Nowe drogi ekspresowe w województwie zachodniopomorskim

10.05.2019

Trwają odbiory i budowa kolejnych odcinków dróg ekspresowych w woj. zachodniopomorskim. Cała S6 Goleniów – Koszalin ma być gotowa do końca 2019 r. Budowa ekspresówki S3 Szczecin – Świnoujście zakończy się w 2024 r.

Zachodniopomorskie: droga ekspresowa S6

 

Umowę na realizację w formule projektuj i buduj odcinka drogi S6 od Goleniowa do Nowogardu zawarto w październiku 2015 roku z firmą Budimex na kwotę 424 mln zł. Wykonawca przez pierwszy rok przygotowywał projekt, następnie uzyskiwał decyzję ZRID. Roboty ruszyły wiosną 2017 roku. Odcinek został oddany do użytku na początku maja 2019 r. To pierwszy z 6 odcinków trasy S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem udostępniony kierowcom.

Odcinek łączy drogę S3 z wybudowaną w latach 2010-2012 obwodnicą Nowogardu. Zadanie obejmowało budowę dwóch nowych węzłów drogowych (Goleniów Lotnisko i Osina) oraz rozbudowę węzła Goleniów Północ. Łącznie powstało 18 obiektów mostowych, w tym duże górne przejście dla zwierząt. Zachowano ciąg dawnej DK6, dokonując niezbędnych przebudów na przecięciu z S6. Stara „szóstka” zgodnie z przepisami prawa stała się drogą wojewódzką i będzie służyć ruchowi o charakterze lokalnym.

 

S6 węzeł Goleniów Północ. Fot. GDDKiA

 

Pozostałe odcinki również mają być oddane do ruchu w 2019 roku. Łącznie powstanie jeszcze około 100 km nowej drogi ekspresowej od Nowogardu do Koszalina, wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa o długości 12 km. Cała budowana trasa skróci czas podróży ze Szczecina do Koszalina o niemal godzinę.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zawarta umowa o dofinansowanie obejmuje również dwa kolejne odcinki S6 (do węzła Kiełpino), a wartość dofinansowania wynosi 537,7 mln zł przy łącznej wartości inwestycji (dla trzech odcinków S6) 1 181 mln zł.

 

Zobacz też: Obwodnica Szczecinka

 

Droga ekspresowa S6 Goleniów – Koszalin

 

Zachodniopomorskie: droga ekspresowa S3 na północ od Szczecina

 

Ruszyła realizacja fragmentów drogi S3 od Szczecina w kierunku Świnoujścia. Wykonawca 11 kwietnia 2019 r. otrzymał decyzję ZRID dla  odcinka od Rzęśnicy do Miękowa (długość 19 km), a 26 kwietnia od Miękowa do Brzozowa (długość 22,4 km). To łącznie ponad 40 km drogi ekspresowej, która będzie gotowa w 2021 roku. W ramach inwestycji zostanie dostosowany do współczesnych parametrów wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku dwujezdniowy odcinek Rzęśnica – Miękowo oraz powstanie odcinek Miękowo – Rzęśnica (obecnie jest tam jednojezdniowa DK3). W ramach tych dwóch inwestycji powstaną nowe węzły drogowe, a węzeł Rzęśnica, na którym często tworzyły się zatory, zostanie przebudowany.

  

Dla ostatniego odcinka S3 Świnoujście – Troszyn przetarg na realizację zostanie ogłoszony na przełomie 2019/2020 roku. Obecnie trwają tam badania geologiczne. Zrealizowanie na przełomie 2023/2024 roku tego odcinka będzie oznaczało ukończenie drogi ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim. Wcześniej, bo już w przyszłym roku zakończy się przebudowa dwóch ostatnich odcinków autostrady A6, które leżą na wspólnym przebiegu z drogą S3.

 

Województwo zachodniopomorskie – droga ekspresowa S3

 

Sprawdź: Budowa tunelu w Świnoujściu

 

GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.