Deklaruję, że postaramy się, aby kwestie budownictwa były dopilnowane i budownictwo, które znalazło się w nazwie ministerstwa wybrzmiało bardziej znacząco i żeby wszyscy ci, którzy współtworzą tę rzeczywistość, będącą podstawowym filarem gospodarki, mieli też takie poczucie, że ma to odzwierciedlenie w organach administracji centralnej, zarówno z tytułu podejmowanych działań, jak i doceniania środowisk, które to współtworzą – powiedział Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, podczas ostatniego w 2015 r. posiedzenia Krajowej Rady PIIB.
Krajowa Rada PIIB obradowała 9 grudnia w Warszawie. W części posiedzenia uczestniczył Tomasz Żuchowski, który podkreślił rolę i znaczenie budownictwa dla rozwoju gospodarki oraz kraju. Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB, który przewodniczył obradom, zwrócił uwagę na obecną sytuację budownictwa i stwierdził: Chcielibyśmy stabilnego i dobrego prawa budowlanego, bez ciągłych zmian i interpretacji burzących porządek prawny. Chcielibyśmy także doprowadzić do jak najszybszego uchwalenia Kodeksu budowlanego i Uczymy na bezpośrednie współdziałanie z naszą izbą. Chcielibyśmy, aby to wszystko, co robimy, przekładało się na budowanie naszej inżynierskiej współpracy w dobrej, partnerskiej atmosferze.
T. Żuchowski, dziękując za zaproszenie, podkreślił determinację dotyczącą zakończenia prac nad Kodeksem budowlanym oraz wspomniał o działaniach, które należy podjąć, aby uporządkować niektóre z kwestii budowlanych, np. odnoszących się do funkcjonowania na rynku i podziału kompetencji architekta, urzędu i inżyniera. Opowiedział się za współpracą z naszym samorządem oraz złożył zebranym świąteczno-noworoczne życzenia.
Tomasz Żuchowski
W dalszej części posiedzenia przedstawiciele Ergo Hestii – Ewa Burchacińska, Maria Tomaszewska-Pestka, Jacek Maniura oraz Kamil Bara poinformowali zebranych o stanie realizacji umowy generalnej OC członków PIIB. Należy zauważyć, że w 2015 r., poza podstawową ochroną odpowiedzialności cywilnej, ochroną ubezpieczeniową objęte zostały także m.in. szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem projektów wykonawczych i techniczno-budowlanych oraz wynikające z wykonywania funkcji rzeczoznawcy budowlanego. Ponadto każdy z członków PIIB bez ponoszenia dodatkowych opłat objęty jest dodatkowymi ubezpieczeniami, tj. odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym oraz ryzyka ponoszenia kosztów ochrony prawnej członków PIIB. Suma gwarancyjna w przypadku OC w życiu prywatnym wynosi 1 mln zł na jeden i wszystkie wypadki w okresie ubezpieczenia.
Członkowie PIIB, którzy potrzebowali ponadstandardowej ochrony ubezpieczeniowej, mogli skorzystać z oferty ubezpieczeń dodatkowych, m.in. dobrowolnego ubezpieczenia OC na warunkach ubezpieczenia obowiązkowego, jednak przewyższającego kwotę 50 tys. euro.
Następnie Krystyna Korniak-Figa, przewodnicząca Komisji Wnioskowej, zreferowała realizację wniosków przyjętych na XIV Krajowym Zjeździe i II Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe PIIB. Do komisji przekazano razem 67 wniosków, w tym 35 wpłynęło z okręgowych izb po XIV okręgowych zjazdach; 4 wnioski zgłoszono po okręgowych zjazdach do biura XIV Krajowego Zjazdu; 23 zostały wniesione przez delegatów podczas XIV Krajowego Zjazdu PUB i 5 wniosków przekazali delegaci podczasII Nadzwyczajnego Zjazdu PIIB – podsumowała K. Korniak-Figa. Przewodnicząca Komisji Wnioskowej dokonała także oceny stanu realizacji poszczególnych wniosków oraz wskazała konkretne rozwiązania, które zostały przekazane uczestnikom posiedzenia w przygotowanych materiałach.
W dalszej części obrad Stefan Czarniecki, wiceprezes KR PIIB, omówił przebieg 22. posiedzenia izb i organizacji inżynierskich państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się w Gdańsku, a jego gospodarzami była Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Wiodącym tematem spotkania było wdrażanie technologii BIM (Building Information Modeling) pozwalającej na optymalizację prowadzenia inwestycji przez modelowanie informacji o budynkach i budowlach, a także koordynowanie działań wszystkich uczestników procesu budowlanego. Na koniec obrad podpisano porozumienie o współpracy przy wdrażaniu BIM.
Kolejnym punktem Krajowej Rady było omówienie zebrań informacyjno-szkoleniowych zorganizowanych przez organy statutowe w 2015 r.: Krajową Komisję Kwalifikacyjną, Krajowy Sąd Dyscyplinarny, Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej oraz Krajową Komisję Rewizyjną. Krajowy Sąd Dyscyplinarny razem z Krajowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej, ze względu na zbliżony zakres tematyczny, jak i problematykę, zorganizowali w tym roku wspólnie dwa szkolenia. Gilbert Okulicz-Kozaryn, przewodniczący KSD, podkreślił, że służą one podnoszeniu wiedzy zarówno prawnej, jak i zawodowej. Marian Płachecki, przewodniczący KKK, dodał, że w tym roku KKK i okręgowe komisje kwalifikacyjne szkoliły się 10-12 września, a głównym tematem obrad były nowe zasady kwalifikacji wykształcenia i praktyki zawodowej oraz procedury przeprowadzania egzaminów ustnych, dostosowanych do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. O szkoleniu KKR z udziałem przedstawicieli okręgowych komisji rewizyjnych mówił jej przewodniczący Tadeusz Durak, który podkreślił, że w czasie takich szkoleń ich uczestnicy mogą zapoznać się ze złożonością tematyki ekonomicznej oraz zagadnień prawnych, z jakimi członkowie okręgowych komisji rewizyjnych mają do czynienia podczas swoich działań kontrolnych.
Potem głos zabrała Danuta Gawęcka, pełniąca funkcję sekretarza KR PIIB oraz przewodniczącej zespołu ds. remontu i rozbudowy nieruchomości przy ul. Kujawskiej w Warszawie, przeznaczonej na siedzibę PIIB. Zespół intensywnie pracuje i dzięki temu opracowano już m.in. program funkcjonalno-użytkowy budynku i regulamin zamawiania usług remontowych. Dokonano także inwentaryzacji obiektu. Członkowie zespołu chcą jak najszybciej rozpocząć prace remontowo-modernizacyjne i podejmują wszystkie działania mające ten proces przyśpieszyć.
Ważnym punktem spotkania było przyjęcie przez członków Krajowej Rady PIIB uchwały w sprawie organizowania kursów przygotowawczych dla kandydatów ubiegających się o uzyskanie uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Krajowa Rada nie wyraziła zgody na organizowanie przez okręgowe izby inżynierów budownictwa kursów oraz innych zajęć przygotowawczych dla kandydatów ubiegających się o uzyskanie uprawnień budowlanych, gdyż uznała to za niedopuszczalne i sprzeczne z porozumieniami zawartymi ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi.
W czasie obrad Krajowej Rady podjęto także uchwałę dotyczącą ryczałtów i ekwiwalentów, natomiast nie przyjęto uchwały w sprawie stawki za 1 km zwrotu kosztów podróży służbowej odbywanej samochodem osobowym. Andrzej Jaworski, skarbnik PIIB, poinformował o realizacji budżetu za 10 miesięcy 2015 r. i przyjęto schemat sprawozdania KR PIIB za 2015 r. Uczestnicy posiedzenia zaakceptowali także zmiany w regulaminie pracy oraz regulaminie gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych Krajowego Biura PIIB.