Obwodnica Częstochowy do końca 2019 roku

01.08.2019

Zwiększono wartość kosztorysową budowy autostrady A1 od Pyrzowic do końca obwodnicy Częstochowy. Dzięki temu możliwe będzie dokończenie tej części autostrady.

Kosztorys zwiększono o niespełna 400 mln zł. Zgodę na zmianę wydał Ministra Infrastruktury. Dzięki temu możliwe będzie kontynuowanie prac przez GDDKiA na odcinku „F” Rząsawa – Blachownia. Główny ciąg tej części autostrady inwestor planuje udostępnić kierowcom do końca 2019 r., z uwagi na jego newralgiczne położenie (między odcinkami A1, których budowa zostanie zakończona w 2019 r.)

Odcinek F autostrady A1 oraz obwodnica Częstochowy z problemami

GDDKiA, po wielokrotnych wezwaniach wykonawcy tego odcinka do powrotu na budowę i prowadzenia robót zgodnie z kontraktem, była zmuszona do odstąpienia w ostatnich dniach kwietnia 2019 r. od umowy z konsorcjum realizującym A1 pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia. Konsorcjum firm, z Salini Polska jako liderem, pomimo wielokrotnych wezwań w trybie kontraktowym, nie realizowało prac objętych kontraktem. Wykonawca prowadził inwestycję niezgodnie z zawartą umową, nie wypełniał zapisów dotyczących realizacji kontraktu oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

 

Zobacz: Autostrada A1 Stryków – Tuszyn

 

Fot. GDDKiA. Autostrada A1 odcinek F

Z uwagi na kluczowe położenie tego odcinka A1 i jego strategiczną rolę w układzie komunikacyjnym całej południowej Polski, Minister Infrastruktury zaakceptował wzrost wartości zadania, kierując się przede wszystkim względami społecznym i gospodarczymi. Analizy ekonomiczne wykazały, że roczne straty społeczne, wynikające z opóźnienia budowy A1, są szacowane na ok. 225 mln zł. Pomimo wzrostu wartości kontraktu, kwota na jego realizację jedynie o ok. 13% przekroczy kosztorys GDDKiA z 2015 roku.

 

Minister Infrastruktury zobowiązał GDDKiA do intensyfikacji działań i podjęcia wszelkich środków prawnych w celu odzyskania należnych stronie publicznej środków, pochodzących z kar umownych za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy oraz gwarancji bankowych.

 

Prace na pozostałych odcinkach autostrady A1 przebiegają bez zakłóceń. Zakończenie prac na odcinku Blachownia – Zawodzie planowane jest na lipiec 2019 r., a na pozostałych dwóch odcinkach czyli Zawodzie – Woźniki i Woźniki – Pyrzowice na sierpień 2019 roku.

 

Zobacz: Węzeł autostradowy A1 w Gliwicach

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.