Kondensacja w nowym wymiarze

02.10.2006

Sprawność powyżej 100% – takie możliwości daje dobry kocioł kondensacyjny.

Sprawność powyżej 100% – takie możliwości daje dobry kocioł kondensacyjny.

Kotły kondensacyjne są kotłami z zamkniętą komorą spalania i odzyskują tę część energii cieplnej, która w kotłach tradycyjnych jest tracona wraz z parą wodną. Kotły kondensacyjne mogą pracować na gaz płynny, ciekły oraz olej opałowy. Dla ludzi z branży grzewczej kotły kondensacyjne szybko stały się powszechnie używanym rozwiązaniem. Jak dotąd większość kotłów kondensujących parę wodną ze spalin instalowana jest w prywatnych domach i mieszkaniach.

Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny MCR firmy De Dietrich; dolny zbiornik to podgrzewacz ciepłej wody użytkowej (fot. archiwum De Dietrich)

Szczególnie opłacalne jest zastosowanie kotła kondensacyjnego w nowej instalacji z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Kotły kondensacyjne mogą również z powodzeniem pracować w starszych układach. Bez problemu osiągają wysokie parametry wody do 90°C, wtedy pracują jak kotły tradycyjne bez kondensacji jednak z wyższą sprawnością sięgającą 97%. Warto zauważyć, że instalacja obliczana jest na minimalną temperaturę zewnętrzną określoną przez normę, wynosi ona około -20°C; jednak doświadczenie pokazuje, że tak niskie temperatury występują w ciągu zaledwie kilku dni w ciągu roku. Tymczasem średnia temperatura w sezonie grzewczym wynosi około +2°C. Szacuje się, że w instalacji na parametry 90/70°C przez 90% sezonu grzewczego temperatura na zasilaniu instalacji nie przekracza 60°C. Ponadto przeprowadzenie termomodernizacji budynku powoduje, że istniejąca, nawet dobrze dobrana, instalacja staje się przewymiarowana, co dodatkowo korzystnie wpływa na sprawność kotła, a co za tym idzie na obniżenie kosztów ogrzewania. Tymczasem dla spalin powstających z gazu ziemnego temperatura kondensacji wynosi 57°C. Oznacza to, że przy temperaturze powrotu rzędu 50°C, np. dla pracy na parametrach 65/50°C, występuje pełna kondensacja, a sprawność kotła przekracza 103%. Czyli przez 90% sezonu kocioł kondensacyjny w tradycyjnej instalacji będzie źródłem dużych oszczędności, a tylko przez 10% sezonu będzie pracował jak tradycyjny kocioł o bardzo wysokiej sprawności. Nasuwa się prosty wniosek – kotły kondensacyjne pasują nie tylko do instalacji z „podłogówką”, ale także do starszych, modernizowanych instalacji z tradycyjnymi grzejnikami.

Optymalną temperaturę wody w instalacji można uzyskać dzięki sterowaniu z czujnikiem pogodowym. Sterownik kotła posiada wbudowaną charakterystykę grzewczą, która oczywiście może być adaptowana do potrzeb ogrzewanego obiektu, dzięki czemu kaloryfery posiadają temperaturę odpowiednią do panujących warunków pogodowych. Takie sterowanie zapewnia wyższy komfort termiczny w mieszkaniu, ponieważ radykalnie zmniejsza wahania temperatury i co ważniejsze znacznie obniża koszty ogrzewania. Sterownik pogodowy kotła kondensacyjnego tak dopasowuje temperaturę wody, aby maksymalnie wykorzystać ciepło kondensacji pary wodnej w spalinach. Ponadto kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania zapewniają dużo wyższe bezpieczeństwo w porównaniu do kotłów z komorą otwartą. Zamknięty system komory kotła pozwala na wiele bezpieczniejsze użytkowanie kotła zarówno w kotłowni, jak i w pomieszczeniach użytkowanych przez ludzi. Dodatkowym atutem tego typu kotłów jest możliwość montażu w pomieszczeniach o małej kubaturze. Ponieważ powietrze zasysane jest z zewnątrz, kocioł o mocy 280 kW można zamontować w pomieszczeniu o powierzchni 8,1 m2, a kaskada kotłów o mocy 1120 kW wymaga tylko 18,6 m2 kotłowni. (…)
mgr inż. MICHAŁ WESOŁOWSKI

  Zamów
prenumeratę

Więcej – czytaj w „Inżynierze budownictwa”, wrzesień 2006.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in