Kalendarium prawne na wrzesień i październik.
12.09.2015 weszło w życie |
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 28 sierpnia 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020 (Dz.U. z 2015 r. poz. 1363) Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przedsiębiorcom, w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020, następujących rodzajów pomocy: inwestycyjnej na środki wspierające efektywność energetyczną, inwestycyjnej na projekty wspierające efektywność energetyczną w budynkach oraz pomocy na badania środowiska.
|
15.09.2015
weszła
|
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1265) Ustawa określa zasady i warunki przygotowania oraz realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, których wykaz został zawarty w załączniku do ustawy. Niniejszy akt prawny zawiera rozwiązania upraszczające i przyspieszające proces inwestycyjny. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie sieci przesyłowej, zawierającej elementy decyzji lokalizacyjnej, podziałowej i wywłaszczeniowej. Decyzja taka będzie wydawana przez właściwego miejscowo wojewodę. Organ zobowiązany będzie wydać wskazaną decyzję w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku, w przeciwnym razie zostanie mu wymierzona kara pieniężna w wysokości 1000 zł za każdy dzień zwłoki. Ustawa określa wymagania formalnoprawne, jakie powinien spełniać wniosek inwestora o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie sieci przesyłowej, wskazuje sposób zawiadamiania przez wojewodę o wszczęciu postępowania w sprawie jej wydania oraz precyzuje, jakie elementy powinna ona zawierać. Ustawa przewiduje wyłączenie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, co oznacza możliwość wydawania decyzji lokalizacyjnych niezależnie od istnienia lub treści miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej będzie natomiast wiążąca dla właściwych organów przy sporządzaniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wskazana decyzja stanowić będzie podstawę wydania pozwolenia na budowę. Ustawa zakłada, że pozwolenie na budowę strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej ma być wydawane na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Kompetencje do wydania pozwolenia na budowę przyznano właściwemu wojewodzie, a więc temu samemu organowi, który właściwy jest do wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej. Decyzje wydawane w procesie inwestycyjnym będą podlegały natychmiastowemu wykonaniu. Niniejszą ustawą znowelizowano między innymi ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.). Zgodnie z nowym brzmieniem nadanym art. 29 ust. 4 ustawy roboty budowlane, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków oraz roboty budowlane wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymagać będą odpowiednio pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia. Do wniosku o pozwolenie na budowę oraz do zgłoszenia konieczne będzie dołączenie pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. |
16.09.2015
zostało
|
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie wysokości górnych jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2016 (M.P. z 2015 r. poz. 815) Obwieszczenie określa górne jednostkowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2016.
|
18.09.2015
zostało
|
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422) Obwieszczenie zawiera jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
|
19.09.2015 weszło w życie |
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz.U. z 2015 r. poz. 1414) Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje w zakresie budowy, przebudowy lub zmiany nawierzchni dróg gminnych, powiatowych lub wewnętrznych. Pomoc finansowa będzie obejmować roboty realizowane na obszarze należącym do gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5000 mieszkańców, lub gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5000 mieszkańców. Beneficjentami pomocy może być: gmina, związek międzygminny, powiat oraz związek powiatów. Pomoc będzie przyznawana w wysokości 63,63% określonych w rozporządzeniu kosztów kwalifikowanych. Postępowanie w sprawie przyznania pomocy prowadzić będzie właściwy organ samorządu województwa.
|
weszło
|
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w układy wysokosprawnej kogeneracji oraz na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020 (Dz.U. z 2015 r. poz. 1420) Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przedsiębiorcom, w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020, następujących rodzajów pomocy: na inwestycje w układy wysokosprawnej kogeneracji; inwestycyjnej na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych; na badania środowiska.
|
29.09.2015
zostało
|
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 8 września 2015 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, na rok 2016 (M.P. z 2015 r. poz. 904) Obwieszczenie określa wysokość stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2016.
|
zostało
|
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o normalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1483) Obwieszczenie zawiera jednolity tekst ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji.
|
6.10.2015 weszła w życie |
Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1434) Ustawa wdraża do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/18/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi zmieniającą, a następnie uchylającą dyrektywę Rady 96/82/WE (Dz.Urz. UE L 197 z 24.07.2012, s. 1). Dyrektywa ta reguluje kwestie zapobiegania poważnym awariom, które mogą być następstwem określonych działań przemysłowych, oraz ograniczania ich skutków dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Do nowelizowanej ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) dodano definicję pojęcia zakładu stwarzającego zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej – w myśl której jest to zakład o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej lub zakład o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, o których mowa w art. 248 ust. 1 ustawy. Ponadto w nowelizowanej ustawie zmiany dotyczą między innymi przepisów z zakresu ochrony środowiska w zagospodarowaniu przestrzennym i przy realizacji inwestycji. Zgodnie z nowymi przepisami dla celów planowania i zagospodarowania przestrzennego komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej będzie mógł, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, wydać decyzję nakładającą na prowadzącego zakład o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej obowiązek opracowania i przedłożenia informacji dotyczących: 1) prawdopodobieństwa wystąpienia poważnej awarii przemysłowej; 2) potencjalnych skutków wystąpienia poważnej awarii przemysłowej oraz jej zasięgu. Koszty opracowania i przedłożenia takich informacji będą obciążały prowadzącego zakład o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Ponadto wprowadzono do nowelizowanej ustawy upoważnienie dla ministra właściwego do spraw środowiska, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych i ministrem właściwym do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, do wydania rozporządzenia określającego sposób ustalania bezpiecznej odległości lokalizacji zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej od siebie, a także między innymi od osiedli mieszkaniowych, obiektów użyteczności publicznej, budynków zamieszkania zbiorowego, dróg krajowych oraz od linii kolejowych o znaczeniu państwowym. |
została
|
Ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. z 2015 r. poz. 1549) Ustawa wprowadza zmianę m.in. w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.). Nowelizacja dotyczy przepisów z zakresu utrzymania obiektów budowlanych i polega na nałożeniu na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązku przeprowadzenia kontroli obiektu w przypadku zgłoszenia przez osoby zamieszkujące lokal mieszkalny, znajdujący się w obiekcie budowlanym, o dokonaniu nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń, powodujących, że nie są spełnione warunki określone w art. 5 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane. Kontrola taka musi być przeprowadzona w terminie trzech dni od otrzymania zgłoszenia. Niespełnienie tego obowiązku będzie podlegało karze grzywny. Rozszerzono również katalog decyzji, jakie organ nadzoru budowlanego może wydać w trybie art. 66 ustawy – Prawo budowlane, przez dodanie do tego przepisu ust. 1a, stanowiącego, że w przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, których charakter uniemożliwia lub znacznie utrudnia użytkowanie go do celów mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie skutków ingerencji lub naruszeń lub przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja będzie podlegać natychmiastowemu wykonaniu i może być ogłoszona ustnie. Niezastosowanie się do takiej decyzji w terminie w niej określonym zagrożone jest sankcją karną w postaci grzywny. W razie konieczności niezwłocznego podjęcia działań mających na celu usunięcie niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia lub ingerencji, lub naruszeń, o których mowa w art. 66 ust. 1a, właściwy organ zapewni, na koszt właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, zastosowanie niezbędnych środków zabezpieczających. Ustawa wejdzie życie z dniem 7 stycznia 2016 r. |
9.10.2015
weszło
|
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 16 września 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020 (Dz.U. z 2015 r. poz. 1466) Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa bezzwrotnego wsparcia finansowego w ramach działania 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020, przeznaczonego na pokrycie części wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wsparcie może być udzielone na projekty realizowane przez: 1) przedsiębiorców telekomunikacyjnych; 2) jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, jednostki samorządu terytorialnego działające w ramach porozumienia z innymi jednostkami, na obszarze, na którym żaden z podmiotów, o których mowa w pkt 1, nie złożył wniosku o udzielenie wsparcia. Rozporządzenie dotyczy projektów realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polegających na budowie sieci NGA, zapewniających gwarantowaną przepustowość co najmniej 30 Mb/s do użytkownika końcowego, przy czym projekt musi być realizowany na obszarach, na których nie istnieje taka sieć i najprawdopodobniej nie powstanie na zasadach komercyjnych w ciągu trzech lat, co będzie każdorazowo weryfikowane przed ogłoszeniem konkursu w drodze otwartych konsultacji społecznych dotyczących tych obszarów.
|
10.10.2015
weszła
|
Ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1338) Ustawa nowelizuje ustawę z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 909). Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie wymagało uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III na cele nierolnicze i nieleśne, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki: 1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy; 2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej; 3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej; 4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części. Jednocześnie do ustawy wprowadzono definicje pojęć „zwarta zabudowa” i „obszar zwartej zabudowy”.
|
Aneta Malan-Wijata