REMMERS jest specjalistą w zakresie zabezpieczenia przed wodą fundamentów, piwnic i cokołów budynków, szczególnie w przypadku starych budynków oraz obiektów obarczonych dużymi problemami.
W ciągu długiej historii firmy opracowano systemowe rozwiązania, które stosowane są od wielu lat i znakomicie sprawdzają się w praktyce. Tradycyjne rozwiązania firmy Remmers opierają się na stosowaniu różnych materiałów dobieranych indywidualnie do obiektu w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać ich specyficzne właściwości. Jednak rynek budowlany wymusza coraz wyższą skuteczność przy jednocześnie ekstremalnie prostym wykonaniu prac. Dlatego, w efekcie wieloletnich prac badawczych, wprowadzono nowy, uniwersalny wyrób powłokowy Multi Baudicht 2K, a nieco wcześniej, do iniekcji przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie, firma zaproponowała bardzo skuteczny i praktycznie niezawodny krem iniekcyjny Kiesol C.
Nowa wersja opakowania wyrobu Multi-Baudicht 2K
Od wiosny br. produkt Multi Baudicht 2K ma całkowicie nową recepturę. Wielką zaletą nowego wariantu jest niezawodne, szybkie schnięcie nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jest to bardzo nowoczesny materiał, łączący zalety mas bitumicznych i szlamów uszczelniających. Można go zastosować w praktycznie wszystkich miejscach, gdzie wymagana jest hydroizolacja budowlana. Bardzo dobra przyczepność zarówno do podłoży mineralnych, jak również bitumicznych umożliwia stosowanie na starych powłokach bitumicznych. Możliwe jest stosowanie ściśle według wytycznych dotyczących grubowarstwowych powłok bitumicznych modyfikowanych tworzywami sztucznymi (niem. skrót KMB lub angielski PMB), jednak wodoszczelność i trwałość uzyskiwane są już przy znacznie mniejszych grubościach powłoki niż określone w tych wytycznych.
Multi-Baudicht 2K cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do starych izolacji bitumicznych
Jeden wyrób – MultiBaudicht 2K – może być układany jako hydroizolacja ścian piwnicy i cokołu, a dodatkowo używany jest także do uszczelnienia tynku cokołowego w miejscu, gdzie styka się on z gruntem.
Otwory do iniekcji kremu Kiesol C wierci się poziomo, a ich średnica wynosi zazwyczaj 12 mm
Możliwe zastosowania wyrobu Multi-Baudicht 2K:
– Hydroizolacje budowlane stykające się z gruntem
– Izolacja pozioma pod posadzkami
– Izolacja pozioma pod murowaną ścianą
– Uszczelnienie cokołu
– Izolacja zespolona pod okładzinami (podpłytkowa)
– Elastyczna powłoka wodoszczelna w zbiornikach
Opakowanie typu „kiełbaska” zalecane w przypadku sporadycznego wykonywania iniekcji
Remmers był i jest także jednym z wiodących oferentów w dziedzinie preparatów do iniekcji przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie. Także tu wprowadzono innowacyjny produkt zapewniający niezawodny efekt przy jak najprostszej aplikacji i do tego niezależnie od obecności pustek w murze oraz od stopnia zawilgocenia. Tym produktem jest kremowy preparat iniekcyjny Kiesol C. Wielką zaletą nowego preparatu jest niezwykle wysoka zawartość silanowej substancji czynnej, wynosząca aż 80%. Krem rozprzestrzenia się w murze nie tylko poprzez podciąganie kapilarne, ale także na drodze wyrównania stężeń substancji czynnej. W stanie początkowym, od razu po iniekcji, w otworze wypełnionym kremem stężenie silanów w wodnym roztworze wynosi 80%, a w otaczających cegłach i spoinach woda nie zawiera żadnych silanów. Zjawisko wyrównywania stężeń zapewnia skuteczność iniekcji w murach całkowicie nasyconych wodą.
Przykład aplikacji nowych wyrobów w strefie cokołowej istniejącego budynku
Najbardziej popularnym urządzeniem do iniekcji kremu Kiesol C jest opryskiwacz ogrodowy, w którym trzeba dokonać drobnych przeróbek. Aplikacja odbywa się bezciśnieniowo, czyli nie musimy korzystać z pakerów montowanych w otworach, ale pewne, niewielkie ciśnienie jest niezbędne, aby wprowadzić krem w oczyszczony otwór. Proces rozprzestrzeniania się kremu w murze jest dość powolny, a na jego przebieg wpływa stopień zawilgocenia, temperatura, właściwości fizyczne muru. Nie zaleca się czekania z kolejnymi pracami renowacyjnymi do momentu, gdy preparat zostanie całkowicie wchłonięty, ponieważ może to trwać nawet wiele tygodni. Otworów nie trzeba wypełniać zaprawą na całej długości, niewielka średnica otworów sprawia, że nie stanowią one żadnego zagrożenia konstrukcyjnego. Konieczne jest tylko zaślepienie otworów na głębokość 3-5 cm i od razu można przystępować do kolejnych prac, np. wykonywania powłok hydroizolacyjnych lub tynku renowacyjnego.
mgr inż. Jarosław Gasewicz
Remmers Polska Sp. z o.o.
ul. Sowia 8, 62-080 Tarnowo Podgórne
remmers@remmers.pl