Nawierzchnia na A1 Kamieńsk-Radomsko – postęp prac

13.08.2020

Nawierzchnia na A1 Kamieńsk–Radomsko stanowić będzie 458 tys. m² betonowej jezdni, czyli 2,5 powierzchni całkowitej Stadionu Narodowego.

 

 

Nawierzchnię na odcinku A1 Kamieńsk–Radomsko układa firma STRABAG. W ramach kontraktu realizowanego w formule „projektuj i buduj” realizowany jest dwujezdniowy odcinek autostrady A1 od węzła Kamieńsk (bez węzła) do węzła Radomsko (z węzłem). Odcinek C o długości 16,7 km będzie miał po trzy pasy ruchu w obu kierunkach i jest wykonywany w technologii betonowej. Powstanie również 17 obiektów inżynierskich i 3 MOP-y. W ciągu trasy zostaną przebudowane kolizje z siecią gazową, wodną, energetyczną i telekomunikacyjną. Wybudowane zostaną też przejścia dla zwierząt i przepusty o funkcji ekologicznej.

Na realizowanym odcinku powstanie 458 tys. m² jezdni, co stanowi blisko 2,5 powierzchni całkowitej Stadionu Narodowego. Grubość nawierzchni wraz z podbudową betonową będzie mieć 49 cm. Po ułożeniu nawierzchnia poddawana jest uszorstnianiu, w celu uzyskania jak największej przyczepności. Pomiędzy sekcjami montowane są dyble, które zapobiegają „klawiszowaniu” nawierzchni. Na jezdniach rozprowadzających i wiaduktach układana jest nawierzchnia bitumiczna.

 

 

Zaawansowanie prac na odcinku A1 Kamieńsk–Radomsko wynosi ponad 58%, w tym nawierzchni betonowej na jezdni wschodniej – 80%. Powstają nowe wiadukty, trwają roboty na obiektach mostowych, budowana jest infrastruktura MOP (Miejsc Obsługi Podróżnych), montowane ekrany akustyczne, bariery stalowe oraz realizowane są prace wykończeniowe przy humusowaniu skarp i umocnieniu rowów. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2021 r.

Firma STRABAG układa także nawierzchnię betonową na 16-kilometrowym odcinku A1 od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski. Prace są prowadzone w ramach współpracy w konsorcjum z firmą Budimex (lider). Zakończono realizację nawierzchni betonowej na jezdni zachodniej odcinka A. Prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe: montaż stalowych i betonowych barier, ekranów akustycznych i wykonywane jest oznakowanie poziome. Następnie wykonawca przystąpi do realizacji prac na jezdni wschodniej.

 

Czytaj także: Jest umowa na A1 Kamieńsk-Radomsko

Budowa A1 w toku

Utrzymanie dróg o nawierzchniach betonowych

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.