Jakie właściwości ma antysmogowy beton

29.10.2019

Pierwszy w Gdańsku chodnik z antysmogowego betonu powstanie przy biurowcu Wave. Betonowe płyty pod wpływem działania słońca obniżą stężenie szkodliwych związków w powietrzu.

 

Antysmogowy beton ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych związków pochodzących ze spalin samochodowych, między innymi tlenków azotu, które znajdują się w miejskim powietrzu. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczania się.

 

Inwestycję realizuje Skanska. Pomiary przeprowadzone przez wykonawcę i naukowców dowiodły, że teren z zielonym betonem jest średnio o 30 proc. mniej skażony dwutlenkiem azotu niż zwykła nawierzchnia. Beton był testowany w warunkach laboratoryjnych i miejskich, przy różnym natężeniu ruchu samochodowego.

 

Zobacz też: Górażdże Beton z certyfikatem Concrete Sustainability Council

 

Skanska planuje wprowadzić antysmogowy beton przy swoich inwestycjach w siedmiu największych miastach w Polsce.

Pierwszym miastem, w którym prowadzone były testy działania antysmogowego chodnika, była Warszawa. Zielony beton został wykorzystany przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie powstaje kompleks Generation Park. Kontynuacją projektu było zastosowanie tego rozwiązania w Krakowie w obrębie inwestycji High5ive. W Gdańsku chodnik z zielonego betonu zostanie oddany do użytku wraz z inwestycją Wave. Oddanie I etapu planowane jest na czerwiec 2020.

 

 

Inwestycja Wave w Gdańsku:

  • łączna planowana powierzchnia najmu I etapu Wave: ok. 23 300 mkw. GLA, całego kompleksu: ok. 48 000 mkw.,
  • liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 14/2,
  • planowany termin oddania do użytku: czerwiec 2020 r.,
  • certyfikaty: LEED, WELL, Obiekt bez barier,
  • dodatkowe benefity dla najemców: Connected by Skanska,
  • generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.,
  • agent wynajmujący: CBRE,
  • autor projektu architektonicznego: śląska pracownia medusa group.

 

Skanska

 

Polecamy też: Certyfikacja betonu towarowego w świetle przepisów

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.