Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku

24.09.2020

Zakończyła się XXIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Nominacje w konkursie otrzymało 460 obiektów budowlanych, spośród których do finału wybrano 76.

 

Uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody dla wykonawców, inwestorów i projektantów obiektów odbyła się 23 września 2020 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Jedną z nagród, w imieniu Wydawnictwa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, wręczała prezes zarządu Aneta Grinberg-Iwańska, a otrzymał ją inwestor – Gmina Kędzierzyn-Koźle za obiekt Muzeum Ziemi Kozielskiej. Kolejną nagrodę z ramienia WPIIB otrzymał projektant – Korporacja Budowlana A&B Stefan Niewitecki z Rumi za przebudowę wieży ciśnień w Parku Chrobrego w Lęborku. Natomiast nagroda Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa trafiła do projektanta – Technika Sanitarna Kazimierz Kurkowski Grudziądz oraz do wykonawcy – Infracorr Sp. z o.o. Gdańsk za ekologiczny ciepłociąg gminny zasilany z biogazowni (lokalizacja: Potęgowo). Z ramienia Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa nagrodę wręczała sekretarz KR PIIB Danuta Gawęcka.

 

Modernizacja Roku & Budowa XXI w. O obiektach nagrodzonych w 2020 r.

Muzeum Ziemi Kozielskiej jest zlokalizowane w zabytkowych piwnicach kozielskiego zamku. To nowoczesna i inspirująca instytucja kultury o europejskim standardzie. Muzeum opowiada ponad ośmiowiekową historię miasta i regionu, od czasów Piastów Śląskich, z której to dynastii wywodzili się Książęta Kozielscy. Najciekawszym obiektem muzeum jest relikt wieży mieszkalno-obronnej z połowy XIII wieku, ale nie brak także eksponatów znacznie starszych, bo obrazujących 10 000 lat osadnictwa na Ziemi Kozielskiej i młodszych, bo na ekspozycji można zobaczyć także przedmioty, którymi posługiwali się jeszcze nie tak dawno nasi rodzice czy dziadkowie. Nie brak nowoczesnych środków audiowizualnych, które wykorzystano do prezentacji dziejów naszej najbliższej okolicy.
Utworzenie muzeum możliwe było dzięki unijnemu dofinansowaniu, które przyczyniło się do poprawy stanu zachowania i odtworzenia historycznego wyglądu piwnicznej części zabytkowego Kompleksu Zamkowego w Koźlu. Całkowitej renowacji zostały poddane piwnice pamiętające jeszcze czasy średniowiecza. Wewnątrz muzeum zainstalowano oświetlenie, które w efektowny sposób eksponuje wystawę. Centralnym punktem obiektu są pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie). To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Na dziedzińcu obiektu, poza wybudowanym tam pawilonem, usytuowano przeszkloną piramidę, pod którą znajduje się relikt wieży. Takie rozwiązanie pozwala w naturalny sposób doświetlić zabytek i umożliwia podziwianie go z innej perspektywy. Cały plac został wybrukowany, a ustawione na nim stylowe ławeczki zachęcają do chwili odpoczynku po niezwykłym spacerze z historią w tle.
W ramach prowadzonej inwestycji gmina zakupiła także wyposażenie muzealne, niezbędne do ekspozycji zgromadzonych pamiątek. Są to projektory, multimedia i interaktywne urządzenia, które pozwolą przybliżyć dziedzictwo kulturowe ziemi kozielskiej w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Dzięki temu piwnice będą także miejscem organizacji warsztatów i wykładów historycznych, lekcji muzealnych dla szkół oraz spotkań kulturalnych dla wszystkich odwiedzających.

 

Prezes zarządu WPIIB Aneta Grinberg-Iwańska wręcza nagrodę inwestorowi – Gminie Kędzierzyn-Koźle za Muzeum Ziemi Kozielskiej

 

Wieża Ciśnień w Parku Chrobrego w Lęborku została przebudowana. Po około 60 latach przerwy obiekt ponownie będzie służył mieszkańcom jako miejsce spotkań, relaksu czy obcowania z kulturą. Po zamknięciu restauracji w wieży w latach 60. XX wieku swoje instalacje miały tu miejskie wodociągi. Zakres przebudowy obiektu to budowa platformy widokowej wraz z windą i efektowną lustrzaną klatką schodową, wymiana stropów, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, prace instalacyjne oraz remont elewacji. Przetarg na przebudowę obiektu wygrała firma Usługi Budowlane Andrzej Rulis z Jelonko w gm. Sierakowice. Koszt tej dużej inwestycji to 8 799 420 zł. Przebudowa charakterystycznej budowli dla Lęborka na wzgórzu w Parku Chrobrego jest elementem szerszego projektu pn. „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Łączna wartość projektu to ponad 13 mln złotych, w tym 7 mln 361 tys. zł dofinansowania w wysokości (60% kosztów kwalifikowanych) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Sekretarz KR PIIB i wyróżnieni w kategorii „Odnawialne źródła energii i technologie ochrony środowiska” oraz laureaci nagrody PIIB

 

Ekologiczny ciepłociąg gminny zasilany z biogazowni, zlokalizowany w gminie Potęgowo. Obiekt został wyróżniony za pionierski, perspektywiczny projekt oraz przykład dobrej współpracy pomiędzy gminą a prywatnym inwestorem. Jest to system naczyń połączonych, który pozwala optymalnie wykorzystać dostępne możliwości dla ogrzewania i zaopatrywania w ciepłą wodę gminnych obiektów mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Pomysł wykorzystania ubocznego efektu produkcji energii elektrycznej prywatnej elektrowni biogazowej – ciepła uwalnianego do atmosfery, przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań techniczno-technologicznych, dał wymierne korzyści społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Dzięki niemu znacznie zredukowano zanieczyszczenie środowiska, zwiększyło się również wykorzystanie energii odnawialnej do celów grzewczych. Ponadto ciepłociąg pozwala osiągnąć oszczędności w opłatach za ciepło na poziomie 20%. To jednak nie wszystko. Inwestycja daje możliwość zwiększenia liczby jej beneficjentów. Wspaniały przykład do naśladowania!

 

 

 

 

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in