgodne z dostępną dokumentacją,

• czy istniejące docieplenie jest wykonane zgodnie z wytycznymi producenta lub wytycznymi ITB lub SSO,

• w jakim stopniu poszczególne elementy istniejącego docieplenia spełniają swoje zadania, tzn. jaka jest przyczepność kleju; jak wykonano mocowanie mechaniczne (rzeczywista ilość zastosowanych łączników mechanicznych, ich rodzaj, rozmieszczenie, nośności),

• rodzaju podłoża,

• stanu technicznego elewacji, szczególną uwagę zwracając na spękania, zarysowania tynku i całego systemu, odspojenia systemu od podłoża, porażenie grzybami, miejsca zawilgocone.

 

Ocena stanu technicznego elewacji budynku powinna być wykonana przez doświadczonego projektanta, rzeczoznawcę lub osobę uprawnioną renomowanej firmy systemowej. Powinna ona zawierać sposób i technologię naprawy docieplenia, tj. czy należy ocieplenie ściągnąć i ocieplić na nowo, czy też naprawić, wzmocnić i przygotować pod docieplenie nową warstwą izolacji. W ślad za oceną stanu technicznego istniejącej elewacji powinien powstać projekt techniczny, który dokładnie opisze poszczególne etapy prac.
 

Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Wzmocnienie starej warstwy docieplenia należy wykonać za pomocą łączników mechanicznych, które ponownie zamocują ją do elewacji. Do tego celu należy stosować łączniki z trzpieniem stalowym wkręcanym, które docisną system do podłoża. Przy ich doborze należy uwzględnić grubość zastosowanej izolacji, rodzaj podłoża, rozmieszczenie oraz ilość łączników na 1 m2 mocowanej powierzchni, zależnej od wysokości budynku, i strefę wiatrową.

 

Zamocowanie nowej warstwy izolacji termicznej projektuje się w taki sposób, że łączniki mechaniczne przenoszą cały ciężar systemu. Ma to bezpośredni wpływ na ich rodzaj i ilość. Najlepiej tę funkcję będą spełniały łączniki z trzpieniem stalowym wkręcanym o najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Warto w tym przypadku pamiętać o parametrach użytkowych łączników, o ich energooszczędności. Łączniki energooszczędne to takie, które nie wprowadzają mostków termicznych, a zatem nie powodują strat ciepła. Najlepsze produkty na rynku mają określony powyższy parametr i podany on jest w aprobacie technicznej.

Łącznik stalowy, wkręcany ejotherm STR U 2G do mocowania termoizolacji

Parametr

ejotherm STR U2G

Głębokość zakotwienia

25 mm

Nośność łącznika

1,5 kN

Współczynnik CHI

0,001 W/K

Średnica talerzyka

60 mm

Sztywność talerzyka

0,6 kN/mm

Rodzaj trzpienia

stalowy

Typ montażu

wkręcany

ETA

ETA-04/0023

Kategoria użytkowa wg ETA

A,B,C,D,E

W przypadku budynków z „wielkiej płyty” warto pamiętać, że renowacja docieplenia to doskonały moment na wzmocnienie ścian tych obiektów. Jest to na tyle istotne, że docieplając budynek zwiększamy dość znacznie ciężar elewacji dodatkowo zamykając dostęp do konstrukcji ściany od zewnątrz na kolejne kilkadziesiąt lat. Wzmocnienie trójwarstwowej płyty żelbetowej należy przeprowadzić poprzez zastosowanie dodatkowego połączenia warstwy fakturowej płyty z warstwą nośną płyty za pomocą odpowiednich kotew renowacyjnych, które będą przenosiły obciążenia płyt natychmiast po zamocowaniu, bez wprowadzania dodatkowych naprężeń.

 

Kotwy EJOT WSS Plus


 

Kotwa renowacyjna EJOT WSS Plus do wzmacniania ścian budynków wielkiej płyty

Parametr

Wartość

Średnica

trzpień kotwy

24,0 mm*

tuleja mimośrodowa kotwy

30,0 mm*

zabezpieczenie

5,0 mm*

Nośność

charakterystyczna na ścinanie V

12 kN

charakterystyczna na zginanie M

1,3 kNm

*Podana wartość jest nominalną średnicą wierconego otworu


 

EJOT, jako producent elementów do dociepleń, ma w swojej ofercie produkty dedykowane do powyższych rozwiązań. W przypadku łączników mechanicznych zalecamy stosowanie innowacyjnych produktów z rodziny ejotherm. Do renowacji ścian trójwarstwowych oferujemy kotwę renowacyjną EJOT WSS Plus. Jest to jedyne na rynku mocowanie mechaniczne, bez użycia chemii, do wzmacniania ścian budynków z wielkiej płyty.

EJOT oferuje również pomoc na etapie wykonywania odkrywek, w ocenie stanu technicznego czy wykonanie prób na wyrywanie łączników z podłoża. Nasi Doradcy Techniczni uczestniczą w pracach termomodernizacyjnych poczynając od wsparcia projektantów poprzez szkolenia firm wykonawczych na budowie i współpracę ze wszystkimi uznanymi producentami systemów dociepleń. Dzięki temu nasze doświadczenie, wiedza i zaplecze techniczne składają się na serwis, który na etapie inwentaryzacji, a następnie projektu staje się nieocenioną pomocą zarówno dla inwestora, projektanta czy konstruktora.

 

 

EJOT Polska sp. z o.o. Sp.k.

ul. Jeżowska 9

42-793 Ciasna

tel.: 34 351 06 60

faks: 34 353 54 10

ejot@ejot.pl

www.ejot.pl


www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in