30 listopada w Gdańsku odbyła się V edycja konferencji Konstrukcje Budowlane 2018. Po długiej selekcji ciekawych konstrukcyjnie budynków znajdujących się na terenie Polski, na tegoroczny warsztat wybrany został budynek Muzeum II Wojny Światowej – nowy symbol miasta Gdańsk.
Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących projektów kubaturowych na przykładach Europejskiego Centrum Solidarności i warszawskiej Rotundy PKO, minimalnego zbrojenia konstrukcji żelbetowych, rozwoju analiz MES, czy dowiedzieli się, czym jest specustawa mieszkaniowa i jakie wypływają z niej wnioski.
Wykłady poprowadzili praktycy, biorący udział w budowie muzeum, ale również wybitni specjaliści i autorytety, jak prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski, prof. dr hab. inż. Michał Knauff oraz mgr inż. Wiesław Bocheńczyk.
Przedstawione zostały aż cztery prelekcje traktujące o sprawach konstrukcji Muzeum II WŚ. Referat arch. Jacka Droszcza z gdyńskiego studia Kwadrat o architekturze budynku, wykład o skomplikowanej konstrukcji budynku muzeum autorstwa inż. Pawła Gębki i inż. Krzysztofa Pelweckiego – konstruktorów z wrocławskiej pracowni PG-Projekt oraz prezentacja inż. Urszuli i Huberta Tomczaków z firmy Soletanche.
Kontynuując tradycję konferencji i w tym roku uczestnicy mieli okazję wziąć udział w nietypowej wycieczce po muzeum i poznać tajniki jego konstrukcji. Całość opatrzona została komentarzem twórców odpowiedzialnych za ostateczny kształt budynku.
W V edycji konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników z całej Polski, a wśród nich konstruktorzy, architekci, inżynierowie budowy, osoby związane z branżą budowlaną, pasjonaci konstrukcji oraz studenci kół naukowych. Wybór Muzeum II Wojny Światowej, wg wyników ankiet przeprowadzonych wśród uczestników, okazał się sukcesem.