Jakie znaczenie dla prefabrykatów betonowych ma właściwy dobór i aplikacja środka antyadhezyjnego?

14.04.2014

Współczesne budownictwo stawia przed prefabrykatami betonowymi zdecydowanie wyższe wymagania, niż to było jeszcze parę lat temu. W tradycyjnym rozumieniu elementy miały spełniać głównie funkcje konstrukcyjne, a wygląd zewnętrzny schodził na dalszy plan.

Obecnie odbiorca oczekuje, by użyty w prefabrykacie beton był pozbawiony porów powietrznych i szczelin. Tymczasem na wysokie walory architektoniczne betonowych elementów prefabrykowanych po rozszalowaniu wpływ ma synergia kilku czynników. Podstawę stanowi dobrze zaprojektowana mieszanka betonowa, ważny jest też sposób jej zawibrowania i rodzaj użytego szalunku. Jednak kluczem do uzyskania wysokogatunkowej powierzchni betonu staje się umiejętne zastosowanie właściwego środka antyadhezyjnego.
Oferta firm wytwarzających tego typu środki jest szeroka. Mamy do czynienia z produktami na bazie uszlachetnionych olejów mineralnych, roślinnych, rozpuszczalników. Dużą popularność zyskują ostatnimi czasy środki w postaci emulsji i dyspersje wodne. Wszystkie te środki mają zarówno fizyczne, jak i chemiczne właściwości antyadhezyjne, przy czym właściwy dobór preparatu antyadhezyjnego do materiału, z jakiego wykonany jest szalunek, to jedno, a sposób i ilość jego nakładania – drugie. Sprawdzoną metodą aplikacji jest użycie rozpylacza wysokociśnieniowego. Dobierając właściwą dyszę, mamy szanse na precyzyjne rozprowadzenie środka po całej powierzchni formy. Doświadczona osoba aplikująca preparat ma możliwość nałożenia bardzo cienkiej warstwy, co jest szczególnie przydatne w celu wykluczenia zacieków i przebarwień spowodowanych przedozowaniem.
Dzięki współpracy środowisk naukowych i producentów prefabrykatów betonowych udowodniono, że istnieje ścisła zależność między środkiem do rozformowywania a jakością powierzchni betonu. Dobierając właściwy produkt do powierzchni elementu prefabrykowanego (pozioma/pionowa) oraz rodzaju materiału, z którego wykonano formę, można uzyskać efekt podnoszący walory estetyczne współczesnej prefabrykacji.

 

Jerzy Wrona
kierownik produktu – Linia Domieszek
do Betonu, MAPEI Polska

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.