Koniunktura w budownictwie – czerwiec 2020

23.06.2020

Według danych GUS w czerwcu 2020 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest mniej negatywny niż w maju. A jak przedstawiciele firm budowlanych oceniają wpływ COVID na koniunkturę?

 

Fot. stock.adobe / Mr Twister
 

W okresie od 1 do 10 czerwca 2020 r. GUS zapytał przedsiębiorców o ocenę koniunktury. Do badania dołączono dodatkowy moduł pytań, który miał na celu zdiagnozowanie wpływu pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą.

W budownictwie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 25,9 czyli wyższym niż w maju (minus 38,8). Najgorzej koniunkturę oceniają firmy mikro i małe (do 49 pracujących), najmniej pesymistycznie – firmy duże (250 i więcej pracujących).
 

Koniunktura w budownictwie, czerwiec 2020, źródło: GUS

 

Jak wygladają wyniki badania dot. wpływu pandemii COVID-19 na koniunkturę w budownictwie?
 

1. Negatywne skutki pandemii koronawirusa i jej konsekwencje dla prowadzonej przez Państwa firmę działalności gospodarczej były (w maju) i będą (w czerwcu):

 

2. Czy w związku z trwaniem pandemii koronawirusa oraz regulacjami z nią związanymi wdrożyli Państwo działania mające na celu zmniejszenie jej negatywnych skutków dla firmy? Proszę ocenić ich wpływ na działanie Państwa firmy (wpływ w maju oraz przewidywany w czerwcu):

 

3. Proszę podać szacunkowo, jaki procent pracowników Państwa firmy (niezależnie od rodzaju umowy: o pracę, cywilno-prawną, pracowników samozatrudnionych, stażystów, agentów itp.) objęła (w maju) i obejmie (w czerwcu) każda z poniż-szych sytuacji:

 

4. Jaka była (w maju) i będzie (w czerwcu) szacunkowa (w procentach) zmiana zamówień na półprodukty, surowce, towary lub usługi itp. składanych przez Państwa firmę u dostawców?

 

5. Jaka była (w maju) i będzie (w czerwcu) szacunkowa (w procentach) zmiana zamówień na półprodukty, surowce, towary lub usługi itp. składanych w Państwa firmie przez klientów?

 

6. Jeżeli bieżące działania i ograniczenia powzięte w celu zwalczania koronawirusa przez władze państwowe w Polsce (ale także wynikające z działań innych krajów, np. w zakresie ruchu granicznego) funkcjonujące w momencie wypełniania ankiety utrzymywałyby się przez dłuższy czas, ile miesięcy Państwa przedsiębiorstwo byłoby w stanie przetrwać?

 

7. Czy Państwa firma doświadczyła (w maju) i oczekuje (w czerwcu) pojawienia się zatorów płatniczych lub ich nasilenia?

 

Źródło danych GUS

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in