Montaż prefabrykowanych słupów żelbetowych jest podstawowym zagadnieniem przy realizacji obiektów o konstrukcji szkieletowej.
Spośród wielu typów połączeń stopa fundamentowa – słup największą popularność zyskały sobie połączenia śrubowe. Ich niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim skrócenie i ułatwienie montażu, co w sposób wymierny przekłada się na redukcję kosztów prac, których głównym czynnikiem cenotwórczym jest praca dźwigu.
Doświadczona brygada montażowa jest w stanie zmontować 16-18 szt. słupów dziennie, co jest wynikiem nieosiągalnym dla montażu słupów na „wytyki”, stoposłupów czy połączeń kielichowych. Uzyskuje się również wyższą dokładność ustawienia w osiach i pionowości słupów, co w znacznej mierze wpływa na precyzyjne wykonanie całej konstrukcji obiektu. Przewagę systemu połączeń śrubowych widać wyraźnie także wtedy, gdy przeanalizuje się dodatkowe koszty podczas montażu słupów na „wytyki” (dzierżawa i dostawa podpór montażowych oraz płyt drogowych) czy stoposłupów [większe i głębsze wykopy, dźwig o większym udźwigu). Stosowanie połączeń śrubowych pozwala na uzyskanie dużych nośności złącza zarówno w fazie montażu, jak i eksploatacji. Co ważne, nośności w fazie montażowej są ściśle określone i sprawdzane, czyniąc system bezpiecznym, czego nie można powiedzieć o innych systemach, którym brakuje usystematyzowanych opracowań, a faza montażowa jest nierzadko przez projektantów pomijana.
mgr inż. Sławomir Śleziak
kierownik działu technicznego
Jordahl & Pfeifer Technika Budowlana Sp. z o.o.