Kolektor burzowy na terenie poznańskiej Starej Rzeźni jest w przebudowie. Liczący 360 m odcinek będzie odbierał m.in. nadmiar wód opadowych z obszaru zabytkowego kolektora burzowego.
Inwestycja finansowana jest w całości przez Vastint Poland, firmę realizującą na tym terenie projekt rewitalizacji Starej Rzeźni – terenu poprzemysłowego z 1900 r. Zabytkowe zabudowania dawnych poznańskich zakładów mięsnych zostaną odrestaurowane i wypełnione lokalami usługowymi, handlowymi, gastronomicznymi, a także powierzchnią kulturalno-wystawienniczą. Wokół placów, skwerów i alejek powstałych w miejscu wyburzonych obiektów z czasów PRL zostaną wybudowane budynki mieszkalne i biurowce. Powierzchnia użytkowa całego kompleksu wyniesie 81 500 m².
– Kolektor to betonowa rura o średnicy 1,6 m, zaprojektowana, aby skutecznie odbierać nadmiar wody z opadów nawalnych, które stają się coraz częstsze w dobie zmian klimatycznych. W Poznaniu takie gwałtowne zjawiska występują około dziesięciu razy w ciągu roku – mówi Ewa Łydkowska, rzeczniczka prasowa Vastint Poland.
Modernizowany kolektor burzowy będzie miał łączną kubaturę ponad 720 m³, co odpowiada objętości dużego basenu pływackiego na „Chwiałce”. Kolektor nie będzie jednak nigdy w pełni zapełniony wodą, ponieważ jego głównym zadaniem jest efektywne odprowadzanie nadmiaru deszczówki spływającej w czasie ulew i burz z ulic Starego Miasta.
Kolektor umieszczony jest w wykopie o głębokości 7 m. Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom wód gruntowych (najwyższy w Polsce od 11 lat) budowa jest skomplikowana technicznie, a sam kolektor posadowiony został na palach. Po zakończeniu realizacji zostanie przykryty ziemią oraz nawierzchnią nowej ulicy (tzw. Nowej Bóżniczej), która łączyć będzie istniejące dziś ulice: Bóżniczą z Północną.
Inwestycję realizuje na zlecenie Vastint firma AARSLEFF. Projekt rozpoczęto rozpoczętej na początku 2024r., a jego zakończenie zaplanowano na koniec tego roku.
Źródło: Vastint
Czytaj także:
Woda wyzwaniem w planowaniu miast
Osiedle Portowo – nowa inwestycja w Poznaniu
Osiedle Fama Jeżyce w Poznaniu w etapie III