NURON – nowa era narzędzi akumulatorowych

16.08.2022

Choć branża budowlana jest najbardziej konserwatywną branżą na świecie, są na jej arenie gracze, którzy aktywnie podważają taki stan rzeczy. W gronie liderów innowacyjności budownictwa znajduje się Hilti, gdzie po raz kolejny podnosi się poprzeczkę poprzez wprowadzenie nowych standardów. Tym razem zmiana jest wręcz historyczna.

 

Narzędzia od tysięcy lat towarzyszą ludzkości. Wielu antropologów wskazuje wytworzenie narzędzi jako punkt zwrotny w formowaniu się cywilizacji. Oczywistym jest więc założenie, że w kwestii narzędzi, jako ludzkość, jesteśmy bardzo zaawansowani i niewiele przełomów czeka nas w tym obszarze. Gdy mówimy o narzędziach kierowanych przede wszystkim do klientów budowlanych i przemysłowych, firma Hilti znów pokazała, że najlepsze jeszcze przed nami. Na przełomie sierpnia i września 2022 r., na polski rynek dotarła całkowicie nowa platforma akumulatorowa, która od nowa zdefiniowała pojęcie parku narzędzi akumulatorowych i pracy na budowie.

 

Czym jest NURON?

W bardzo dużym uproszczeniu – NURON to nowa platforma akumulatorowa. Wykorzystuje ona napięcie 22V i obejmuje ponad 50 urządzeń, choć to dopiero początek… Podczas tworzenia NURON baterie zostały zaprojektowane od nowa. Historia konceptu narzędzi akumulatorowych zapoczątkowana została pod koniec ubiegłego wieku i według Hilti teraz przyszedł czas na jego gruntowną przebudowę.

 

Najnowszą platformę oparto na czterech solidnych fundamentach, którymi są: Usługi oparte na analizie danych, Bezpieczeństwo, Produktywność i Jedna platforma. To właśnie te cztery cechy tworzą wartość dodaną pod wielką zmianę w świecie akumulatorów i definiują przyszłe zmiany u klientów Hilti. W każdym z czterech wymiarów dokonano szeregu usprawnień i zmian, które znacząco zmieniają komfort i sposób użytkowania narzędzi na budowie.

 

 

Wszystkie innowacyjne rozwiązania w Hilti powstają w odpowiedzi na potrzeby naszych klientów. Podejmujemy wszelkie starania, by nowoczesne produkty i usługi były tworzone oraz wdrażane w sposób zrównoważony. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Hilti pomaga swoim klientom budować szybciej i bezpieczniej – mówi Tomas Trocil Prezes Zarządu Hilti (Poland) Sp. z o.o.

 

Cztery filary

Dobór koncepcji był wyjątkowo przemyślany. Firma Hilti przygotowywała tę zmianę przez parę ostatnich lat, a na proces badań i wprowadzenia wydano ponad miliard franków szwajcarskich. Każdy z filarów NURON reprezentuje szeroko rozumiane wyzwania na placu budowy i odnosi się do nich w swój specjalny, precyzyjnie zaprojektowany sposób.

 

Podstawową cechą narzędzi, o której klienci zwykle myślą w pierwszej kolejności, jest produktywność. Każdy chce, by jego wiertarki wierciły szybciej, szlifierki cięły więcej prętów, a zakrętarki wkręcały z większą siłą. Nawet tak prozaiczna cecha jak możliwość świecenia lampy akumulatorowej dwadzieścia minut dłużej może znacząco ułatwić pracę na przykład elektrykowi pracującemu w garażu. Produktywność to jednak nie tylko kwestia wykonywania szybciej powierzonego zadania, ale również wytrzymałość. Dla każdej firmy budowlanej podstawową kwestią są rzetelne materiały i narzędzia, na których można polegać nawet podczas najtrudniejszych prac.

 

NURON

 

Aby zapewnić maksymalną produktywność, akumulatory Hilti zostały zaprojektowane w szczególny sposób. Ich obudowa jest specjalnie przygotowana na upadki, nawet z większych wysokości. Systemy elektroniczne i właściwe wnętrze akumulatorów zostały wypełnione włóknem szklanym, które wyjątkowo dobrze tłumi wszelkie urazy mechaniczne. Co więcej, akumulatory NURON posiadają przełomową technologię styków, która umożliwia o wiele lepszy transfer energii między akumulatorem i narzędziem. Dzięki temu akumulatory NURON mogą zasilać naprawdę wymagające urządzenia, bez konieczności zmiany woltażu na większy. Możliwość pracy przez nawet ponad pół godziny młotem wyburzeniowym czy piłą do cięcia betonu to absolutna rewolucja i właśnie taką zmianę oferuje NURON. Skuteczniejszy przesył energii umożliwia także zwiększenie mocy mniejszych narzędzi, takich jak wiertarki czy szlifierki. W efekcie, dzięki jednej zmianie technologicznej, parędziesiąt narzędzi zwiększyło zarówno swoją moc, jaki i produktywność na placach budowy.

 

NURON

To właśnie dzięki różnorodności rozwiązań możliwa jest kolejna wartość NURON – jedna platforma. Jeszcze nigdy w historii jedna platforma akumulatorowa nie obsługiwała tak szerokich zastosowań. Za pomocą NURON klienci mogą nie tylko wyburzać czy ciąć beton, ale także wykonywać małe otwory o średnicy 6 cm czy dokręcać niewielkie śruby do ścianek działowych. Akumulator z dużego młota TE 2000-22 będzie działał w małej wkrętarce SF 4-22. Gdy operator zakończy pracę pilarką do cięcia betonu DSH 600-22, będzie mógł przełożyć akumulator do małej wiertarki TE 4-22 i rozpocząć wiercenie. Choć rynek narzędzi akumulatorowych widział już propozycje naprawdę dużych narzędzi akumulatorowych, dotychczas jeszcze nikomu nie udała się sztuka umożliwienia ciągłej pracy (ładowanie akumulatora trwa krócej niż jej rozładowanie podczas pracy) i zapewnienia elastyczności zastosowania baterii na taką skalę.

 

NURON

Nie tylko wynik się liczy

Gdy emocje związane z zakupem nowego urządzenia powoli opadają, kierownicy i właściciele firm budowlanych zaczynają zadawać sobie kolejne pytania – Czy moi pracownicy dobrze używają nowych narzędzi? Czy nowy zakup naprawdę tak szybko się zwróci? Czy mocniejsza wiertarka nie zrobi komuś krzywdy? Na te wyjątkowo ważne pytania odpowiadają kolejne dwa filary NURON. W świecie Hilti bezpieczeństwo odgrywa wyjątkowo ważną rolę, zarówno jeśli chodzi o pracowników, jak i o środowisko. Podczas projektowania narzędzi brane pod uwagę są straty materiałowe, a proces produkcji optymalizuje się pod kątem wykorzystania jak największej ilości materiałów z recyklingu. Hilti posiada również specjalne procesy utylizacji narzędzi, które z roku na rok minimalizują wpływ branży budowlanej na środowisko.

 

Gdy mówimy o bezpieczeństwie pracy na budowie, nie sposób pominąć rozwiązań wprowadzonych przez NURON. Niektóre, takie jak system aktywnego sprzęgła (ATC®) czy system kontroli wibracji (AVR®), zostały ulepszone w narzędziach NURON. Przykładowo, system ATC zmodyfikowano w taki sposób, aby szlifierka była w stanie wykryć nagły przechył w którąkolwiek stronę i natychmiast się zatrzymać. Inne rozwiązania, takie jak chociażby system SenseTech®, czyli system wykrywający obecność operatora szlifierki, debiutują razem z nową platformą.

 

>>> Firma Hilti z wyróżnieniem World’s Best Workplaces

>>> Firmy Hilti i Trackunit ogłosiły strategiczne partnerstwo w celu przyspieszenia cyfrowej transformacji w branży budowlanej

 

NURON

Na czym polega technologiczna rewolucja?

Choć wszystkie zmiany oferowane przez NURON są znaczące, najpewniej największą z nich jest wprowadzenie usług opartych na analizie danych. Biorąc za podstawę koncepcję IoT (Internet of Things – Internet rzeczy), w Hilti stworzono system aktywnych narzędzi i tym samym powołano do życia coś przełomowego – prawdziwie aktywny i połączony ze sobą park maszyn. Narzędzia NURON zbierają dane o swoim użytkowaniu, co samo w sobie nie jest nowością, i nie tylko wysyłają je do chmury, a także analizują. NURON sam przypomina klientom o nadchodzącym terminie wymiany baterii i aktywnie informuje o zmianach w sposobie używania narzędzi, a także pobiera informację o ostatnim miejscu ładowania.

 

Dzięki takiej skali informacji osoba zarządzająca parkiem maszyn jest w stanie odpowiedzieć sobie na większość kluczowych pytań, które stawia się podczas optymalizacji ilości narzędzi w firmie – Czy często używamy tego narzędzia? Ile godzin przepracowała ta wiertarka w poprzednim tygodniu? Czy ktoś używał jej w weekend? Jak często ładujemy nasze akumulatory? Czy ten osadzak często zmienia plac budowy?  Na te wszystkie pytania klient posiadający NURON znajdzie odpowiedź najpewniej w ciągu 15 minut, chwilę po otwarciu komputera lub uruchomieniu aplikacji na telefonie. Takiej usługi świat budowlany jeszcze nie widział.

 

Artykuł powstał we współpracy z Hilti.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in