Najgłębszy basen świata powstaje w Polsce

08.03.2019

Już w tym roku jesienią zostanie oddany do użytku w Mszczonowie pod Warszawą najgłębszy basen nurkowy na świecie – Deepspot.

 

 

Unikatowość projektu związana jest nie tylko z jego rozmiarami, ale także przejrzystością wody. Krystaliczna toń o głębokości 45 m (8000 m³ wody – 27 razy tyle co w zwykłych 25-metrowych) zapewni użytkownikom basenu niezwykłe doznania. Nurek będzie miał wrażenie zawieszenia w przestrzeni, jakby wody wokół w ogóle nie było. Basen Deepspot będzie tak głęboki jak wysoki jest piętnastopiętrowy budynek, wrażenie swobodnego dryfowania będzie więc spotęgowane.

Także temperatura wody będzie nieco wyższa niż w tradycyjnych basenach, żeby długie godziny przebywania pod wodą nie wymuszały zakładania pianki termoizolacyjnej. Głęboka niecka basenu umożliwi osobom nurkującym z butlą trening na różnych głębokościach oraz realizację ćwiczeń zgodnie z programem treningowym. Geometria obiektu zaprojektowana została tak, że będzie umożliwiała przeprowadzenie kompleksowego szkolenia nurkowego zakończonego stosownym certyfikatem.

 

W Mszczonowie powstanie najgłebszy basen na świecie

 

Basen Deepspot będzie można oglądać nie tylko z perspektywy nurka. Powstanie także podwodny tunel dla widzów, a w planie są też sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem do wnętrza basenu.

 

Polecamy też: Modernizacja i remonty systemów oczyszczania wody basenowej w krytych pływalniach – cz. I

 

Budowa tak głębokiego basenu to potężne wyzwanie technologiczne. Już samo wykopanie 50-metrowej niecki stanowi nie lada wyzwanie. Na 1 m² ściany Larsena (czyli ściany oporowej) działać będzie siła 50 t. Kolejne wyzwanie wiąże się z utrzymaniem krystalicznie przejrzystej wody. Budowa systemu filtracji o wydajności 80 razy większej niż dla normalnego basenu byłaby nie tylko nieefektywna ekonomicznie, ale i uniemożliwiałaby użytkowanie obiektu – przepływ wody przez system filtrujący powodowałby powstanie gigantycznego wiru. Powstał więc system, w którym, aby zachować wszystkie oczekiwane parametry bio-fizyko-chemiczne wody, wystarczy przefiltrować ją 4 razy na dobę. Czerpanie i wypusty wody rozplanowano w taki sposób, że jej ruch będzie praktycznie niewyczuwalny dla użytkowników.

Podwarszawski Deepspot będzie czwartym na świecie basenem nurkowym oferującym podobne doznania, ale jedynym tak zaawansowanym technologicznie. Z budową basenu nurkowego nie poradzili sobie nawet inwestorzy w Emiratach Arabskich – po zawaleniu wykopu inwestycję wstrzymano.

 

Budowa basenu

 

Inne podobne baseny dla porównania:

  • Basen Y-40 o głębokości 40 m przy hotelu Terme Millepini we włoskiej miejscowości Montegrotto Terme na przedmieściach Padwy, ok. 50 km od Wenecji dysponuje główną niecką o rozmiarach 20 x 18 m i głębokości 10 m. W dnie skrywa głęboki szyb o średnicy 6 m. Odległość od powierzchni wody do dna szybu to aż 40 m. Basen wypełnia 4,3 tys. m³ termalnej wody o temperaturze ok. 33°C.
  • Basen Nemo 33 o głębokości 33 m w centrum nurkowym w stolicy Belgii poza najgłębszym poziomem ma też dwa nieco płytsze: 5 i 10 m. Niecka wypełniona jest 2,5 mln l niechlorowanej przezroczystej wody o temperaturze 30°C. W głębinie znajduje się kilka „grot” z możliwością zaczerpnięcia w nich powietrza. Pływających w basenie nurków można obserwować przez umieszczone na różnych głębokościach okna.
  • Basen Todi, także belgijski, najstarszy basenem nurkowy w Europie, ma głębokość 36 m i temperaturę wody 23°C. Objętość wody to 6,2 tys. m³.

 

Źródło: Flyspot

 

Czytaj też: Projektowanie zabezpieczeń wodochronnych pomieszczeń wilgotnych i mokrych – cz. I

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in