Wady i zalety obu systemów mocowań
Artykuł sponsorowany
Wady i zalety obu systemów mocowań
Firma Wkręt-Met z Kuźnicy Kiedrzyńskiej k. Częstochowy to wiodący producent systemów zamocowań w Polsce i Europie Środkowej. Firma specjalizuje się w produkcji zarówno łączników metalowych, jak i tworzywowych. Nowoczesny park maszynowy oraz szeroki program produkcyjny pozwala wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku. Bogata oferta produktów, konkurencyjne ceny oraz doradztwo techniczne sprawiają, że firmy budowlane z oferty profesjonalnych zamocowań coraz częściej wybierają produkty firmy Wkręt-Met.
Wkręt-Met oprócz tradycyjnych zamocowań mechanicznych oferuje również szeroką gamę profesjonalnych kotew chemicznych.
Które z tych produktów wybrać dobierając odpowiednie zamocowanie?
Kotwy mechaniczne wykorzystują najczęściej klinowy (tarciowy) schemat pracy w podłożu. Zamocowania tarciowe osiągają najniższe parametry wytrzymałościowe w grupie zamocowań konstrukcyjnych, ale w praktyce są najczęściej wykorzystywane.
Fot. Kotwa Wysokiego
Bezpieczeństwa: KWB-B
Fot. Kotwa Ekspresowa: KEK BOA-X
Przykłady kotew wykorzystujących tarcicowy schemat pracy w podłożu
Fot. Kotwa Samopodcinająca:
KSP BLS
Przykład kotwy wykorzystującej jednocześnie tarcicowy i kształtowy schemat pracy w podłożu
Kotwy mechaniczne posiadają wiele zalet, choćby takie jak: niepalność, możliwość rozprężającego działania
w podłożu (co jest ważne przy zastosowaniu do zamocowań w strefie rozciąganej betonu, tzw. strefie zarysowanej), możliwość obciążalności bezpośrednio po osadzeniu w podłożu. Niestety oprócz zalet posiadają również pewne wady. Do podstawowych można zaliczyć: wywoływanie dużych naprężeń w podłożu (co skutkuje koniecznością zachowania relatywnie dużych odległości osiowych między pojedynczymi łącznikami oraz dużych odległości od krawędzi podłoża), ograniczoną długość użytkową kotwy oraz relatywnie wysoki koszt pojedynczego zamocowania.
Fot. Kotwy chemiczne do najwyższych wysokich obciążeń
Kotwy chemiczne to przede wszystkim: niższy koszt pojedynczego zamocowania, możliwa do osiągnięcia
w praktyce nieograniczona długość użytkowa zamocowania, bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe oraz bardzo niskie naprężenia osadzenia w podłożu (które w praktyce pozwalają uzyskać stosunkowo niewielkie rozstawy osiowe pomiędzy pojedynczymi łącznikami oraz niewielkie wartości odległości od krawędzi podłoża). Kotwy chemiczne przewyższają znacznie parametrami wytrzymałościowymi tradycyjne zamocowania, ponieważ wykorzystują jednocześnie dwa bardzo efektywne schematy pracy łączników w podłożu. Pracują w podłożu w oparciu o schemat zamocowania adhezyjnego (tzw. wiązaniowego) wykorzystując jednocześnie kształtowy (często nazywany klinowym) schemat pracy. Uniwersalność kotew chemicznych jest uwarunkowana jeszcze jednym aspektem: można je wykorzystywać w połączeniu z prętami żebrowanymi, co daje im szeroki wachlarz zastosowań w zbrojonych konstrukcjach żelbetowych. Niektóre kotwy chemiczne nadają się do aplikacji w warunkach wilgotnych bądź wręcz pod wodą, a po związaniu są odporne na działanie środowisk silnie agresywnych. Firma Wkręt-Met posiada również kotwy chemiczne, które nadają się do aplikacji w zakresie niskich temperatur do –18oC.
Analizując zalety kotwienia chemicznego należy również zwrócić uwagę na pewne wady tego sposobu mocowania. Do wad tych niewątpliwie należy zaliczyć: brak możliwości obciążania bezpośrednio po zamocowaniu, wysokie wymagania
w stosunku do właściwego przygotowania otworów montażowych, brak możliwości zastosowania w strefie rozciąganej betonu oraz ograniczenia aplikacji związane z temperaturą otoczenia.
mgr inż. Janusz Kabała
kierownik Działu Technicznego
firmy Wkręt-Met
ZAMÓW PRENUMERATĘ
Artykuł zamieszczony
w „Inżynierze budownictwa”,
luty 2007.