14 listopada w Sofii odbyło się coroczne, szóste już, Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Rady Izb Inżynierskich (European Council of Engineers Chambers – ECEC), w którym PIIB reprezentował jej wiceprezes prof. Wojciech Radomski. Poprzedniego dnia w Sofii obradował Zarząd ECEC, również z udziałem wymienionego przedstawiciela PIIB.
Tegoroczne Zgromadzenie Ogólne miało szczególny charakter, zbiegało się bowiem z końcem kadencji władz i wyborami nowych władz tej organizacji.
Ustępujący prezydent Mirko Orešković z Chorwacji złożył obszerne sprawozdanie z działalności Zarządu ECEC, obejmującej lata 2007–2009. Zostało ono jednomyślnie przyjęte. Na wniosek audytorów ECEC, Gabora Szőllőssy’ego z Węgier i Wojciecha Radomskiego z Polski, zatwierdzono sprawozdanie finansowe oraz uchwalono budżet ECEC na rok 2010.
Materiały dokumentujące podejmowane przez ECEC prace są do wglądu w Biurze Krajowej Rady PIIB w Warszawie i na jej stronie internetowej http://www.piib.org.pl, jak również na stronie internetowej ECEC http://www.ecec.net, dlatego nie będziemy ich tu szczegółowo przedstawiać. W ostatniej kadencji ECEC znacznie zintensyfikowało swe prace, między innymi przez:
– opracowanie i rozpowszechnienie Kodeksu Etycznego Inżynierów (Code of Coduct), obowiązującego wszystkie kraje członkowskie;
– opracowanie i wdrożenie procedur uznawania kwalifikacji zawodowych inżynierów w krajach członkowskich;
– zacieśnienie współpracy z innymi organizacjami inżynierskimi i zawodowymi (np. z ECCE, CEPLIS, FEANI, EFCA) oraz z Komisją Unii Europejskiej i innymi instytucjami Unii w Brukseli;
– kontynuację i pogłębienie współpracy z państwami–członkami Parlamentu Europejskiego;
– rozpoznanie (między innymi przez ankietyzację) stopnia wdrażania tzw. Deklaracji Bolońskiej w zakresie kształcenia inżynierów budownictwa w krajach członkowskich ECEC;
– powołanie nowych Grup Roboczych: ds. Małego Biznesu (Small Business Act), z udziałem z ramienia PIIB Włodzimierza Szymczaka, oraz ds. Kodeksu Jakości (Code of Quality), której przewodniczy Wojciech Radomski;
– pozyskanie nowych krajów członkowskich: Bułgarii i Grecji oraz członków obserwatorów: Turcji, Irlandii i Hiszpanii, a także obiecujące próby pozyskania Malty, Macedonii i Finlandii.
O działalności ECEC w latach 2007–2009 członkowie PIIB byli systematycznie informowani na łamach „IB” (nr.: 1/2007, 1/2008, 12/2008, 4/2009, 10/2009). Powyższa skrócona informacja jest zatem tylko przypomnieniem.
Najważniejszym punktem Zgromadzenia Ogólnego ECEC były, jak wspomniano na wstępie, wybory nowego zarządu na kadencję 2009–2011. Przedstawiciel PIIB nie kandydował na żadne stanowisko. W drodze tajnego głosowania zostali wybrani: Rudolf Robl z Austrii – na prezydenta, Hans-Ulrich Kammeyer z Niemiec, Dimitar Natchev z Bułgarii i Crtomir Remec ze Słowenii – na trzech wiceprezydentów, Efstahios Tsegos z Grecji – na sekretarza generalnego i Gabor Szőllőssy z Węgier – na skarbnika. Ponadto na audytorów zostali wybrani: Mirko Orešković (po raz pierwszy) i Wojciech Radomski (po raz trzeci). Nadal pozostał przewodniczącym Grupy Roboczej Code of Quality, której członkami są: Vassilis P. Economopoulos z Grecji (prezydent European Council of Civil Engineers – ECCE), Thomas Noebel z Niemiec i Gabor Szőllőssy.
Oficjalnymi i pełnoprawnymi członkami ECEC jest obecnie 13 państw europejskich: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Niemcy, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Włochy. Wkrótce przybędą zapewne nowe państwa członkowskie, znaczenie ECEC w Europie można uznać za stale wzrastające. Pozycję Polski w tej organizacji bez żadnej taryfy ulgowej można ocenić jako silną.
Wojciech Radomski
wiceprezes PIIB
Zdjęcia autora