Jak uniknąć docięć przy wznoszeniu przegród murowych z silikatów?

01.10.2020

Docinanie bloczków bywa dość kłopotliwe – spowalnia prace, stwarza ryzyko większej ilości odpadów i błędów wykonawczych. Im mniej elementów wymaga dostosowania wymiaru na budowie, tym lepiej. Wapienno-piaskowe produkty murowe z oferty H+H Polska pozwalają ograniczyć konieczność takich czynności.

 

O zminimalizowaniu docięć bloczków warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Podstawowe elementy silikatowe dostępne w ramach Systemu Budowy H+H mają długość 250 mm. Zaprojektowanie ścian w tym module znacznie ułatwia prowadzenie prac murarskich. Można w ten sposób zmniejszyć straty materiałowe, a także oszczędzić czas.

Praktyczne bloczki połówkowe z silikatów

Aby ułatwić prace ekipom murarskim, obok bloczków standardowych, firma H+H oferuje elementy uzupełniające – H+H Silikat 1/2. Wapienno-piaskowe bloczki połówkowe dostępne są w wymiarach: 90 x 180 x 220 mm, 115 x 240 x 220 mm oraz 120 x 250 x 220 mm. Charakteryzują się wytrzymałością na ściskanie 20 MPa. Występują w dwóch klasach gęstości: 1,8 i 2,0. Eliminują konieczność przecinania elementów na pół i ułatwiają prawidłowe wykonanie przewiązania murarskiego. Zgodnie z normą, spoiny pionowe w poszczególnych warstwach muszą się mijać. Najkorzystniejsze ze względu na rozkład naprężeń jest wiązanie w połowie długości elementów. Wykorzystując bloczki połówkowe, murowanie rozpoczynamy od ustawienia pojedynczego elementu 1/2,
a następnie dostawieniu do niego bloczka podstawowego. Następnie bloczki połówkowe i standardowe umieszcza się w pozostałych narożnikach. Wówczas, według rozciągniętego sznurka, można uzupełnić warstwę. Gotowe elementy połówkowe przydają się też przy łączeniu konstrukcyjnej ściany zewnętrznej z konstrukcyjną ścianą wewnętrzną. Pierwszą warstwę obu ścian wykonuje się wyłącznie z bloczków podstawowych, natomiast drugą (i później wszystkie parzyste) rozpoczyna się od ustawienia bloczka połówkowego w licu ściany zewnętrznej w miejscu styku ścian.

 

Czytaj też: Z czego szybko wykonać ściany działowe?

 

Bloczki połówkowe H+H

Elementy połówkowe z silikatów znacząco przyspieszają prace i pozwalają unikać docięć. Fot. H+H Polska

Kiedy niezbędny jest element w nietypowym rozmiarze

Dążenie do uniknięcia docięć, wymaga od wykonawcy dużej precyzji i dyscypliny. W praktyce należy liczyć się z tym, że w mniejszym lub większym stopniu potrzebne okażą się bloczki o nietypowej długości. Kiedy przecięcie elementu silikatowego jest niezbędne, można wykonać je na jeden z kilku sposobów. Najbardziej niezawodny to użycie tarczowej piły stołowej przystosowanej do tego typu cięć. Można wykorzystać też gilotynę, szlifierkę kątową, a nawet młotek i przecinak. Pamiętać trzeba, że przy wmurowywaniu dociętego elementu zaprawę nanosi się nie tylko w poziomie, ale też w pionie. Z tego powodu, docinając bloczek, należy przewidzieć, że jego długość musi być pomniejszona o grubość spoiny.

 

Bloczki silikatowe - cięcie

Praca z bloczkami silikatowymi ma duży plus związany z łatwością docięć do potrzebnego wymiaru.
Fot. H+H Polska

 

Wykorzystywanie gotowych elementów murowych, bez modyfikowania ich wymiarów, jest najprostszą metodą na uniknięcie błędów wykonawczych. Warto więc korzystać nie tylko z bloczków podstawowych, ale również uzupełniających. Jeśli docięcie będzie konieczne, trzeba je wykonać jak najdokładniej.

 

Więcej informacji na www.HplusH.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in