Nowoczesne technologie w biurowcach

09.03.2021

Technologie w biurowcach pochłaniają nawet 12% budżetu ich budowy. Wszystko wskazuje na to, że koszty te będę rosnąć.

 

Realizacja biurowca to koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Od 50 do 70% tych wydatków pochłania sama budowa, a 20–30% przeznacza się na wyposażenie. Natomiast na technologie w biurowcach przeznacza się obecnie już od 6 do 12% całego budżetu, a wydatki te będą jeszcze rosnąć – wynika z „Global Cost Report” przygotowanego przez CBRE. Technologie stanowią ważne kryterium jakości nowoczesnych biurowców.

 

Technologie w biurowcach

Fot. ColorandoDaDanci – pixabay.com

 

W przewodniku „Modern Office Standards Poland 2020”, stworzonym przez CBRE oraz Rolfe Judd Architecture, opisano ponad 20 kryteriów, które powinien uwzględniać dobry projekt biurowca. Ważna jest dbałość o każdy szczegół, m.in. lobby, które tworzy pierwsze wrażenie, części wspólne, parking czy windy. Obecnie bardzo duże znaczenie ma również wykorzystana technologia, poczynając od oświetlenia, systemów automatyki budynku, a na zdalnej rezerwacji sal konferencyjnych kończąc. Przewodnik wskazuje kryteria, dzięki którym można stworzyć współczesne biuro, które jest optymalne dla użytkowników.

Z opracowanego przez CBRE „Global Cost Report” wynika z kolei, że na rozwiązania technologiczne przeznacza się od 6 do 12% całościowego budżetu powstania biurowca. Technologie w biurowcach to instalacje IT, okablowanie, systemy bezpieczeństwa, komputery, laptopy, monitory czy telefony stacjonarne. Dodatkowo widoczny jest wzrost liczby elementów, które składają się na tzw. inteligentny budynek. Są to te wszystkie systemy, które ułatwiają użytkownikom korzystanie z danego biura.

– Pracownicy potrzebują przestrzeni przystosowanej do wspólnej pracy i wyposażonej w rozwiązania technologiczne, których brakuje nam na home office. Dlatego inwestycje firm w nowoczesne technologie są niezbędne i będą rosnąć. Odpowiedniej klasy powierzchnia biurowa oraz przestrzeń, w której pracujemy jest w dzisiejszej rzeczywistości jeszcze istotniejsza – podsumowuje Radosław Pawlak, dyrektor w dziale powierzchni biurowych CBRE.

 

Czytaj także:

Sektor biurowy w 2020 r.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach biurowych – wymagania, nawilżanie, osuszanie

Koniec hałaśliwych biur open space?

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in